Česká kina válcují Barbie a Oppenheimer

Adam Valový
28. července 2023
3 minuty čtení

Česká kina zažívají nevídaný nápor a vřavu, a to díky dvěma velmi očekávaným hollywoodským hitovkám. Ačkoli u nás nebyly přepisovány rekordy, jako tomu došlo v Americe, přesto jde o velmi zajímavá čísla a trendy. „Barbenheimer“ se stali fenoménem, který z původního souboje dvou velkých filmů vytvořil symbiotický dvojprogram, kdy si diváci nechtějí nechat ujít ani jeden z nich.

Vítězkou minulého víkendu se očekávaně stala Barbie, která přilákala na 103 tisíce diváků, přičemž dalších 14 tisíc ji vidělo ve výhodných předpremiérách. Sice nejde o rekordní číslo a na domácím trhu se umístila na druhém místě za Strážci Galaxie 3 (122 tisíc), a v historickém srovnání by tato čísla nestačila ani na prvních padesát příček. I tak se ale Barbie stala nejúspěšnějším komediálním startem hollywoodského filmu u nás (od doby fenomenálních Prciček), a stává se i nejúspěšnějším filmovým startem (do té doby vládli Transformeři).

Otázkou však zůstává, zda Barbie dokáže atakovat titul nejlepšího filmu roku. Strážci Galaxie 3 nejenže měli lepší start, ale navíc udržují tempo – jejich dobrodružství již shlédlo cca 450 tisíc diváků. Barbie by tak musela v žebříčku udržet svou pozici několik měsíců, což rozhodně nebude snadné. Ve srovnání se zahraničními trhy je totiž v českých luzích a hájích fenomén Barbie poněkud menší, což naznačuje i relativně malý odstup od druhého filmu Oppenheimer. Většinou se na velkých trzích náskok pohybuje mezi 20 až 30 %, zatímco u nás činí rozdíl pouze přibližně 15 % v počtu diváků a 7 % v tržbách.

Oppenheimer u nás přitahoval diváky na dražší prémiové projekce, a IMAX na pražské Floře si mohl tleskat, protože byl dlouho dopředu vyprodán a lákal filmové nadšence z celé střední Evropy. Úžasný start s 88 tisíci diváky se novince Christophera Nolana skutečně vydařil. Takový úspěch nezaznamenaly ani jeho trilogie Temný rytíř, Počátek či Interstellar. Pokud Oppenheimer udrží tempo, rozhodně zabojuje o nejvyšší příčky v žebříčku návštěvnosti.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Filmy a seriály,

Poslední aktualizace:  28. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky