Jak se obléknout na výlet do hor?

Adam Valový
26. května 2020
3 minuty čtení

V létě se krásami hor pokocháte možná ještě daleko více než v zimě, kdy vidíte především sjezdovky a upravené běžkařské trati. Stejně jako ve sněhu a mrazu je i v příjemnějším počasí základem úspěšného chození po horách správně vybrané oblečení.

Oblečení na hory by mělo být maximálně pohodlné, aby vás při túrách nijak neomezovalo. Zároveň byste měli být připraveni na jakékoliv počasí, to se totiž na horách může během pár minut výrazně změnit k horšímu. Vyplatí se vsadit na moderní syntetické materiály, které jsou voděodolné, prodyšné a lehké. Na těle ani v batohu pro vás nebudou přítěží.

Naučte se vrstvit

Pokud se chcete naučit, jak se obléknout na hory, musíte ovládat tzv. vrstvení. První vrstvu tvoří funkční materiály, jejichž úkolem je odvádět pot od těla a udržet ho tak v suchu. Funkční oblečení přiléhá na tělo a má ploché švy, takže ho na sobě téměř ani necítíte.

Udržte se v teple a suchu

Vrstva číslo dvě vás udrží v teple. Je lehká, prodyšná a zároveň dobře izolující. Pokud se bavíme o spodní části, tedy o outdoorových kalhotách, musí být prodyšné, odolné a dostatečně pružné, aby se vám v nich pohodlně chodilo. Pokud mají v nejvíce namáhaných částech, jako jsou kolena, zesílenou látku, bude se vám to hodit.

Třetí vrstva chrání před různými rozmary počasí, jako je vítr a déšť. Chcete tak, aby vaše outdoorová bunda byla odolná vůči vodě a větru. K tělu by vám neměla propustit chlad ani vlhkost. V každém případě zapomeňte na péřovky a jiné typicky městské bundy.

Na co ještě kromě oblečení nezapomenout?

Na túře se vám bude hodit i lehká čepice, případně funkční šátek a rukavice v případě, že se teploty pohybují v nižších číslech. Velmi důležité jsou také kvalitní ponožky, pokud se nechcete ještě týden po túře trápit s odřeninami a puchýři. Proti horskému sluníčku si rozhodně nezapomeňte sluneční brýle. Na delší povídání by byl výběr obuvi, ve zkratce řečeno by měla být pevná, prodyšná a s pořádným vzorkem. Klidně si vyberte i vyšší, která ochrání váš kotník.

Jestli chcete mít jistotu, že při výběru outdoorového oblečení neprohloupíte, sáhněte po kvalitní a ověřené značce. Jednou z takových je švédská Fjällräven, která je prozkoušená z hor po celém světě.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky