5 nejzajímavějších aktivit na Svaté Lucii
Není těžké nechat se okouzlit půvabem Svaté Lucie, známé jako klenot Karibiku.
Po příletu na letiště Hewanorra International Airport (UVF) ve Vieux Fort, které se nachází 40 mil jižně od bujného hlavního města Castries, obdrží každý náramek s mottem: „Svatá Lucie – nechte se jí inspirovat.“ Upřímně řečeno, není těžké nechat se okouzlit půvabem ostrova, protože Svatá Lucie vyčnívá z davu v Západní Indii a představuje to nejlepší z Karibiku: je přívětivá, vítězná a podivuhodně krásná.
Ostrov, na němž žije pouhých 180 000 obyvatel, každoročně navštíví milion návštěvníků (z nichž mnozí jsou Britové). Dvě třetiny příjmů Svaté Lucie pocházejí z cestovního ruchu a není třeba dlouho přemýšlet, proč se sem každoročně sjíždí tolik turistů.
Může se pochlubit úchvatnou hornatou krajinou, a tak je jasné, proč byl tento ostrov, kterému se přezdívá „klenot Karibiku“, vybrán jako úžasná kulisa pro všechny filmy od Supermana 2 a Dr. Dolittla až po Inspektora Gadgeta 2.
Zde je pět nejlepších míst, která vám pomohou nechat se okouzlit Svatou Lucií.
Pitonské ostrovy
Tato majestátní dvojčata jsou na všech turistických plakátech Svaté Lucie, které kdy byly vytištěny. Místní pivovar po nich dokonce pojmenoval své nejoblíbenější pivo.
Před milionem let se tyto dvě velkolepé hory vyvrhly z Karibského moře prostřednictvím tektonických desek u jihozápadního pobřeží ostrova. V roce 2004 byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Můžete se vydat na výlet lodí a prohlédnout si Pitony zblízka z moře. Pokud na to máte, můžete je obletět i vrtulníkem.
Pokud se cítíte obzvlášť silní, můžete vylézt na 798,25 m vysoký Gros Piton. Jedná se o náročný výstup, který může trvat až šest hodin, a je vhodný pouze pro fyzicky zdatné. Za tu námahu však stojí úchvatný výhled z vrcholu.
Můžete také strávit celý den na nedaleké pláži a nechat se okouzlovat světlem, které se mění na vrcholcích hor. Se sklenicí pitonského piva v ruce.
Projížďka lanovkou Rainforest adventures
Při této nádherné jízdě lanovkou vysoko nad korunami deštného pralesa nedaleko hlavního města ostrova Castries se budete cítit jako ve filmu o Tarzanovi.
Na nezapomenutelné 800 m dlouhé cestě lanovkou džunglí vyjedete do výšky 1400 m nad mořem, odkud se vám naskytne nádherný výhled na západní pobřeží ostrova Svatá Lucie.
Z výšky 140 m nad zemí si můžete udělat silný obrázek o nezdolné úrodnosti deštného pralesa. Dokážete si představit, že kdybyste v podrostu nechali starý rezavý banger, džungle by ho během několika dní pohltila.
Odborný průvodce, který vás v lanovce doprovodí, vás vybídne k pátrání po neobvyklých zvířatech, jako je například aguti. Tento roztomile vyhlížející hlodavec má extrémně krátké nohy, což znamená, že jeho jediným způsobem, jak se dostat z kopce, je kutálení.
Aguti je prý také poměrně mdlý. Sází ořechy do země a je překvapen, když se po roce vrátí a najde na jejich místě stromy.
Ostrov Pigeon
Za půldruhého století byla Svatá Lucie čtrnáctkrát napadena – sedmkrát Francouzi a sedmkrát Brity.
Během jednoho z období britské nadvlády, v letech 1779-1782, admirál George Rodney obsadil ostrov Pigeon na severovýchodním pobřeží Svaté Lucie, který byl kdysi doupětem obávaného francouzského piráta ze 16. století Françoise le Clerca.
Rodney zde postavil pevnost, aby mohl sledovat Francouze na ostrově Martinik vzdáleném 21 mil na sever. Pevnost dodnes stojí na velitelském místě na Holubím ostrově a je doplněna třemi 24liberními děly s nápisem „GR“ (na počest tehdy vládnoucího panovníka Jiřího III.).
Admirál ji se skromností příznačnou pro tehdejší dobu nazval Fort Rodney. Aby získal nerušený výhled na nepřítele přes vodu, požadoval vykácení všech stromů na Holubím ostrově.
Řídký ostrov bez stromů o rozloze 44 akrů je nyní národním parkem a je z něj nádherný výhled na okolní ostrovy, samozřejmě včetně Martiniku. Na ostrově se také každoročně koná úžasný jazzový festival Svatá Lucie.
Park Sulphur Springs (Sirné prameny)
Je to jediná průjezdní sopka v Karibiku, kterou musíte vidět. Jedná se o nejžhavější a nejaktivnější geotermální oblast na Malých Antilách – a není pravděpodobné, že byste byli svědky něčeho takového jinde.
Nehledě na všudypřítomný zápach zkažených vajec se můžete projít po okraji sopečného kráteru uprostřed 44hektarového parku Sulphur Springs nedaleko Soufrière.
Vroucí kotel je protkán bublajícími sopečnými jezírky naplněnými vodou, jejíž teplota může dosahovat až 172 stupňů.
Pokud máte chuť, můžete si dopřát přírodní horkou lázeň v sirných bahenních lázních v blízkosti kotle.
Výlety za pozorováním ptáků
Ptačí svět na Svaté Lucii je pestrý a podmanivý. Kolibříci jsou všude, kam se podíváte, a vzduch se rozechvívá máváním křídel dalších ptáků s výstižnými jmény, jako je například lesklý pták, rumělka, třeslice šedá a – počkejte si – banánovník.
Ptáci nabízejí velké drama. Například když jednoho večera pozorujeme západ slunce nad Karibským mořem, zahlédneme hnědáka, který se snáší k hladině a chytá rybu. Brzy ji nemilosrdně pronásleduje její úhlavní nepřítel, rozzuřený a vtipně pojmenovaný fregatka velkolepá.
Tento nelítostný tyran, známý jako „mořský pirát“, běžně pronásleduje hnědáka poté, co uloví rybu, a bezostyšně mu krade potravu z úst nebo ho zastrašuje, aby ji vykašlal.
Fregatka velkolepá se vymlouvá, že si nemůže sama lovit ryby, protože má tak velká křídla, že kdyby se ponořila do moře, utopila by se.
Své jméno získala pěnkava, protože měla pověst důvěřivce, kterého lze snadno oklamat. Rozhodně nikdy nevidí, že se blíží velkolepá fregatka.