Zdroj obrázku: pixabay / JESHOOTS-com
Cestující utratili 6,8 tisíce dolarů, aby se dostali domů: Dramatické záběry po šokujícím výpadku ukazují opuštěná letadla a bezradné letecké společnosti v „offline“ režimu
Nedávný celosvětový výpadek technologií způsobil chaos v letecké dopravě a přinutil cestující k zoufalým krokům, aby se dostali domů. V důsledku tohoto výpadku někteří lidé utratili horentní částky – až 6 800 dolarů za alternativní lety, když se letecké společnosti po celém světě ocitly mimo provoz. Tento dramatický incident zanechal stovky uzemněných letadel a tisíce cestujících ve stavu naprosté bezradnosti.
Nečekaný výpadek měl na cestující drtivý dopad
Výpadek se odehrál v důsledku vážných problémů technologií společnosti Microsoft. V mnoha organizacích nastal naprostý chaos. Společnost CrowdStrike identifikovala problém jako chybnou antivirovou aktualizaci. Ta se stala katalyzátorem tohoto masivního výpadku. Právě jejích služeb Microsoft využívá ke zpracování různých aktualizací svých systémů.
Chaos na letištích
Zatímco se většina letišť po celém světě se ocitla mimo provoz, jedno se ukázalo jako světlá výjimka. Letiště v Edinburghu jako jediné nebylo zasaženo výpadkem a stalo se tak hlavním útočištěm pro zoufalé cestující, kteří se snažili dostat domů. Zaměstnanci letiště však varovali cestující, že čekací doby na bezpečnostní kontrolu mohou trvat i hodinu.
Příběhy cestujících
Američanka Stephanie Thompsonová byla jednou z mnoha cestujících, které výpadek zasáhl. Cestovala na Wimbledon a The Open Championship, ale po výpadku byla nucena zrušit své původní plány a hledat alternativní řešení. Její původní let měl odlétat v 9:25 s přestupem na Heathrow v 11 hodin, odkud měla pokračovat do Dallasu. „Nikdo nám nedokázal odpovědět. V British Airways nám neustále zavěšovali a řekli, že teď mají příliš mnoho hovorů. V případě American Airlines jsem čekala asi hodinu a 10 minut, než jsem konečně zavěsila,“ řekla Stephanie listu The Irish News. V důsledku toho byla nucena utratit 6 800 dolarů za nový let z Edinburghu. „Právě jsme zaplatili 6 800 dolarů za jednosměrnou cestu domů, snad odletíme dnes večer. Nevěděla jsem, co jiného mám dělat. Chtěla jsem se jen dostat co nejdříve domů.“
Nejednalo se však pouze o individuální problém několika cestujících. V nepředvídatelných situacích se octlo nespočet rodin s dětmi, starší lidé a cestující, kteří neuměli anglicky. Například matka šestnáctileté dcery, která cestovala sama za svým otcem přes Dublin do Dullesu ve Washingtonu, popsala chaos a zmatek, který následoval po výpadku. „Byl to chaos. Lidé byli zmateně posíláni ven až k tramvajím a na parkoviště, říkali jim, že to je bezpečnostní problém,“ uvedla matka. Její dcera jí volala a „v záplavě slz“ jí téměř nerozuměla. Naštěstí první let stihla, ale její matka vyslovila obavy o další cestující, kteří mohli být v ještě složitějších situacích.
Důsledky pro letecké společnosti
Výpadek postihl mnoho leteckých společností, které musely pozastavit své globální letové řády. Reportér z pobočky televize ABC WSB-TV zveřejnil video, na kterém je vidět několik uzemněných letadel krátce po sedmé hodině ráno. „Brány společnosti Delta jsou zde @ATLairport plné, protože letecká společnost dnes ráno pozastavila svůj globální letový řád,“ napsal na sociálních sítích.
Na sociálních sítích se rychle začaly šířit příběhy a fotografie cestujících, kteří byli postiženi výpadkem. Jeden uživatel platformy X zveřejnil fotografii, jak se s výpadkem vypořádává jeho letiště. „Výpadek společnosti Microsoft / CrowdStrike vyřadil z provozu většinu letišť v Indii. Dnes jsem dostal svůj první ručně psaný palubní lístek,“ napsal jeden z uživatelů. Jiný uživatel zase zveřejnil fotografii obrovské fronty na bezpečnostní kontrolu před letištěm v Edinburghu. „Šílené fronty na nefunkční bezpečnostní kontrolu @ #Edinburgh airport,“ uvedli v příspěvku.
Celosvětový výpadek technologií způsobil neuvěřitelný chaos v letecké dopravě, který vedl k zoufalým krokům cestujících a výrazným finančním ztrátám. Zatímco někteří cestující byli schopni najít cestu domů přes letiště v Edinburghu, mnoho dalších zůstalo uvězněno v naprosté nejistotě. Tento incident nám každopádně připomněl, jak zrádné mohou být moderní technologie a jak zásadní dopad mají na naše každodenní životy.