Jak se věnovat svému koníčku

Lenka Němcová
9. února 2023
6 minut čtení

Když máte nějaký koníček, je přirozené, že se mu chcete věnovat co nejvíce času. Pokud však stejně jako většina lidí žijete zaneprázdněným životem, může být obtížné najít si čas.

Naštěstí, pokud máte zájem brát své koníčky vážněji (a možná na nich i vydělávat), máme pro vás odpovědi! Podrobně vás tímto tématem provedeme a vysvětlíme vám, jak se koníčkům věnovat.

Pochopení výhod

Studie ukazují, že lidé s koníčky mají výrazně nižší pravděpodobnost stresu, úzkosti a deprese. Je to proto, že díky koníčkům se můžete věnovat jiným věcem. Zejména skupinové aktivity jsou pro fyzické i duševní zdraví lidí velmi prospěšné. Například účast v kolektivních sportech může zlepšit vaše komunikační dovednosti a společenský život, a pokud se chcete připojit ke komunitnímu týmu, nemusíte mít se sportem žádné zkušenosti. Většina týmů vám poskytne školení a vedení, takže se můžete zdokonalit ve svých dovednostech.

Plánování času

Pokud se chcete věnovat nějakému koníčku, je nutné si na něj najít čas. Pokud se připojíte ke komunitnímu sportovnímu týmu, budete se muset přizpůsobit jeho rozvrhu zápasů, účastnit se tréninků a zajistit si soustavnost. Pokud se věnujete nějakému koníčku, například práci se dřevem, naplánujte si třeba jednu nebo dvě hodiny týdně na trénink.

Stanovení cílů

Pokud se chcete ve svých koníčcích zlepšovat, je důležitou součástí jejich dosažení stanovení cílů; některé cíle se objeví přirozeně, čím více se svému koníčku věnujete. Když pracujete na dosažení svých cílů, dbejte na to, abyste byli trpěliví. Pokud se budete snažit vše uspěchat, nebudete s výsledkem spokojeni a nic se ze svého úsilí nenaučíte. Spěch nebo příliš velký tlak na to, abyste byli v koníčku příliš rychle skvělí, pravděpodobně také povede k tomu, že budete velmi frustrovaní. Ujistěte se, že cíle, které si stanovíte, jsou realistické a dosažitelné.

Význam zdravého stravování

Pokud je váš koníček spojen s pohybem (např. týmový sport), může být zdravá výživa velmi prospěšná pro to, abyste si svůj koníček užili. Podle grafu s údaji tohoto srovnávače zdraví, který je zobrazen níže, potřebují některá cvičení a koníčky odlišné nastavení stravování. Studie například ukazují, že zájemcům o vytrvalostní sporty více prospívá konzumace jídel s vysokým obsahem sacharidů, protože sacharidy urychlují regeneraci a produkují energii. Na druhou stranu lidem, kteří se věnují sportům v terénu, prospívá více strava s vysokým obsahem bílkovin, stejně jako kulturistům a vzpěračům, protože bílkoviny pomáhají udržovat a budovat svalovou hmotu. 

Nicméně i když váš vybraný koníček není sport nebo cvičení, stále je třeba jíst zdravě. Zdravá a vyvážená strava vám dodá energii a motivaci, kterou potřebujete k provozování svých koníčků.

Zapojte svou rodinu

A konečně, pokud žijete s rodinou, proč ji nezapojit do svých koníčků? Zapojení rodiny může být velmi účinným způsobem motivace. Pokud se vám nechce pracovat na svém koníčku ve večer, který jste si na něj naplánovali, vaši příbuzní vás nepochybně motivují k tomu, abyste vstali a začali. Jediné, co musíte zajistit, je, abyste požádali o pomoc příbuzného, který bude brát váš koníček stejně vážně jako vy. 

Chraňte se

Pokud jsou vaše koníčky vysoce nárazové nebo vyžadují těžké či nebezpečné stroje, je důležité pořídit si správné vybavení. Při jakékoli činnosti v životě je zajištění naší bezpečnosti prioritou číslo jedna. Pokud jsou vaše koníčky spojeny se sportem, pak by bylo dobré uzavřít zdravotní pojištění – i ti nejzkušenější sportovci se mohou zranit.

Většina sportovních center má sice vlastní pojištění, které pomáhá svým členům, pokud se zraní, ale vlastní zdravotní pojištění vám zajistí finanční kompenzaci, pokud náklady na léčbu přesáhnou částku, kterou vám může poskytnout klub. Sjednání zdravotního pojištění vám také může pomoci postavit se dříve na nohy. Mnoho vážných zranění při sportu (např. rekonstrukce křížového vazu) může bez zdravotního pojištění trvat několik měsíců, než se objednáte na operaci. 

Zdravotní pojištění je dobré uzavřít také v případě, že se věnujete koníčku, který zahrnuje práci s nářadím nebo stroji, jako je práce se dřevem nebo kovem, protože může zahrnovat nebezpečné těžké stroje. Při hledání zdravotního pojištění se ujistěte, že jste kryti pro potřeby svého životního stylu.

Koníčky mohou být dobrým způsobem, jak zlepšit své duševní a fyzické zdraví. Než však budete moci využívat jejich výhod, musíte si najít koníček, který vás osloví. Jen vy víte, co vás zajímá, a proto si najděte ten, který je pro vás ten pravý.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Volný čas,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky