Cestování

Benátky – pravidelně zaplavená romantika

Voda je, bohužel, v poslední době dost často diskutovaný živel i u nás. Zatímco my se však kontinuálně snažíme zabránit suchu a alespoň malými krůčky vracet rovnováhu deštivých a slunečných dnů v přírodě, Benátky se pravidelně ocitají v záplavách. Město z nejnižší nadmořskou výškou s tím musí tak trochu počítat, ale nejen historické památky trpí.

Podzim a zima v Benátkách jsou tradičně ve znamení záplav

Na první pohled to může vypadat skoro romanticky – záplavy na laguně. Říkáte si, že na plavbu v gondolách jsou tam přece zvyklí, takže se jen přizpůsobí situaci. Příliš mnoho vody však systematicky podemílá podloží a jsou tak ohroženy nejen památky, ale i existence celého města. Pro Benátky známý jev „acqua alta“, překládaný jako vysoká voda, způsobují větry Sirocca a Bory v kombinaci s vysokým přílivem. Příroda by si možná poradila, ale! K četným záplavám přispívá hlavně zastavění příliš velké plochy továrnami v průmyslové oblasti Porto Marghera. Přístav se skládá z několika uměle vytvořených ostrovů, které absorbují vodu při každém podzimním výkyvu počasí a Benátky táhnou doslova ke dnu. Stavba kanálu pro ropné tankery městu sice usnadnila cestu na otevřené moře a přinesla jistě mnoho obchodních příležitostí, stejně jako dopravní mosty a přehrady. Nikdo si přitom neuvědomil, jakou zátěž tím na Benátky nakládá. Město se reálně propadá o dva milimetry ročně, což možná působí směšně, ale pokud nechceme časem o Benátky přijít, musí se to zastavit.

Ochrání Benátky Mojžíš?

Když musíte ročně počítat z desítkami záplav, je logické, že jste na ně připraveni. Provizorní lávky a aktuální informační servis obyvatelům prostřednictvím SMS nestačí. Mojžíš snad ano. Itálie sice patří mezi jednu z nejvíce věřících zemí Evropy, ale nebojte, v Benátkách nespoléhají pouze na modlení. Mojžíš je nový systém protipovodňové ochrany.

Jedná se o síť bariér uložených na dně moře v nejkrizovějších přístavech Lido, Chioggia a Malamocco. Celkem 78 bariér se v případě ohrožení jednoduše aktivují a během půl hodiny zablokují Jaderské moře. Izolují tak Benátky od přívalu vody a všeho, co by s sebou přinesla. Projekt Mojžíš je však zatím vnímán spíše skepticky. Trnem v oku je jeho finanční náročnost (cca 5 miliard euro), ale také ekologický dopad spojený s výstavbou i obranným efektem.

Doufejme, že se vše podaří vyřešit a Benátky si budou moct jednou pro vždy oddechnout. Přijít o benátské mosty nebo karneval na laguně by byla škoda.

Další články

Vydejte se za hranice všedních dní! Na Karlštejn!

Dovolená začíná už na letišti

Sauna na stromě? Poznejte unikátní finský saunový svět!

Atraktivní dovolená v korunách stromů

Dopřejte si výlet za vínem aneb ubytování Pavlov v krásné přírodě

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *