4 jednoduché relaxační metody, jak zvládat každodenní stres

Adam Valový
23. července 2019
4 minuty čtení

Rychlý vývoj moderních technologií s sebou přinesl spoustu moderních pohodlných vymožeností jako např. možnost nákupů online v podstatě všeho, včetně základních potravin, nebo široký prostor pro online individuálně-skupinovou zábavu. Stíháme si toho ale vůbec užít? Těžko říct, podstatně se totiž zvýšilo také životní tempo a nároky na pracovní nasazení. Ve zkratce – co nejlepší výsledky, v co nejkratším čase a pokud možno, kdykoliv je to třeba. Není tedy divu, že často podléháme stresu a nedokážeme úplně vypnout tisíce zdánlivě nutných myšlenek, které stále běží hlavou. Dá se tomu snadno utéct, chce to postavit sama sebe jako hlavní prioritu.

1. Dostaví-li se stres, zaměřte se na kontrolu dýchání

To nejsnazší co můžete udělat, kdykoli a kdekoliv, aniž by to někoho dalšího omezovalo je, že se budete pár minut soustředit pouze na pravidelnost dechu. Odpojte se od myšlenek na povinnosti a okolí. Soustřeďte se jen na dlouhé, pomalé, hluboké nádechy a výdechy směrem do břicha. Pokročilejší stupeň této techniky je spolu s dýcháním cíleně uvolňovat určité svalové napětí v místech, kde podvědomě nejvíce stresu podléháte. Zpomalené dýchání však není vhodné pro osoby se srdečním nebo dýchacím a onemocněním.

2. Ve stresových situacích myslete na své šťastné místo

Každý máme v životě místo, osobu nebo zážitek, který nám téměř okamžitě zvedne náladu. Přeneste se na chvíli tam. Soustřeďte se na detaily jako vůně, oblečení, které jste tehdy měli na sobě, atmosféra atd. Cokoliv, co vás odpoutá od přítomné úzkosti, je správně. Pokud se vám vyloženě nedaří, se jen tak přepnout a vybavit si ten pocit, kde se cítíte opravdu dobře, dejte si do své blízkosti něco, co vám to bude připomínat (fotku, oblázek z pláže, pohled). Každá maličkost, jenž se můžete dotknout, okamžitě zapůsobí.

3. Změňte prostředí a koncentrujte se na věci, které si neuvědomujete běžně

Jděte na oběd, dejte si kávu a cestou se snažte vnímat věci, kterým normálně nevěnujete pozornost. Vystavte tvář slunci nebo příjemnému vánku. Počítejte, kolik cestou potkáte lidí, co vás něčím zaujmou. Na známých trasách si všimněte, zda se náhodou něco nezměnilo. Prostě zpomalte a vnímejte život tak, jako vám to vyhovuje, jen máte pocit, že na takové zbytečnosti není čas. Spolehlivě objevíte něco nebo někoho nevšedního. Díky tomu na stres zapomenete.

4. Pusťte si příjemnou hudbu

Teď jistě budete namítat, že rádio máte puštěné celý den i v autě a nemá to žádný vliv. Stejně jako šťastné místo i určitou hudbu máme přiřazenou k určité náladě. Takže to chce konkrétní žánr, ideálně oblíbené album, které vás vždy dostane do pohody a doplní chybějící energii. Zpívejte, tančete, chovejte se spontánně. Mohou to také být klidně jen zvuky a melodie.

Stresu předejdete také pravidelnou stravou a dostatečným spánkovým režimem. Nezapomínejte ani na reálnou komunikaci s přáteli. Získáte přehled o novinkách ve vašich životech i jiný pohled na to, co právě řešíte. Třeba zjistíte, že to, co vás stresuje je vlastně úplně nepodstatné. Objevte na každém dni něco, co vám udělalo radost.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky