Dobrá investice může notně vylepšit vaši finanční situaci

Adam Valový
14. září 2021
5 minut čtení

V současné době může každý investovat do čeho si jen přeje. Pokud tedy máte chuť si trochu zariskovat a na účtu se vám ukrývají nějaké ty peníze navíc, můžete to zkusit. Stejně jako v životě, tak i zde platí, že risk může znamenat velké zisky, ale také propady.

Nechcete-li své finance vyhazovat jen tak oknem, vyberte si pro svou investici komoditu, která je nejen stabilní, ale zároveň se na ní dá docela dobře vydělat. V tomto směru patří k nejlepším možnostem zlato.

Cenný kov, co není jen hezký

Zlato je v myslích mnoha lidí zafixováno hlavně jako hezký kov, kterého je na světě nedostatek. Ano, do jisté míry je to pravda, ovšem má i jiné přednosti. Používá se v celé řadě odvětví.

Největší poptávka po žlutém kovu nemají možná trochu překvapivě klenotníci, ale elektroprůmysl. Ten by sice mohl bez zlata fungovat stále, nicméně by byla výroba mnoha komponentů daleko náročnější. Zlato totiž patří suverénně mezi nejlepší vodiče na planetě a neobejde se bez něj prakticky žádná kvalitní elektronika.

Hodnota zlata se tak už dávno neodvíjí pouze z jeho malého množství. Díky tomu je ještě hodnotnější než kdy dříve a na akciových trzích je jen málo stejně stabilních komodit, jako je právě zlato. Jiné drahé kovy, třeba platina či stříbro, se rozhodně takové důvěře investorů netěší.

S nákupem i prodejem počkejte na vhodnou chvíli

I když se zlato může těšit vysoké stabilitě, přece jen zde výkyvy v jeho ceně jsou, jinak by se v podstatě nevyplatilo do něj investovat. A tyto výkyvy je potřeba využít k jeho prodeji. Může se jednat o drobnější otřes na světových trzích nebo o vleklou krizi. Tak či onak, máte-li v takový okamžik více než malé množství zlata, prodávejte. Během krizí je totiž o tento kov nebývalý zájem. Představuje totiž jednu z mála jistot.

Rozhodnete-li se investovat zrovna do zlata, určitě nenakupujte během problémového období, ale naopak si k tomu vyberte dobu konjunktury. Když se ekonomice daří, není většinou důvod, proč by mělo být zrovna zlato dražší než obvykle. Výjimku mohou tvořit různé výkyvy většinou tvořené krachem významných těžebních společností, případně uměle vytvořenou krizí na významných akciových trzích.

Proto je dobré důkladně burzu sledovat a učit se. Díky tomu v budoucnu již snadno rozeznáte, kdy je lepší prodávat a kdy naopak kupovat. Můžete si k tomuto účelu dokonce pronajmout firmu, co se tím bude zabývat místo vás. Nikoliv však zadarmo.

Vybrat si raději cihly nebo mince?

Když už vám zlato padne do oka a rozhodnete se pro jeho nákup, budete si muset vybrat ze dvou variant – cihly nebo mince.

Slitky ve formě cihliček nejsou díky své velikosti i ceně příliš vhodné k drobnému investování. Cihličky z toho opravdu nejkvalitnějšího zlata mohou mít hodnotu překračující milion korun. Pro drobného investora nesplnitelný sen.

Disponujete-li pouze několika desítkami tisíc či dokonce ještě menší částkou, bude pro vás lepší sáhnout raději po mincích. Jsou levnější a také mnohem menší, díky čemuž nezabírají moc místa. Nemusíte se tak bát, že se vám nevlezou do trezoru.

Mince jsou však zajímavé ještě z jednoho důvodu, a sice díky své sběratelské hodnotě. Ne každý si pořizuje investiční mince, aby na tom někdy v budoucnu vydělal. Jsou lidé, co se zajímají hlavně o jejich vizuální kvality. Mnohé kousky, které jsou obohaceny rytinami důležitých osobností typu Karel IV., mohou pro vášnivé sběratele mít velkou cenu. Dvojnásob to platí, jde-li o omezenou edici o velikosti několika málo desítek kousků.

I tyto zlaté mince mají z pochopitelných důvodů investiční hodnotu, nicméně se dají prodat za ještě zajímavější cenu, a sice právě vášnivým sběratelům. Málokomu se však podaří natrefit na kousek z omezené edice. Většinou jsou okamžitě po uvedení na trh vyprodány.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  16. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky