Šperkařská legenda Cartier

Adam Valový
10. ledna 2013
3 minuty čtení

Klenotnická značka Cartier S.A., o které se často hovoří jen jako o Cartier, je neznámější ve svém oboru. Precizně zpracované výrobky z těch nejdražších kovů a drahých kamenů nepatří mezi obyčejné doplňky. Jde o symbol tradice a luxusu, který svému nositeli propůjčí část svého charizmatu. Společnost založil v roce 1847 Louis-Francois Cartier a brzy do ní zapojil i ostatní členy rodiny. Netrvalo dlouho a díky šikovnosti se z francouzského klenotníka stala známá osobnost, která zásobovala nádhernými šperky mocnáře a celebrity. Kromě klasických kousků v podobě čelenek, náhrdelníků a tiár vyrobil Cartier i mnohem netradičnější šperky, které mají blízko k modernismu a stylu art deco.

Rodina Cartierů stála ve vedení firmy až do roku 1964 a proslavila se mnoha luxusními kolekcemi. Jednou z nejzajímavějších je i tzv. Bestiář, který se skládá ze šperků v podobě draků, panterů, ptáků, krokodýlů či chimér. Symbolem Bestiáře (a později i celé firmy) se stala brož symbolizující pantera (Panthere broche), kterou Cartier v roce 1940 vyrobila pro vévodkyni z Windsoru, Wallis Simpsonovou. Dokonale zpracované šperky postupně vzbudily ohlas ve všech světadílech a jedním z vlastníků mistrovských děl se stal i indický maharádža nebo princ z Walesu. V roce 1904 udělil firmě anglický král Euard VII. výsadní právo dodavatele klenotů pro anglický královský dvůr. Podobně zareagovali také představitelé mnoha dalších království, mimo jiné i v Rusku, Thajsku a dynastie Orleánských či Monacké knížectví.

Cartier nevyrábí pouze estetické, ale i funkční šperky – hodinky. Ty první Louis Cartier vyrobil v roce 1904 na popud svého přítele, brazilského pilota Alberta Santose-Dumonta. Ten si mu stěžoval na nepraktičnost kapesních hodinek během letu a zanedlouho dostal ploché náramkové hodinky s charakteristickým čtvercovým ciferníkem. Šlo o první ryze pánské náramkové hodinky vůbec a přezdívalo se jim „Santosky“. Oblíbili si je i další Cartierovi klienti a zanedlouho se stala firma nejúspěšnějším výrobcem hodinek na světě.

Momentálně vlastní společnost Cartier firma Richemont. Ta umění rodiny Cartierových často vystavuje v rámci expozic po celém světě. S trochou štěstí se ne něj budeme moct opět brzy podívat i my.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky