Fascinující Labská filharmonie v Hamburku

Lenka Němcová
21. března 2018
2 minuty čtení

Pokud rádi posloucháte vážnou hudbu a celkově se o tuto oblast zajímáte, jistě vám neunikla výstavba monumentální Labské filharmonie (něm. Elbphilharmonie či Elphi), která započala v roce 2007 a měla se dostavět o tři roky později. K plánovanému otevření však nedošlo v roce 2010, ale až 11. ledna 2017. Budova stála miliardy korun a je naprosto jedinečná. Za nepřehlédnutelným architektonickým počinem stojí basilejské studio Herzog & de Meuron. Švýcarští architekti mají na kontě také Tate Modern v Londýně (britské národní muzeum moderního umění) a olympijský stadión v Pekingu.

Budova Labské filharmonie je 110 metrů vysoká a nachází se v hamburské čtvrti Hafencity. Jsou v ní tři koncertní sály s kapacitou téměř 3000 lidí. Do největšího sálu se vejde 2100 lidí, do menšího 550 lidí a do nejmenšího 170 lidí. Součástí objektu je také hotel, obytné jednotky a další prostory.

Koncertní hala se stavěla podstatně déle, než bylo původně v plánu a stála desetkrát více. Přesně 843 mil. USD. Výsledek však předčil veškerá očekávání – především pak v souvislosti s akustikou. Ta je perfektně vybalancovaná a hudbu je slyšet ve všech koutech sálů. Za to architekti vděčí japonskému mistrovi jménem Yasuhisa Toyota. Ten má za sebou realizaci akustiky ve Walt Disney Concert Hall v Los Angeles a Suntory Hall v Tokyu. Bylo využito přes 10 tisíc speciálních akustických panelů a každý z nich má na sobě milion „buněk“.


[hana-code-insert name=’article‘ /]


[hana-code-insert name=’dole‘ /]
 

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky