Zdroj obrázku: pixabay / dimitrisvetsikas1969
Katastrofa v řeckém turistickém přístavu: Po záplavách jej zasypaly tisíce mrtvých ryb. Šílený zápach a konec sezóny
Malebný přístav Volos v centrální části Řecka se tento týden potýká s ekologickou katastrofou, která otřásla nejen místními obyvateli, ale i celou turistickou sezónou. Po loňských záplavách byly vyplaceny tisíce mrtvých ryb a vytvořily na hladině přístavu stříbřitý koberec a přinesly s sebou nesnesitelný zápach, který znepokojil místní obyvatele i návštěvníky.
Co se ve Volosu stalo?
Podle odborníků byly mrtvé ryby vyplaveny z jejich přirozených sladkovodních stanovišť poté, co historické záplavy minulý rok zasáhly oblast Thesálské roviny na severu Řecka. Záplavy způsobily rozlití řek a jezer, odkud ryby unášela voda do moře. Jakmile se ryby dostaly do slané vody, rychle uhynuly, protože se nedokázaly přizpůsobit novému prostředí.
Místní úřady viní vládu z toho, že nezavedla potřebná opatření, která by tuto katastrofu mohla zabránit. „Neudělali to nejzákladnější, a to nasazení ochranné sítě,“ kritizoval starosta Volosu Achilleas Beos během tiskové konference. „Teď je pozdě, turistická sezóna je ztracena,“ dodal rozhořčeně místní podnikatel Dimosthenis Bakoyiannis, jehož plážová restaurace šest kilometrů od Volosu utrpěla až 80% pokles návštěvnosti.
Dalekosáhlé důsledky pro turistiku a životní prostředí
Kromé toho, že pohled na nespočet mrtvých ryb nevypadá vábně, jde také o neúnosný zápach, který ohrožuje blízké restaurace, hotely a celé okolí přístavu. Místní úřady se snaží situaci řešit co nejrychleji. Ve středu byly do akce nasazeny rybářské lodě, které pomocí sítí sesbíraly více než 36 tun mrtvých ryb. Přestože bylo během posledních 24 hodin sesbíráno značné množství, situace zůstává vážná.
Kromě negativních dopadů na turistický ruch experti také varují před potenciálním ekologickým rizikem. Rozkládající se ryby by mohly způsobit další ekologickou katastrofu, která by postihla nejen ryby, ale i další druhy žijící v oblasti. Zhoršení kvality vody by mohlo mít dlouhodobé důsledky pro celý ekosystém Pagasitického zálivu, kde se Volos nachází.
Klimatické změny a extrémní počasí
Tragédie ve Volosu je dalším příkladem extrémního počasí, které v posledních letech Řecko sužuje. Odborníci varují, že klimatické změny způsobují vyšší teploty i nepravidelné srážky, které vedou k ničivým požárům a záplavám. Vláda se sice snaží těmto problémům čelit, ale obavy z nedostatečné připravenosti a nedbalosti narůstají.
Místní obyvatelé doufají, že se situace rychle vyřeší, ale podnikatelé v oblasti už negativní dopady pocítili. Mnozí z nich se obávají, že katastrofa místní ekonomiku zasáhne dlouhodobě a negativně ovlivní i reputaci celého regionu jako oblíbené turistické destinace.