Dash Dieta: Nemá negativní účinky a můžete ji držet celý život

Adam Valový
18. března 2015
2 minuty čtení

Trápí vás nadváha a vyzkoušeli jste již všechno možné, jenomže ne a ne zhubnout? Dost možná jste některé „osvědčené“ metody ani nezaregistrovali. Také diety totiž podléhají módním trendům a neustále se objevují nové způsoby hubnutí. V dnešním článku vám představíme DASH dietu, která se již čtyři roky drží na žebříčku nejlepších diet.

DASH dieta (angl. Dietary Approaches to Stop Hypertension) byla původně vyvinuta k tak trochu jiným účelům. Přední odborníci z National Heart, Lung and Blood Institute se snažili přijít na způsob, jak efektivně snížit a kontrolovat krevní tlak. Ve finále se ukázalo, že jejich metoda najde uplatnění také jako dieta na hubnutí. Dle expertů je maximálně bezpečná, výživově kompletní a mimo jiné slouží jako prevence před cukrovkou, případně dokáže dostat pod kontrolu probíhající cukrovku.

Alfou a omegou DASH diety jsou potraviny, které napomáhají ke snižování krevního tlaku. Dietní plán je velmi prostý a jeho základem je vysoký příjem zeleniny, ovoce a některých mléčných výrobků. Jídelníček obsahuje také celozrnné potraviny, ořechy, ryby a drůbež. Naopak se budete muset vyvarovat (přinejmenším velmi omezit) sladké potraviny a nápoje, tuky a červené maso.

V průběhu prvních dvou týdnů dochází k rapidnímu snížení krevního tlaku, snížení špatného LDL cholesterolu, ale také rizika mrtvice, osteoporózy, cukrovky a rakoviny. A jako bonus shodíte během několika prvních měsíců 5 – 16 kg. A co je nejlepší? Odborníci tvrdí, že DASH dieta nemá žádné negativní účinky a lze ji držet dlouhodobě. Třeba i po celý život.

Máte s DASH dietou vlastní zkušenosti? Ať už jsou pozitivní či negativní, přispějte svými názory do diskuze!

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky