Celulitida a boj s ní

Adam Valový
2. února 2014
3 minuty čtení

Celulitida či pomerančová kůže je postižení kůže projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Dochází k zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vy tlačeny proti povrchu kůže a vytváří tak ošklivé prohloubeniny a vyvýšeniny na naší pokožce. Název pomerančová kůže dostala celulitida proto, že je pleť podobná struktuře pomerančové kúry. Při celulitidě je omezen průtok lymfy a krve.

Celulitida vzniká s různými příčinami. Většinou díky hormonálním výkyvům nebo kouření. Ženy trpí pomerančovou kůži značně častěji než muži, protože mají v příznačných oblastích tenčí kůži. Nezáleží, jestli jste hubení nebo ne, celulitida může postihnout každého z nás.

Boj s celulitidou je běh na dlouhou trať. Aby se vaše kůže opět vyhladila, měli byste změnit svou celou stravu. Přestat konzumovat tučná a smažená jídla, sladkosti a bílé pečivo a začít si hlídat pitný režim. Jezte několikrát denně po menších dávkách a hlavně zdravě, nejlépe ryby, luštěniny a obiloviny. K tomu pijte nejméně 2 až 3l vody denně, pokud nechcete pít jen vodu, můžete pít třeba bylinkové čaje.

Pomoct by mělo i přidání na pohybu a zmírnění stresu, který na vás působí. Jděte si zaplavat nebo zaběhat, nedoporučuje se sport s rychlými prudkými pohyby. Pokud jste permanentně ve stresu, zkuste se objednat na thajskou či lymfatickou masáž.

Celulitida ale může být daná i dědičně a přichází společně s obezitou. Při poruše metabolismu se bohužel může také objevit a proto ti, kteří trpí na neúspěšně opakované diety mají předpoklady k výskytu pomerančové kůže.

Káva a alkohol jí jen napomáhají k rozšíření se po vašem těle a stejně tak jako kouření cigaret.

Projevuje se i změnou věku, v pubertě, v těhotenství anebo u žen v přechodu, díky zvýšené hladině hormonů.

Masírování postižených částí při sprchování by mělo zlepšit prokrvování těchto míst a tudíž zabránit rozšíření tukových buněk. Stejný efekt má i sauna a otužování. Dají se koupit peelingy a krémy, které podporují krevní oběh, takže po každé sprše stravte 10minut promazáním částí těla s celulitidou.

Drastičtějším a hlavně dražším řešením je liposukce, která by měla zmírnit celulitidu a odbourat tukové buňky.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky