I při vysokých cenách energií je dnes možné ušetřit

Lenka Němcová
23. září 2022
3 minuty čtení

I při vysokých cenách energií je dnes možné ušetřit

Placení složenek je letos nejen v našich zemích obtížnějších než v minulosti. Stouply totiž hlavně ceny energií, a sice několikanásobně. Není tak divu, že se mnoho lidí snaží ušetřit kde se jen dá. Ne vždy se jim však jejich snahy vyplácí. Také proto je dobré se nechat inspirovat.

Domácí solární elektrárna

Každý z pochopitelných důvodů nemůže domácí solární elektrárnu mít, nicméně lidé žijící v rodinném domě by si takovouto investici měli dobře promyslet. V závislosti na zvoleném systému je možné tímto způsobem buďto „pouze“ ohřívat vodu nebo rovnou vyrábět elektřinu pro celou domácnost.

udržitelnosti solární energie není nutné vůbec pochybovat, jelikož Slunce tu ještě pár miliard let bude. Co se ceny týče, hodně záleží na zvoleném typu solární elektrárny, respektive množství vhodných panelů. Dobrou zprávou pro všechny zájemce je, že mohou v případě koupě takovéhoto zařízení požádat stát o příslušné dotace.

Jak šetřit v bytě?

Majitelé rodinných domků si mohou částečně vyrábět elektřinu sami, ovšem co lidé žijící v bytech? Ti samozřejmě takovou možnost nemají, avšak to neznamená, že by se snad museli smířit s velkými náklady. Rovněž v bytech je možné docela snadno dosáhnout úspory energií.

Začít by se mělo světly. Ta by měla být, pokud možno co nejúspornější. Používat v dnešní době již zoufale technicky zastaralé vláknové žárovky je finanční sebevražda. Mnohem efektivnější jsou LED alternativy.

Uspořit pár stovek až tisícovek korun ročně lze i na vaření. Stačí si koupit tlakové hrnce, ve kterých se jídlo udělá mnohem rychleji. Levnější možností je používání na stávající hrnce s nasazenou pokličkou. Tato možnost však není ani zdaleka tak efektivní.

Rovněž se vyplatí vypínat spotřebiče ze zásuvky. Některé totiž stále odebírají elektřinu i ve chvílích, kdy víceméně nic nedělají.

Inspirace v soutěži

Kdo by snad měl zájem přijít na další možnosti energetických úspor, může použít jako inspiraci soutěž E.ON Energy Globe. Její podstatou je každoročně nacházet zajímavé projekty, které mohou tu více, tu zase méně pomoci k energetickým úsporám.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky