4 hlavní důvody, proč při výrobě využívat moderní CNC stroje

Lenka Němcová
19. září 2022
3 minuty čtení

V průmyslové výrobě se v posledních letech firmy prakticky již neobejdou bez výkonných CNC strojů. Oproti konvenčním zařízením totiž přinášejí řadu výhod, byť se většinou jedná o poměrně nákladnou investici.

1. Rychlost výroby

Zásadní předností, jíž se CNC stroje vyznačují, je rychlost, s níž dokážou vytvářet potřebné součástky. Právě z tohoto důvodu se i přes vyšší pořizovací cenu vyplatí jejich užívání ve větších fabrikách, kde je kladen důraz na efektivitu.

2. Přesnost

Kvalitní CNC stroje pracují s maximální přesností, a to až na tisíciny milimetru, což je další významný posun oproti tradičním konvenčním zařízením. Zároveň zde dochází k minimálním ztrátám surovin a polotovarů, firmy tím pádem mají vyšší zisky při nižších provozních nákladech, byť jde zde nutné počítat s poměrně velkou spotřebou energií během chodu těchto zařízení.

3. Variabilita

V současné době se nejčastěji uplatňuje CNC obrábění, existují však také modely, které jsou schopné provádět CNC frézování, dále pak CNC soustružení, stále populárnější jsou rovněž jednotky, které se specializují na CNC vrtání. Obecně se dá říci, že CNC stroje, jež jsou řízené počítačem, zvládnou prakticky veškeré náročné úkony.

4. Omezení lidského faktoru

Efektivita je dána tím, že zaměstnanci zde do samotného procesu výroby vstupují jen na počátku, kdy musejí zadat základní parametry. Poté již CNC stroje fungují automaticky, což snižuje riziko vzniku zmetkových součástek.

CNC stroje se ve velkém začaly používat před cca 20 – 30 lety. Dnes se nacházejí takřka ve všech větších průmyslových podnicích. Typicky se aplikují v automobilovém průmyslu, kde jsou přesnost a vysoká intenzita výroby jedněmi ze základních aspektů a předpokladů k úspěšnému podnikání. Výhodou je, že se CNC stroje dají pořídit na leasing, takže si je nyní mohou dovolit i středně velké a menší firmy, čímž se na trhu následně lépe prosazují v tvrdé konkurenci.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky