Zdroj obrázku: pixabay / https://pixabay.com/cs/photos/p%C5%99%C3%ADroda-stopa-sucho-emoce-krajina-8093509/
Extrémní El Niño jako běžná součást klimatu? Podle studia ano, pokud nedojde k zásadní změně
Představte si svět, kde jsou extrémní El Niña a s nimi související ničivé záplavy, sucha a požáry naprosto běžná. Děsivé? Nový výzkum naznačuje, že by se to mohlo stát realitou, pokud se nám nepodaří zvládnout klimatické změny.
Vědci již delší dobu diskutují o tom, jak změna klimatu ovlivňuje cyklus El Niño/La Niña. Některé modely předpovídaly trvalý stav El Niño, kdy by se východní Pacifik trvale oteploval a pasáty slábly. Jiné modely naznačovaly spíše nárůst silnějších a častějších El Niño.
Nová studie publikovaná v časopise Geophysical Research Letters využívá klimatický model, který je zvlášť dobrý v simulaci cyklu El Niño/La Niña. Podle vědců by oteplování o 6,6 stupně Fahrenheita (3,7 stupně Celsia) vedlo k 26 extrémním El Niñům za století, což je oproti 8-9 v dnešním klimatu opravdu značný nárůst. To znamená, že 90 % El Niño by podle dnešních standardů patřilo mezi ty nejsilnější.
Tyto extrémnější El Niña by měly zničující dopady. Na západním pobřeží Jižní Ameriky by docházelo k častějším a silnějším záplavám a sesuvům půdy, zatímco v západních částech Tichomoří, jako je Indonésie a Austrálie, by se sucha a požáry stávaly běžnějšími.
Zpráva OSN z roku 2023 varuje, že pokud budeme pokračovat v současném tempu emisí skleníkových plynů, Země se do roku 2100 oteplí o 5,2 stupně Fahrenheita (2,9 stupně Celsia). Nová studie naznačuje, že i oteplování o něco málo více – 6,6 stupně Fahrenheita (3,7 stupně Celsia) – by mohlo mít za následek dramatický nárůst extrémních El Niño.
Je to varování, které bychom rozhodně neměli ignorovat. Je vhodné podniknout kroky ke snížení emisí skleníkových plynů a zmírnění změny klimatu. Jinak se můžeme ocitnout ve světě, kde jsou extrémní El Niña pravidelnou rutinou – včetně ničivých dopadů na lidi a ekosystémy po celém světě.
Kromě výše uvedeného je vhodné zdůraznit, že studie je založena na jednom klimatickém modelu a je potřeba ji potvrdit dalšími výzkumy. Nicméně otevírá znepokojivou možnost, že El Niño by se mohlo stát klimatickým zlomovým bodem, ze kterého se po oteplování o pouhých 3,7 stupně Celsia jen těžko vrátíme zpět.
Také je důležité přihlížet k faktu, že dopady El Niño se neomezují pouze na pobřeží Tichého oceánu. Tyto události mohou ovlivnit počasí po celém světě, včetně změn srážek, teplot a extrémních povětrnostních jevů.
Změna klimatu je složitá problematika s dalekosáhlými důsledky. Studie o El Niño je jen jedním z mnoha důkazů, které ukazují, že musíme podniknout kroky k ochraně naší planety. Pokud tak neučiníme, můžeme čelit budoucnosti plné extrémních povětrnostních jevů a jejich ničivých dopadů.