Bydlení a styl

Jak vybrat vhodné osvětlení do koupelny?

Pokud se pouštíte do rekonstrukce koupelny, neměli byste zapomínat ani na tak důležité prvky, jako je osvětlení. V první řadě by měla svítidla zvládat i vlhké prostředí, zároveň by však měla být praktická. Ideální je kombinovat několik různých druhů, protože je rozdíl, jestli potřebujete osvítit celou místnost, nebo třeba jen prostor nad zrcadlem. V následujících řádcích se tedy podíváme, jak při výběru postupovat, abyste neprohloupili.

Bezpečnost by měla být na prvním místě. Koupelna je totiž místnost, kde je permanentně vlhko, a proto by moderní svítidla měla disponovat dvojí izolací a ochranným krytem.

Koupelnová svítidla na strop i na stěnu

Ideální je kombinace stropního a nástěnného osvětlení. Stropní varianta dodá světlo do celé místnosti, zatímco nástěnná je pouze doplněk, jenž se dává většinou v blízkosti zrcadla. Jestliže si chcete dát občas relaxační koupel, nadchnou vás takzvaná relaxační či náladová svítidla a osvětlení, neboť v koupelně navodí příjemnou atmosféru.

Parametry svítidel

Koupelnové osvětlení by mělo být voděvzdorné, což poznáte podle ukazatele IP (Ingress Protection). Hodnota je vždy uvedena na obalu produktu, případně v popisu výrobku. Skládá se ze dvou čísel, přičemž první značí ochranu proti prachu a pevným částicím, druhé proti vodě. Pamatujte si jednoduché pravidlo. Čím je číslo vyšší, tím je vyšší i samotná odolnost proti vodě a prachu.

Jestliže chcete umístit osvětlení do koupelny v blízkosti sprchového koutu či vany, zaměřte se, aby bylo odolné vůči tryskající vodě. Ideální tedy jsou hodnoty IP45, IP55, IP67 a IP68. U zrcadla oceníte osvětlení s IP44 a na místech, kam voda nedosáhne, si vystačíte se svítidly s hodnotou IP20.

Rozhodujícím faktorem bude i design, protože někdy bývá svítidlo i jakousi dekorací místnosti. Najděte tedy vždy vhodný kompromis.

Další články

Jak udržet váš domov v pohodlí a bezpečí

Proměňte svou verandu ve skvělé místo pro volný čas

Hledáte nemovitost k pronájmu: Zde je 5 důležitých věcí, které je třeba mít na paměti.

6 nejlepších nápadů na vylepšení vaší zahrady

7 způsobů využití dřevěné stavby na zahradě

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *