Design a umění

Fascinující Labská filharmonie v Hamburku

Pokud rádi posloucháte vážnou hudbu a celkově se o tuto oblast zajímáte, jistě vám neunikla výstavba monumentální Labské filharmonie (něm. Elbphilharmonie či Elphi), která započala v roce 2007 a měla se dostavět o tři roky později. K plánovanému otevření však nedošlo v roce 2010, ale až 11. ledna 2017. Budova stála miliardy korun a je naprosto jedinečná. Za nepřehlédnutelným architektonickým počinem stojí basilejské studio Herzog & de Meuron. Švýcarští architekti mají na kontě také Tate Modern v Londýně (britské národní muzeum moderního umění) a olympijský stadión v Pekingu.

Budova Labské filharmonie je 110 metrů vysoká a nachází se v hamburské čtvrti Hafencity. Jsou v ní tři koncertní sály s kapacitou téměř 3000 lidí. Do největšího sálu se vejde 2100 lidí, do menšího 550 lidí a do nejmenšího 170 lidí. Součástí objektu je také hotel, obytné jednotky a další prostory.

Koncertní hala se stavěla podstatně déle, než bylo původně v plánu a stála desetkrát více. Přesně 843 mil. USD. Výsledek však předčil veškerá očekávání – především pak v souvislosti s akustikou. Ta je perfektně vybalancovaná a hudbu je slyšet ve všech koutech sálů. Za to architekti vděčí japonskému mistrovi jménem Yasuhisa Toyota. Ten má za sebou realizaci akustiky ve Walt Disney Concert Hall v Los Angeles a Suntory Hall v Tokyu. Bylo využito přes 10 tisíc speciálních akustických panelů a každý z nich má na sobě milion „buněk“. 

Další články

Kalendář uměleckým dílem

365 naprosto úchvatných obrazů pro mravence

Zboží v naprosto senzačních obalech aneb když design prodáva

Japonský umělec vytváří úžasné sošky z prázdných plechovek. Musíte vidět!

Chlápek udělal z obyčejné krabice s voskovkami něco úžasného

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *