Japonská Nara: Město jelenů, mýtů a magických svatyň

Lenka Němcová
14. září 2024
4 minuty čtení

Nara byla kdysi hlavním městem Japonska. Dnes je známá hlavně díky svým neobvyklým obyvatelům – jelínkům sika, kteří zde volně pobíhají po městě. Tato půvabná stvoření se procházejí nejen parkem Nara, ale i po ulicích, kolem chrámů a svatyní. Pro turisty jsou velkým lákadlem, ale Nara toho samozřejmě nabízí mnohem více. V jejím srdci najdete hluboký, tajuplný les, majestátní chrámy a jednu z největších dřevěných budov světa.

Proč právě jelen sika?

Jelen sika má v Narě zvláštní postavení, a to nejen díky své roztomilosti, ale především své roli v místní mytologii. Podle legendy se v roce 768 na hřbetě bílého jelena do Nary přemístil šintoistický bůh Takemikazuči, na jehož počest byla v hustém lese postavena svatyně Kasuga. Jelínci jsou považováni za potomky tohoto bájného zvířete a zástupce bohů. Po dlouhá staletí bylo zabití jelena považováno za smrtelný hřích, což dokazují i hrůzostrašné příběhy o trestech, které postihly ty, kteří si dovolili ublížit tomuto posvátnému zvířeti. Trestem za zabití jelena mohlo být až veřejné popravení nebo vyhnání celé rodiny.

pixabay / feechenfe

I když si jelínci po druhé světové válce přestali užívat statusu posvátných zvířat, stále jsou chráněni jako přírodní památka. V dnešní době je jich v parku a okolí na 1400. Jsou stále divocí, ale současně neuvěřitelně přítulní, především díky rýžovým sušenkám „shika senbei“, které jim turisté nadšeně kupují. Když někdo sušenky zakoupí, jelínci se k němu okamžitě seběhnou, často s hlubokou úklonou, kterou se naučili jako gesto prosby. Ovšem opatrně – zejména samci mohou být, obzvlášť v období říje, poněkud agresivní. Proto se jim každoročně piluje paroží, čímž se chrání místní obyvatelé i turisté.

Místní park je jako brána do jiného světa

Procházka parkem Nara je jako cesta do jiného světa. Staleté stromy tvoří hustý les, kterým vedou cestičky lemované tisíci kamenných luceren, mnohé s vyobrazením jelena. V tomto tichém, téměř mystickém prostředí, se člověk cítí, jako by opravdu vstoupil do posvátného prostoru, kde jsou přítomni i šintoističtí bohové. Park končí u slavné svatyně Kasuga, která je vystavěná v tradičním čínském stylu a září červenými odstíny. Na svátky Setsubun Mantoro a Čugen Mantoro se rozzáří na tři tisíce luceren a park se ponoří do magické atmosféry světel.

pixabay / gregstevens

Symbolem Nary je i zdejší chrám

Nara není jen o jelenech a svatyni Kasuga. Město, které bylo středem japonského světa v 8. století, ukrývá i další skvosty. Jedním z nich je chrám Tódaidži, kde stojí jedna z největších dřevěných budov světa. V obrovské hlavní síni se nachází 15 metrů vysoká bronzová socha Buddhy, která svým rozměrem a majestátností vyrazí dech každému návštěvníkovi. Stavba tohoto chrámu byla tak náročná, že málem zruinovala japonskou ekonomiku a podle legendy na ní pracovala více než polovina obyvatel tehdejšího Japonska. Ačkoliv chrám v minulosti poškodily požáry a zemětřesení, dnes stojí stále jako symbol bohaté historie Nary.

pixabay / daeron

Přestože Nara ztratila své postavení hlavního města už v roce 794, její význam a krása přetrvávají dodnes. Město je snadno dostupné z Kjóta či Ósaky, a pro návštěvníky tak představuje ideální jednodenní výlet. Ale pozor – vyrazíte-li do Nary, buďte připraveni na nezapomenutelné setkání s místními jelínky, kteří vám mohou dát za vaši sušenku víc, než jste čekali – poklonu, ale možná i okusování vaší košile.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/japonsko-nara-jelen-sika-buddhismus-sintoismus-svatyne-chram.A240829_170401_kolem-sveta_syk

Kategorie:

Cestování, Japonsko,

Poslední aktualizace:  14. září 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky