Design a umění

Jako z jiného světa: Květiny zachycené ultrafialovou fotografií

Zkušení fotografové moc dobře vědí, jak využít potenciál svých přístrojů. Používají techniky, o kterých jsme my amatéři nikdy v životě neslyšeli. Díky tomu dokáží zachytit zdánlivě obyčejné věci úplně jinak a vyrazit divákům dech. Kapitolou samou pro sebe je ultrafialová fotografie.

O co jde? Jedná se o specializovaný obor, v rámci kterého fotograf využívá film nebo obrazový senzor citlivý na UV záření. To se dělí – dle vlnových délek – na blízké a daleké záření. Zatímco běžný film je citlivý na ultrafialové světlo, ultrafialové focení probíhá:

  1. tak, že se zdrojem ultrafialového záření osvětlí fotografovaný předmět a na objektiv se přidá filtr propouštějící pouze pás UV světla.
  2. tak, že se používá fluorescence, kterou působí ultrafialové světlo. Přes filtr pohlcující UV světlo se dostává fluorescenční světlo.

V praxi se kromě umělecké tvorby ultrafialová fotografie využívá například při studiu padělaných dokumentů, neboť ultrafialové světlo umožňuje vypátrat, zda bylo písmo vymazáno.

Fotografie v tomto článku pořídil Craig Burrow. Ačkoliv fotil naprosto běžné květiny, povedlo se mu je zachytit v úplně jiném světle – a to doslova. Jeho další práce najdete na www.cpburrows.com.

 

Další články

Kalendář uměleckým dílem

365 naprosto úchvatných obrazů pro mravence

Zboží v naprosto senzačních obalech aneb když design prodáva

Japonský umělec vytváří úžasné sošky z prázdných plechovek. Musíte vidět!

Chlápek udělal z obyčejné krabice s voskovkami něco úžasného

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *