Další vesnice zahlcená turisty chce od návštěvníků vybírat vstupné. Tentokrát ve Švýcarsku

Adam Valový
21. května 2024
2 minuty čtení

Malá vesnička v srdci švýcarských Alp se chystá zkrotit davy turistů. Lauterbrunnen je malebná obec s méně než 800 obyvateli a potýká se s nárůstem turistického ruchu, který přináší přeplněné ulice, znečištění a rostoucí ceny. Inspirováni Benátkami, které experimentují s poplatkem pro jednodenní turisty, uvažují úřady v Lauterbrunnenu o zavedení podobného systému.

Návrh zahrnuje zavedení poplatku mezi 5 a 10 švýcarskými franky (cca 5 až 10 EUR) pro návštěvníky, kteří do vesnice přijedou autem na jeden den. Poplatek by se vybíral prostřednictvím mobilní aplikace a výjimku by tvořili hosté ubytovaní v hotelu, účastníci organizovaných výletů a ti, kteří přijedou veřejnou dopravou.

Zavedení turistických daní je v posledních letech stále rozšířenějším trendem. Na světě existuje již více než 60 destinací, které tuto strategii využívají k regulaci turistického ruchu a financování udržitelného rozvoje. Nicméně, jak ukazuje i příklad Benátek, zavedení takových poplatků se často setkává s kontroverzí. Mnoho místních obyvatel se obává, že jejich domovy se stanou pouhými turistickými atrakcemi a ztratí autentickou atmosféru.

Přestože Lauterbrunnen čelí tlaku rostoucího turismu, nabízí návštěvníkům mnoho. Údolí je domovem impozantních vodopádů Staubbach, které se svými 270 metry tyčí mezi nejvyššími nepřerušovanými vodopády v Evropě. Kromě toho zde naleznete malebné stezky pro pěší turistiku, cyklistiku a lyžování.

https://pixabay.com/photos/staubbachfall-waterfall-free-falling-779639/

Zda se Lauterbrunnenu podaří najít ideální rovnováhu mezi uspokojením potřeb turistů a ochranou životního prostředí pro místní obyvatele, ukáže až čas. Jedno je ale jisté: diskuse o regulaci turismu v populárních destinacích bude pravděpodobně nadále sílit.

Zdroj: https://www.swissinfo.ch/eng/life-aging/swiss-village-of-lauterbrunnen-mulls-venice-style-tourist-entry-charge/77700618, https://edition.cnn.com/2024/05/20/travel/lauterbrunnen-visitor-entry-fee-switzerland-intl-scli/index.html

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky