Jaro v Ticinu: Alpy, jezera a subtropické zahrady

Lenka Němcová
25. června 2024
4 minuty čtení

Jaro v Ticinu je jako pohádkový únik před špatným počasím, který začíná jen 17kilometrovým Gotthardským tunelem. Tento alpský hřeben zadržuje oblačnost a studené větry, takže Ticino vás přivítá téměř středomořským klimatem. Při procházkách podél břehů Lago Maggiore a Lago di Lugano si budete připadat jako v subtropickém ráji.

Lago Maggiore je srdcem italsky hovořícího kantonu Ticino. Toto 66 kilometrů dlouhé a až 10 kilometrů široké jezero je domovem subtropické vegetace, která se tu díky příznivému klimatu skvěle daří. Naopak Lago di Lugano, které je celé na švýcarském území, je se svými členitými břehy a rozmanitým terénem přesným opakem harmonického Lago Maggiore.

Ticino, které zabírá jen sedm procent plochy Švýcarska, je regionem plným kontrastů. Nabízí jedinečnou možnost dopoledne lyžovat na nejvyšší hoře Pizzo del Cadabi a odpoledne se vykoupat v Lago Maggiore. Tato oblast lákala spisovatele a malíře, jako byl E. M. Remarque, který se po odchodu z nacistického Německa usadil ve vesničce Ronco u Lago Maggiore. Také Herman Hesse zde strávil značnou část svého života.

Procházka ostrůvky Isole di Brissago, ležícími naproti Roncu, je jako vstup do botanického ráje. Tyto ostrovy, kde se nachází nádherná botanická zahrada s 1700 druhy rostlin ze středomoří, Asie, Severní a Jižní Ameriky i Tichomoří, jsou ideální k návštěvě ráno, kdy vás ruší jen zpěv ptáků a šplouchání vln.

Méně známým, ale neméně fascinujícím cílem je Monte Verita, domovská hora městečka Ascona. Tato „Hora pravdy“ byla na počátku 20. století útočištěm pro komunitu umělců, filozofů, pacifistů, anarchistů a vegetariánů hledajících klíč k osobnímu štěstí ve svobodě mysli a životě v souladu s přírodou. Dnes je Monte Verita světoznámým kongresovým centrem s grandiózním výhledem na jezero a kouzelnou Asconu.

Ascona, kdysi rybářská vesnice, prošla turbulentní proměnou a stala se centrem intelektuálů za Třetí říše, hipíků v 60. letech, až po dnešní luxusní destinaci. Procházka po promenádě, zvláště navečer, když slunce zapadá za Lago Maggiore, je nezapomenutelným zážitkem. Místní krajina je jakýmsi švýcarským Saint-Tropez, kde se na jaře mísí sníh na vrcholcích hor s kvetoucími magnóliemi kolem jezera.

V Ticinu se najde mnoho nádherných výhledů, například z Cimety nad Locarnem. Odsud je jasně vidět, proč se Lago Maggiore nazývá „Dlouhé jezero“ – jako stříbrný had se vine mezi horami až do Itálie. Monte Lema, s výškou 1624 metrů, nabízí výhled na celý kanton a ukazuje, jak se Ticino změnilo z jedné z nejchudších částí Evropy v exkluzivní dovolenkovou destinaci.

Historické město Bellinzona, známé jako Město tří hradů, leží ve strategické poloze v Ticinském údolí a je ideální základnou pro objevování regionu. Locarno, s 2300 slunečnými hodinami ročně, je perfektním místem pro milovníky slunce a vodních radovánek. Piazza del Grande v Locarnu, kde se koná mezinárodní filmový festival, je nádherným místem k návštěvě, stejně jako místní lodní doprava, která poskytuje skvělý výhled na okolní města a přírodu.

Ticino je skutečným pokladem Švýcarska, kde se snoubí alpská a středomořská krajina, magické světlo a přívětivé klima. Tento region nabízí nejen krásné výhledy a rozmanitou přírodu, ale také bohatou historii a kulturu, kterou stojí za to objevovat. Na jaře zde můžete zažít to nejlepší z obou světů – lyžování na horách a koupání v jezerech, vše v jedné nádherné destinaci.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/italie-svycarsko-tip-na-vylet-evropa-ticino-jezero-ancona.A220217_143453_kolem-sveta_taj

Poslední aktualizace:  25. června 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky