Dovolená se zimními sporty ve Švýcarsku – zažijte alpské lyžování v Mürrenu

Lenka Němcová
4. února 2023
10 minut čtení

Lyžařská dovolená pro více generací v Mürrenu. Schilthorn, ikonická hora Bernských Alp, která se nachází v nadmořské výšce 2 970 m, je vzdálená jen kousek od města Interlaken a její cesta zahrnuje jezera, řeky, vodopády, lesy, skály a hory. Cesta je vedena vlakem a autobusem a končí 40minutovým výstupem lanovkou na Schilthorn se zastávkami po cestě v půvabných horských vesničkách Gimmelwald a Mürren, na 2 684 metrů vysokém vrcholu Birg a s výhledy na údolí Lauterbrunnen.

Mürren, kolébka alpského lyžování

Schilthorn je inspirativní částí země v každém ročním období, ale v zimě je obzvláště hypnotický. Mürren je kolébkou alpského lyžování a v lednu 1922 se zde konal první světový závod ve slalomu, který zorganizoval britský horolezec a spisovatel Sir Arnold Lunn.

V roce 1924 Lunn založil v Mürrenu lyžařský klub Kandahar, organizaci, která vychovala generace špičkových britských lyžařů, včetně Davea Rydinga, vítěze slalomu Světového poháru v alpském lyžování v Kitzbühelu v roce 2022 na Hahnenkammu, sto let po vzniku této soutěžní disciplíny.

Klub také sehrál klíčovou roli při propagaci lyžování na celosvětové úrovni: Mezinárodní lyžařská federace oficiálně uznala sjezd a slalom, což vedlo k uspořádání prvního a druhého mistrovství světa v lyžování v Mürrenu v letech 1931 a 1933. Sjezd a slalom pak byly poprvé zařazeny na zimní olympijské hry v roce 1936 (kde byl Lunn kapitánem britského týmu).

Lunn také založil závody Arlberg-Kandahár, které byly předchůdcem dnešního okruhu Světového poháru a které připravily půdu pro mnohé z dnešních předních sjezdových tratí Světového poháru, včetně Garmische, Sv.Antona, Sestriere a Chamonix, tratí, které dodnes nesou Kandahárovo jméno. (Pro zajímavost, klub získal své jméno podle poháru Roberts of Kandahar Challenge Cup, lyžařského závodu, který se poprvé konal v roce 1911 v okolí Schilthornu a jehož cenou byla trofej věnovaná britským generálem polním maršálem hrabětem Robertsem z Kandaháru).

Perfektní výzva pro milovníky lyžování – sjezd na lyžích ze Schilthornu

Členové Kandaháru se s nadšením účastní mnoha amatérských lyžařských závodů, z nichž vrcholem je slavné Inferno. V lednu 1928 vytvořilo 17 členů Kandaháru maratonskou sjezdovou trať, kterou nazvali Inferno, což je název, který odráží obtížnost trati – sjezd o délce více než 2 000 výškových metrů na 15 kilometrech ze Schilthornu do Lauterbrunnenu.

V Mürrenu, vesnici bez aut, kde původní dřevěné chaty a výlohy obchodů připomínají dávné časy, je Inferno každoroční událostí a stalo se tak populárním, že klub omezil počet účastníků na 1850 lyžařů.

Peklo se koná každoročně v lednu a od svého založení se jezdí každý rok. Dnes se jedná o největší amatérský lyžařský závod na světě, při němž lyžaře na trať dělí dvanáctisekundové intervaly a vítěz zdolá trať za méně než 15 minut. To, co dělá trať tak výjimečnou a testovací, je rozmanitost terénu a topografie (trať je otevřena i v jiných ročních obdobích, takže si ji mohou vyzkoušet i nezávodníci).

Na trati Inferno, kterou oficiální dokumentace závodu charakterizuje následovně, obvykle vynikají všestranní lyžaři: „Horní část trati vyžaduje techniku sjezdového zatáčení a optimální stopu. Střední část vyžaduje ideální pozici při sjezdu a rychlý skluz. Od Kanonenrohru až po Höhenlücke si přijdou na své technicky zdatní lyžaři. Na úseku od Maulerhubelu k Wintereggu může být důležitý bruslařský krok a síla paží. A od Winteregg-Spriessenkehr do Lauterbrunnenu může být klíčem k rychlému výslednému času optimální vybavení, čistá pozice při sjezdu a – v neposlední řadě – psychická odolnost.“

Kromě lyžařských dovedností je závod elektrizující podívanou, kdy hory ožívají návštěvníky z celého světa a nakažlivá energie vytváří na svazích i v jejich okolí povznášející a vzrušující atmosféru.

Lyžování a večeře v nejkrásnějším prostředí Schilthornu

Zima v Schilthornu však není určena pouze pro lyžaře. Je také ideálním místem pro vícegenerační výlet, kde se mohou lyžaři i nelyžaři setkávat v restauracích rozmístěných po horách.

Uprostřed idylické krajiny nad Mürrenem se nachází restaurace Sonnenberg se sluneční terasou a úchvatným výhledem na Jungfrau a jídelním lístkem s tradiční švýcarskou kuchyní. Lyžaři ocení polohu přímo u sjezdovky lanovky Schiltgrad. Horská restaurace Winteregg, postavená z kamene a dřeva a poprvé otevřená v roce 1989, nabízí širokou škálu jídel pro celou rodinu, která se podávají uvnitř nebo na sluneční terase s výhledem na Eiger, Mönch a Jungfrau. Vedou sem turistické stezky a nad restaurací se nachází lyžařský vlek Winteregg.

Také horská restaurace Gimmeln, která se nachází vedle lyžařského vleku, je otevřena pouze v zimě. Jedná se o jednoduše, ale pohodlně zařízenou lyžařskou chatu s velkou sluneční terasou kombinovanou s vnitřním posezením. Mezi mnohé zdejší speciality patří proslulý jablečný koláč a na požádání Fondue Chinoise se syrovým masem a blanšírovanou zeleninou vařenou ve vroucím vývaru.

Pokud si chcete vychutnat skvělou kuchyni s příjemnou a přátelskou atmosférou, navštivte Hotel Restaurant Blumental. Pečlivě vybrané švýcarské speciality a denní speciality doplňují vybraná vína z velkého sklepa a řada masových fondue a pokrmů.

O něco neformálnější je Restaurant Pension Suppenalp s rustikální jídelnou, kde se podávají domácí polévky, čerstvé saláty a sýrové speciality. V zimě se mnoho jídel připravuje na kamnech na dřevo, která zahřejí po dni stráveném na sousedním lyžařském svahu a sáňkařské dráze.

V horské restauraci Allmendhubel v dolní části lyžařského areálu na úpatí Schilthornu se podávají plnohodnotná a sytá jídla. Restaurace s úchvatným výhledem na severní stěnu Bernských Alp včetně Eigeru, Mönchu a Jungfrau nabízí bramborovou polévku, sýrové a sušené masové talíře, sendviče, bagety s tuňákem nebo lososem, boloňské špagety, Rösti se slaninou a smaženým vejcem, vepřové řízky, raclette a každý týden pořádá setkání s fondue.

Místní obyvatelé i turisté zaplňují útulnou restauraci Stägerstübli, která se nachází uprostřed Mürrenu a nabízí vydatnou švýcarskou kuchyni a různé nápoje.

Zimní sporty pro zkušené i začínající milovníky zimních sportů v Schilthornu

Na Schilthornu si samozřejmě vždycky přijdou na své zkušení i začínající milovníci zimních sportů. Kdo se chce naučit základy lyžování, může se přihlásit do lyžařské školy v Mürrenu, kde mu program Try2Ski poskytne příjemné prostředí. Ve spolupráci s Intersport Mürren-Schilthorn, obchodem se sportovním zbožím ve vesnici, vytváří škola dvojice lyžařských instruktorů se začátečníky, kteří absolvují dvouhodinovou lekci, v rámci které je k dispozici veškeré vybavení (lyže, boty a hůlky) k použití na cvičišti lyžařské školy. Je to zábavné, vzrušující a bezpečné seznámení s tímto sportem na jedněch z nejlepších a nejkrásnějších sjezdovek v zemi.

Na jiných místech hory je možné bruslit, provozovat zimní turistiku, chůzi na sněžnicích a curling. Hrát curling na hřišti pod širým nebem před Eigerem, Mönchem a Jungfrau je zážitek jako žádný jiný, vzpomínka na celý život, a kromě individuálního curlingu se v Mürrenu pořádají také různé turnaje.

Pro milovníky pěší turistiky je v zimě mnoho možností. Vysoko nad hlubokou kotlinou údolí Lauterbrunnen se nachází nenáročný, 90minutový trek z Grütschalpu do Mürrenu, který uchvátí fantastickými výhledy na ikonické vrcholy. Dobře udržovaná stezka se vine po svahu ve slunečných výškách a končí v alpské vesnici Mürren, která je hodna pohlednic.

V Mürrenu začíná další jednoduchá stezka, která se vine do kopce směrem na Sonnenberg a při pomalém stoupání míjí tradiční chaty. Cestou se mohou cestovatelé zastavit na občerstvení na terase restaurace Sonnenberg a pak pokračovat nahoru do Allmendhubelu. Nenáročná dvoukilometrová procházka trvá asi hodinu.

Sáně, které se v minulosti používaly jako alpský dopravní prostředek pro přepravu sena a dřeva, jsou dnes běžnějším plavidlem pro sport a zábavu a nevyžadují žádný výcvik, stačí nepromokavé boty s dobrým vzorkem, teplé nepromokavé oblečení, rukavice a pokrývka hlavy.

Mezi mnoha sjezdovkami v oblasti Jungfrau se nachází 15kilometrová sjezdovka Big Pintenfritz, jedna z nejúchvatnějších a nejdelších sáňkařských tratí na světě, jejíž část se objevila ve filmu Jamese Bonda V tajné službě Jejího Veličenstva.

V přestávkách mezi sjezdy se mohou dobrodruzi zastavit v rustikálních chatách podél sáňkařských tras na zahřívací nápoj a fondue, což je typicky švýcarský zážitek. Zábava nekončí ani za soumraku, mnoho sáňkařských drah je osvětleno reflektory, takže zábava může pokračovat i za tmy.

Stejně přínosný je i pěší průzkum oblasti, kde se ve dne i v noci můžete vydat na túru na sněžnicích, ať už sami, nebo ve skupině. Zdejší školy horských a sněžných sportů vám mohou zprostředkovat lyžařské túry a túry na sněžnicích s průvodcem, mimo jiné Chäneleggskou stezku, panoramatickou túru idylickou lesní krajinou s výhledy na nejméně osm severních stěn Bernských Alp.

V neposlední řadě je v Mürrenu nesmírně populární bruslení na otevřeném kluzišti uprostřed obce s nádherným výhledem na hory. Při klouzání po ledě na těchto kluzištích a kochání se nádhernými scenériemi si možná budete připadat, jako byste se vznášeli v říši snů. A v jistém smyslu tomu tak skutečně je.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování, Volný čas,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky