5 tipů, jak přivést dítě ke spořivosti

Adam Valový
6. října 2013
3 minuty čtení

Kdo se nenaučí vycházet s penězi v dětství, nenaučí se to s největší pravděpodobností už nikdy. Pomozme tedy svým dětem zvládnout i toto úskalí praktického života, jako to děláme s mnoha jinými.

Děti nemusí dostat všechno, co chtějí

Již od velice útlého věku vštěpujte dětem tuto pravdu – rozhodně nepotřebují všechno, co chtějí – a na co nemáme, nepotřebujeme vůbec. Kdo bude v budoucnu vycházet z této zásady, zůstane ušetřen mnoha potíží.

To je moc drahé

Nebojte se dítěti říct, že na něco prostě nemáte. Vysvětlete mu, že na peníze se musí pracovat, jak dlouho musíte pracovat, abyste si mohli konkrétní věc koupit. Mluvte s ním také o tom, kolik stojí jídlo, že platíte za bydlení, vodu, elektřinu atd.

Kapesné

Dítěti, které zvládlo alespoň základní počty, přidělujte pravidelné kapesné v dohodnuté výši, bude se tak učit hospodařit s malými částkami, které se budou v průběhu dospívání zvyšovat. Dobré je přizpůsobit věku dítěte nejen výši kapesného, ale i termíny vyplácení, protože zatímco prvňáček má za to, že i týden je nekonečně dlouhý, dospívající již umí plánovat a kalkulovat i několik měsíců dopředu.

Přispěj si!

Od určitého věku by dítě nemělo zůstávat odkázáno jen na kapesné, ale mělo by se snažit přivydělat si samo. Pokud mu však o vydělanou částku ponížíte kapesné, příliš ho k práci nenamotivujete. Tyto peníze by měly být určeny k tomu, aby si mohlo koupit věci, které vy považujete např. za zbytečně drahé. Chce značkové boty za pár tisíc? Předejte mu obnos, který je podle vaší úvahy dostatečně vysoký na nákup nových bot, zbytek ať si doplatí.

Buďte důslední!

Žádaného efektu nedosáhnete, pokud vás dítko pokaždé, když utratí přidělený obnos, tak říkajíc zlomí. Nesmíte se nechat přesvědčit smutnýma očima ani zoufalou argumentací, že ale všichni… Půjčíte jednou, příště přijde automaticky zas.  Oblíbenou formou šetření u dětí jsou také opakované prosby o korunu, desetikorunu, dvacku… mimo kapesné – vždy s nějakým věrohodným vysvětlením. Myslíte, že na drobných nesejde? Zkuste si to jednou spočítat za celý měsíc. 🙂

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky