Bad Schandau: Nenápadné německé lázně u českých hranic

Vladislav Musílek
1. srpna 2024
7 minut čtení

Bad Schandau (nebo také Žandov) jsou malé lázně v Saském Švýcarsku, jen pár desítek minut jízdy autem z Děčína.

Město se rozkládá na břehu Labe – jen kousek za hraničním přechodem Schmilka, který pod Bad Schandau spadá, a který je hojně využíván jako výchozí místo pro pěší túry po Saském Švýcarsku.

Od roku 1800 je město oficiálně lázněmi, a díky blízkosti Drážďan velmi vyhledávanými. V městečku tak vyrostla řada hotelů, penzionů a restaurací. Dlážděná promenáda na břehu Labe vede souběžně s náměstím a její dominantou je Hotel Elbresidenz an der Therme. Před hotelem se nachází přístaviště přívozu, kterým se dá dojet buď na druhou stranu řeky, nebo k nádraží.

Termální lázně ToskanaWorld Bad Schandau

toskanaworld.net

Hned za koncem promenády se nachází termální lázně ToskanaWorld, které prezentují moderní tvář současného lázeňství.

Přestože se jedná o lázně, moderní budova a zázemí připomíná prostředí akvaparku (tedy bez atrakcí). Uvnitř najdete bazén s teplou vodou, kterým se dá proplavat do venkovní části bazénu. Díky teplotě vody je koupání příjemné i v průběhu podzimních měsíců. V hlavní hale je pak ještě menší bazén s proudem vody, který je oblíbenou zábavou především dětí.

toskanaworld.net

Kromě hlavního prostoru mají lázně ještě jeden vedlejší bazén, který je naplněn teplou slanou vodou a uvnitř kterého jsou na strop promítány světelné efekty, hraje meditační hudba a je označen jako „tichý bazén“. S minimálním osvětlením je jako stvořený pro odpočinek a meditaci.

Lázně jsou otevřeny denně od desíti do desíti a v sobotu do jedenácti. Vstupné činí příjemných 20 euro a celodenní vstupné pak vychází na 34 euro. Ve všední dny lze využít od 14:00 do 17:00 happy hours – tři doiny za 20 euro.

Parkování je přímo u lázní za menší poplatek, ale parkoviště bývá dost často plné. Jako alternativu můžete využít jedno ze dvou parkovišť na promenádě. Některé hotely (například Lindenhof Bad Schandau) umožňují zaparkovat na parkovišti před lázněmi, pomocí karty, kterou jim hradí.

Ubytování a restaurace v Bad Schandau

Foto: Vladislav Musílek

Ve centru městečka najdete v podstatě jen hotely, penziony a restaurace. Příjemné je to, že se vše nachází v docházkové vzdálenosti. Největší hotel je výše zmíněný Elbresidenz, který zabírá téměř celou jednu stranu náměstí. Ostatní jsou pak na druhé straně náměstí, podél promenády, kolem kostela a v městském parku.

Díky tomu, že je Česko hned vedle, se v hotelech i restauracích běžně domluvíte česky, snad jen v pekárně (s výtečným pečivem) byla prodavačka Němka. Popularita lázní s sebou nese to, že v sezóně si bez rezervace nenajíte, nebo budete muset dlouho čekat. Výtečnou kuchyní disponuje restaurace Zum Franz na náměstí (toto není placená propagace, bylo to vážně moc dobré).

K ubytování se váže ještě zajímavá praxe, s kterou jsem se v Čechách nesetkal – dostanete turistickou kartu, díky které máte zdarma přívoz na nádraží a jízdenku vlakem do Pirny a zpět. Je to vynikající podpora cestovního ruchu.

Vyhlídová tramvajová trať

Foto: Vladislav Musílek

Bad Schandau je nejmenší město v Německu s vlastní tramvajovou tratí. Ta byla postavena roku 1898 a vede údolím Kirnitzschtal až k Lichtenhainskému vodopádu, kde je konečná stanice. Je dlouhá osm kilometrů a cesta trvá 25 minut. Vodopád není nijak mohutný, ale má své kouzlo a v sezóně je zde dost plno. Tramvaj využívají hodně turisté, protože ze zastávek vedou trasy například k Opičím kamenům, nebo ke Kravínu. Zpáteční jízdenka stojí 10 euro.

Historický výtah

Foto: Vladislav Musílek

Kousek od ToskanaWorld, směrem k Schmilce, je jedna z největších turistických atrakcí v lázních – historický výtah. Ten byl postaven ve stylu secese v roce 1904 za přispění místního hoteliéra. Konstrukce je vysoká 52 metrů a kabina vystoupá necelých 48 metrů. Horní patro je spojeno lávkou se skálou na údolím, kde je občerstvení a posezení. Z lávky je krásný výhled na celé lázeňské městečko a Labe. Od stánku je možné jít cestičkami na několik dalších vyhlídek, nebo sejít schody do lázeňského parku.

Okolí a tipy na výlety

Foto: Vladislav Musílek

Bad Schandau je sice lázeňské město, ale dá se využít i jako základna pro výlety po Saském Švýcarsku. Lodí, vlakem, nebo autem není problém dojet do blízkých Drážďan nebo Pirny. Zároveň je podél Labe vybudovaná cyklostezka, takže není problém dojet do Hřenska, nebo Děčína.

Na závěr několik tipů na to co stojí za návštěvu v okolí lázní.

Skály v Saském Švýcarsku

Přestože Češi jezdí především do Českého Švýcarska, tak i německá strana parku stojí za návštěvu. Nespočet skalních útvarů, roklí a kopců, protkanými turistickými cestami, přiláká ročně tisíce návštěvníků.

Pevnost Königstein

Masivní pevnost, tyčící se dvě stě metrů nad údolím Labe, který dříve sloužila i jako vězení, je zpřístupněná veřejnosti a nalézá se v ní historický vojenský skanzen. Parkoviště je nahoře, kus od pevnosti, takže vás naštěstí nečeká cesta po šílených schodech, ale i tak je to procházka. Naštěstí z parkoviště jezdí v sezóně vláček.

Skalní most Bastei

Foto: Vladislav Musílek

Nejnavštěvovanější památka v Saském Švýcarsku je skalní most v Bastei. Jde o vůbec první čistě turistickou stavbu v Evropě. Most se nachází 190 metrů nad hladinou Labe a kromě turismu, nemá žádný praktický účel. Je dlouhý 76 metrů a překlenuje propast Kuní jáma. Vede z Bastei, na skálu, na které se nachází zbytky skalního hradu Felsenburg Neurathen. Jde o největší skalní hrad v Německu. K Bastei se dostanete pohodlně autem, parkoviště je kousek od výletní restaurace s hotelem, kde je občerstvení a prodej suvenýrů. Výlet to je nenáročný a vhodný i pro děti. Pokud se tedy nerozhodnete vystoupat po schodech z Kurort Rathen.

Zdroj: Autorský text

Kategorie:

Cestování, Evropa, Německo,

Poslední aktualizace:  2. srpna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky