Cestování

Benátky – pravidelně zaplavená romantika

Voda je, bohužel, v poslední době dost často diskutovaný živel i u nás. Zatímco my se však kontinuálně snažíme zabránit suchu a alespoň malými krůčky vracet rovnováhu deštivých a slunečných dnů v přírodě, Benátky se pravidelně ocitají v záplavách. Město z nejnižší nadmořskou výškou s tím musí tak trochu počítat, ale nejen historické památky trpí.

Podzim a zima v Benátkách jsou tradičně ve znamení záplav

Na první pohled to může vypadat skoro romanticky – záplavy na laguně. Říkáte si, že na plavbu v gondolách jsou tam přece zvyklí, takže se jen přizpůsobí situaci. Příliš mnoho vody však systematicky podemílá podloží a jsou tak ohroženy nejen památky, ale i existence celého města. Pro Benátky známý jev „acqua alta“, překládaný jako vysoká voda, způsobují větry Sirocca a Bory v kombinaci s vysokým přílivem. Příroda by si možná poradila, ale! K četným záplavám přispívá hlavně zastavění příliš velké plochy továrnami v průmyslové oblasti Porto Marghera. Přístav se skládá z několika uměle vytvořených ostrovů, které absorbují vodu při každém podzimním výkyvu počasí a Benátky táhnou doslova ke dnu. Stavba kanálu pro ropné tankery městu sice usnadnila cestu na otevřené moře a přinesla jistě mnoho obchodních příležitostí, stejně jako dopravní mosty a přehrady. Nikdo si přitom neuvědomil, jakou zátěž tím na Benátky nakládá. Město se reálně propadá o dva milimetry ročně, což možná působí směšně, ale pokud nechceme časem o Benátky přijít, musí se to zastavit.

Ochrání Benátky Mojžíš?

Když musíte ročně počítat z desítkami záplav, je logické, že jste na ně připraveni. Provizorní lávky a aktuální informační servis obyvatelům prostřednictvím SMS nestačí. Mojžíš snad ano. Itálie sice patří mezi jednu z nejvíce věřících zemí Evropy, ale nebojte, v Benátkách nespoléhají pouze na modlení. Mojžíš je nový systém protipovodňové ochrany.

Jedná se o síť bariér uložených na dně moře v nejkrizovějších přístavech Lido, Chioggia a Malamocco. Celkem 78 bariér se v případě ohrožení jednoduše aktivují a během půl hodiny zablokují Jaderské moře. Izolují tak Benátky od přívalu vody a všeho, co by s sebou přinesla. Projekt Mojžíš je však zatím vnímán spíše skepticky. Trnem v oku je jeho finanční náročnost (cca 5 miliard euro), ale také ekologický dopad spojený s výstavbou i obranným efektem.

Doufejme, že se vše podaří vyřešit a Benátky si budou moct jednou pro vždy oddechnout. Přijít o benátské mosty nebo karneval na laguně by byla škoda.

Další články

Netradiční ubytování? Tipy na originální a luxusní hotely – bývalá vězení

10×Karibik: Nejhezčí ostrovy, které nejsou příliš známé

Pig Beach na Bahamách: Exuma Cays lákají na nezapomenutelné koupání s prasaty

Nejlepší dovolená v Karibiku: Tipy na TOP destinace a nejhezčí ostrovy

Nezapomenutelné pařížské skvosty: Průvodce nejkrásnějšími místy města světel

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *