10 nejzajímavějších aktivit v Řecku

Lenka Němcová
25. prosince 2022
15 minut čtení

Řecko je fascinující země na jihu Evropy. Jeho 15 000 km dlouhé pobřeží omývá Jónské, Egejské a Středozemní moře. Řecko má až 220 obydlených ostrovů a tisíce neobydlených.

Kamkoli se vydáte, najdete chrámy zasvěcené řeckým bohům, pozůstatky z římské doby a amfiteátry, kde se odehrával společenský život starých Řeků. Ochutnejte souvlaki, gyros a sklenku ouza. Pokud máte rádi historii, muzea a písečné pláže, bude se vám v Řecku opravdu líbit.

Prozkoumejte starověké ruiny v Aténách

Atény jsou jedna z nejstarších světových metropolí a hlavní město Řecka. Již od starověku jsou významným kulturním, vzdělávacím a uměleckým centrem Středomoří.

Na Akropoli se nacházejí chrámy Parthenon, Erechtheion a svatyně bohyně Athény. Tyto starověké ruiny každoročně přilákají miliony návštěvníků a jsou charakteristickým znakem Atén.

V Muzeu Akropole uvidíte špičková díla antického umění. O bohaté historii Řecka se můžete dozvědět více v Národním archeologickém muzeu, Muzeu Agora a Muzeu kykladského umění.

Pod Akropolí se nachází náměstí Monastiraki s mnoha restauracemi, kde si můžete dát tradiční řecká jídla, jako je gyros a souvlaki. Udělejte si čas a podívejte se na střídání vojáků střežících budovu parlamentu na náměstí Syntagma.

Můžete navštívit mramorový stadion Panathinaiko, kde se konaly první novodobé olympijské hry, a od místních průvodců se dozvědět více o historii tohoto fantastického místa. Nedaleko se nachází Národní zahrada, krásná zelená oáza pro odpočinek.

Projděte se po promenádě v ulici Ermou, která je proslulá množstvím kaváren a butiků. Bohémská čtvrť Plaka vás nadchne svým jedinečným kouzlem.

Na závěr prohlídky Atén se vydejte 10 km jižně od centra města. Tam se můžete těšit na nádherné pláže, například Alimos a Lagonisi.

Soluň na poloostrově Chalkidiki

Soluň je důležitý přístav v severní části Řecka s mnoha památkami, muzei a byzantskými kostely.

Vystoupejte po kruhových schodech na vrchol Bílé věže, dominanty Soluně s nádherným výhledem. Navštivte Aristotelovo náměstí v centru města a projděte se po slavné Nikisově třídě s mnoha restauracemi a bary.

V Soluni si můžete prohlédnout slavný pomník slavného vojevůdce Alexandra Velikého na jeho oblíbeném koni Bucefalovi. Více informací o starých Řecích se dozvíte v Archeologickém muzeu. Vedle něj se nachází Muzeum byzantské kultury, které také stojí za návštěvu.

V Rotundě, antické budově, která sloužila jako chrám, si můžete prohlédnout krásné mozaiky z římského období. Můžete navštívit Forum Romanum, známé také jako antická agora, a prohlédnout si pozůstatky starověkých římských staveb.

Historická čtvrť Ladadika je proslulá skvělým nočním životem. Podél úzké dlážděné ulice se nachází mnoho kaváren a barů. Ze Soluně se za hodinu až dvě dostanete do oblíbených letovisek na poloostrově Chalkidiki. Najdete zde špičkové pláže, například pláž Sani s jemným pískem a dlouhou mělčinou, která je ideální pro rodiny s dětmi.

Chalkidiki se skládá ze tří menších poloostrovů: Kassandra, Sithonia a Athos. Afytos je jedna z nejmalebnějších vesnic na Kassandře s mnoha tavernami a kavárnami a úzkými dlážděnými uličkami s mnoha malými obchůdky. Je zde mnoho vinic a olivových hájů, takže si nezapomeňte koupit láhev kvalitního vína nebo výborného olivového oleje od místních výrobců.

Charakteristickým znakem Sithonie je čisté moře a borové lesy. Městečka Neos Marmaras a Sarti stojí za návštěvu kvůli krásným zátokám, zálivům a dlouhým písečným plážím. Na Sithonii se nachází také několik velkých kempů s kapacitou přes 2 000 osob, například Armenistis a kemp Thalatta.

Navštivte Krétu a poznejte bohaté kulturní krásy

Kréta je největší řecký ostrov, který je známý svým bohatým kulturním a historickým dědictvím a fantastickými plážemi.

Knossos byl hlavním městem minojské civilizace, takže jej historici považují za nejstarší evropské město. Na vrcholu svého rozvoje měl asi 100 000 obyvatel. Pozůstatky velkolepého paláce Knossos jsou nejlepším dokladem tohoto období. Různé předměty a fresky nalezené na tomto místě si můžete prohlédnout také v Archeologickém muzeu v Heraklionu.

Navštivte staré město Chania, kde uvidíte mnoho starých budov, památek a krásných náměstí. Potěší vás taverny v úzkých uličkách, kde můžete ochutnat vynikající speciality řecké kuchyně.

Na severozápadě Kréty se nachází kouzelná laguna Balos. Tato pláž je odlehlá, daleko od hotelů a kaváren a musíte k ní jet po mizerné silnici. Přesto je pláž Balos nejoblíbenějším místem na Krétě a vynikajícím cílem jednodenního výletu z Chanie nebo Heraklionu.

Pokud máte rádi dobrodružství, potěší vás výlet do soutěsky Samaria. Celý národní park je nádherný a průchod soutěskou vám zabere pět až šest hodin. V některých místech je kaňon široký pouhé 3 metry a skály jsou vysoké více než 300 metrů.

Objevte Jónské souostroví

Staré město na Korfu je působivé. Benátské dědictví se odráží v architektuře, kostelích a pevnostech ze 16. století. Projděte se úzkými uličkami a nahlédněte do půvabných obchůdků se suvenýry nebo do restaurací s mořskými plody. Nadchne vás také Paleokastris, pobřeží s četnými zátokami, mysy a plážemi. Doporučujeme také navštívit pláž Porto Timoni.

Kassiopi je rybářská vesnice s krásným přístavem a spoustou dřevěných rybářských lodí. Jedním z nejzajímavějších míst na Korfu je kostel svatého Jiří z 19. století.

Nejkrásnější stavbou na Korfu je určitě královský palác Achilleion. Byl postaven pro potřeby rakouské královské rodiny a dnes je přístupný veřejnosti, takže se můžete pokochat jeho nádherným interiérem a překrásnou zahradou.

Parga je krásné městečko na jónském pobřeží. Nachází se na severozápadě Řecka a je výbornou základnou pro výlety na Korfu, Paxos a Antipaxos. Užijete si procházku po dlouhé promenádě u moře s mnoha restauracemi a kavárnami i úzkými uličkami s barevnými domky. A pokud se chcete jen tak válet na slunci a odpočívat, čekají na vás pláže Lichnos, Krioneri a Valtos.

Lefkada je dalším známým ostrovem v Jónském souostroví s krásnými plážemi, nádhernými vodopády Nidry a okouzlujícím přístavem Vasiliki.

Na ostrově Kefalonie se do výšky přes 1600 metrů nad mořem vypíná hora Aenos. Výhled z vrcholu stojí za pěší túru. Na tomto kopcovitém ostrově si můžete prohlédnout také pěkné vesničky Assos a Fiskardo s četnými tavernami podél nábřeží. Kefalonie je známá především díky jeskyni Melissani, atraktivnímu podzemnímu jezeru s křišťálově čistou vodou.

Zakynthos je nejjižnějším ostrovem Jónského souostroví, jen 25 km západně od Peloponésu. Určitě se vydejte na pláž Navagio a zaplavte si mezi vysokými útesy. Nejoblíbenějším místem ostrova je Laganas s krásnými plážemi, četnými kavárnami, tavernami, obchody, hotely a vilami. Toto místo se vyznačuje také skvělým nočním životem.

Prohlídka klášterů Meteora na útesech

Neuvěřitelný příběh klášterů Meteora vznikl ve 14. století, kdy jeden mnich odjel se svými stoupenci do středního Řecka, aby v nepřístupných jeskyních hlásal jejich náboženství. Postupem času mniši vybudovali více než 20 klášterů na neuvěřitelném místě – na vrcholcích vysokých kamenných útesů.

Šest klášterů přežilo různé vládce, války i fyzické poškození v průběhu několika staletí: Štěpána, Nejsvětější Trojice, Roussanou, Svatý Nikolaos a Velký klášter Meteoron.

Na začátku mniši přicházeli do kláštera po žebříku, nyní jsou zde schůdky, takže je dostupný pro každého, kdo chce tato fantastická místa navštívit.

Můžete se sem vydat v rámci jednodenního dobrodružného výletu z Atén nebo Soluně, ale budete k němu potřebovat asi 3 hodiny jízdy. Existují také speciální výlety, mezi nimiž jsou nejoblíbenější pěší túra po Meteoře, túra po Meteoře při západu slunce a celodenní výlet vlakem z Athén do Meteory.

Od roku 1989 jsou kláštery Meteora chráněny jako světové dědictví UNESCO.

Seznamte se s bohy na řeckém Olympu

Vítejte na hoře bohů. Věděli jste, že podle řecké mytologie je hora Olymp domovem nejvyššího boha Dia?

Již více než půl roku jsou vrcholky Olympu pokryty sněhem. Nejvyšší vrchol Mytikas se tyčí do výšky 2 917 metrů nad mořem a je druhým nejvyšším vrcholem na celém Balkáně.

Celá oblast byla v roce 1938 vyhlášena prvním řeckým národním parkem. Žije zde více než 100 druhů ptáků a endemických druhů rostlin, proto byl národní park Olympus prohlášen biosférickou rezervací UNESCO.

Z Litochoru můžete začít zdolávat velké vrcholy Olympu. Tato vesnice se nachází pouhou hodinu jižně od Soluně. Až 10 000 horolezců zde každoročně zdolává Mytikas, Stefani, Skolio a další vrcholy. Zde je další zajímavost: na hoře Olymp se nachází nejvyšší pravoslavný kostel. V 16. století byl postaven na jednom z vrcholů v nadmořské výšce 2 800 metrů.

Nenechte si ujít příležitost navštívit nádherné vodopády Orlias nedaleko Litochoru. Příroda Olympu je skutečně fascinující a jistě vám vyrazí dech.

Svědectví o sopečných ostrovech v Egejském moři

Kyklady se skládají z 39 ostrovů. Nacházejí se mezi Aténami a Krétou a jsou oblíbeným místem pro novomanžele kvůli působivým západům slunce.

Nejznámějším ostrovem tohoto souostroví je Santorini. Určitě jste viděli krásné fotografie jeho bílých a modrých domů. Santorini je sopečný ostrov a jednou z hlavních atrakcí je pěší túra do kaldery z Firy do Oia. Zaručujeme vám fantastický výhled, který si budete pamatovat celý život.

Mykonos je nevyhnutelnou zastávkou, pokud hledáte skvělé chvíle. Špičkoví DJs a bláznivé večírky jsou tu v sezóně téměř denně. Mykonos má také krásné pláže, například Elia a Paradise.

Na celodenní výlet se vyplatí vyrazit lodí na ostrov Delos. Delos byl díky svému velkému kulturnímu dědictví, archeologickým nalezištím a památkám zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Krásné pláže a rozkošné horské vesničky najdete také na ostrovech Naxos, Amorgos, Paros a Antiparos. Velkou atrakcí ostrova Amorgos je vrak lodi „Olimpia“, který se nachází v zátoce Liveros.

Hledání ve starověkých ruinách Delf

Podle legendy poslal Zeus dva orly do dvou různých částí světa. Zeus určil místo, kde se orli setkali, jako střed světa. Tam, na úpatí hory Parnas, byly v 7. století př. n. l. postaveny Delfy.

Hlavní stavbou tohoto starověkého místa byl Apollónův chrám. Nachází se zde také chrám bohyně Athény a zařízení vybudovaná pro potřeby vzdělávání a sportování. Konaly se zde také Pythijské hry, kterých se účastnili závodníci ze všech starověkých řeckých měst.

V Delfách si můžete prohlédnout také pozůstatky obrovského amfiteátru, kde se konala představení a obřady. S příchodem křesťanů do těchto oblastí byla antická náboženství zakázána a chrámy a budovy byly zničeny.

Celá lokalita se nachází v krásném přírodním prostředí a díky svému mimořádnému kulturnímu a historickému významu byla v roce 1987 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Prozkoumejte Peloponés – domov moderní civilizace

Jen hodinu cesty od Atén narazíte na Korintský průplav. Ten odděluje střední Řecko a poloostrov Peloponés, který se nachází mezi Jónským mořem na západě a Egejským mořem na východě.

Nafplion je půvabné město a bývalé hlavní město Řecka, na němž zanechali výraznou stopu benátští dobyvatelé. Můžete se projít starým městem s úzkými uličkami a malovanými fasádami. Vystoupejte na pevnost Palamidi na kopci nad městem, odkud je fantastický výhled, nebo si celý den užijte na pláži Karathona nebo Arvanitia.

Mezi Korintským průplavem a Nafpliem můžete navštívit archeologické naleziště Mykény. Podle řecké mytologie je toto místo známé díky králi Agamemnonovi a velkým kamenným hradbám se Lví bránou, které postavili jednoocí obři Kyklopové. Více informací o historii mykénské civilizace se dozvíte v Archeologickém muzeu v Nafpliu.

Nedaleko Nafplia se nachází další významná památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. V Epidauru si můžete prohlédnout antické divadlo ze 4. století př. n. l., které mohlo pojmout 14 000 návštěvníků. Je velmi dobře zachovalé a známé svou vynikající akustikou.

Na Peloponésu můžete navštívit několik dalších zajímavých míst. Ve starověkém opevněném městě Mystras si můžete prohlédnout byzantské kostely a paláce. Na ostrově Lakónie najdete Monemvasii, malebnou středověkou vesnici pod útesy.

Jižně od Peloponésu se nachází krásný ostrov Elafonisos se slavnou pláží Simos, která patří k nejkrásnějším v Řecku.

Dalším zajímavým místem, které můžete navštívit, je Olympia. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je domovem antických olympijských her. Můžete si zde prohlédnout Diův chrám a ruiny starých sportovišť.

Návrat do středověku v řeckém Rodosu

Rhodos patří k Dodekanéským ostrovům, které se nacházejí na jihovýchodě Egejského moře nedaleko tureckého pobřeží. Různí panovníci zde zanechali bohaté dědictví, které se odráží především v architektuře, archeologických nalezištích a četných pevnostech.

Středověké město Rhodos je největším a jedním z nejzachovalejších opevnění v Evropě. Ve 14. století jej vybudovali rytíři svatého Jana a vyznačuje se dlouhými hradbami a vysokými věžemi.

Starému městu dominuje palác velmistra rhodských rytířů. Projděte se úzkými uličkami starého města s mnoha kavárnami, tavernami a obchody. Nejlepší výhled na město získáte, když vystoupáte na kopec, na němž se nachází hodinová věž Roloi.

Za hradbami této pevnosti se nachází Mandraki, moderní město s butiky a krásnými budovami, jako je například Národní divadlo na Rhodu. Navštivte malebnou vesničku Lindos, hrad Monolithos v Sianě a prameny Kalithea, abyste si po těchto dlouhých procházkách mohli náležitě odpočinout.

Pokud máte rádi muzea, historii Rhodosu nejlépe poznáte, když navštívíte Muzeum byzantského umění nebo Archeologické muzeum Rhodosu.

Na Rhodosu najdete také vynikající pláže, například pláž Faliraki, Tsambika a Glystra, s jemným pískem a průzračnou vodou. Můžete se také vydat na lodní výlety na další dodekanéské ostrovy, jako jsou Leros a Kos.

 

 

 

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky