Zdroj obrázku: pixabay / chaiyananuwatmongkolchai
Je dovolená u Středozemního moře zbytečný hazard se zdravím? Podle WWF je voda zamořená mikroplasty a toxickými látkami
Středozemní moře máme rádi a důvodů, proč si naplánovat dovolenou v některé z příslušných destinací, se nabízí celá řada. Ať už jsou to atraktivní pláže, lahodná středomořská kuchyně či bohatá historie, většina turistů se domů vrací v odpočatém stavu – a bohatší o mnoho nezapomenutelných zážitků. Jenomže co když se za idylickou fasádou skrývá něco strašného? Podle odborníků může mít skutečný stav moře vážné dopady na zdraví nejen místních obyvatel, ale také turistů.
V mořské vodě jsou mikroplasty a další toxiny
Středozemní moře dnes patří mezi nejvíce znečištěná moře na světě. To je fakt, který potvrzuje například červencová zpráva Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Podle ní je více než 87 % vodní plochy kontaminováno mikroplasty a dalšími škodlivými látkami, jako jsou toxické kovy a průmyslové chemikálie. Tato situace má dalekosáhlé důsledky nejen pro životní prostředí, ale také pro zdraví milionů lidí, kteří žijí v pobřežních oblastech nebo do nich každoročně přijíždějí na dovolenou.
Zdravotní rizika spojená s konzumací mořských plodů
Proč jsou mikroplasty tak démonizované? Představují hrozbu, protože se mohou dostat do lidského těla prostřednictvím konzumace mořských plodů a ryb, ale i skrze pitnou vodu. Studie uvádějí, že ročně může člověk přijmout přes 840 mikroplastů konzumací tří hlavních komerčních druhů ryb, jako je mořský vlk (mořčák) a makrela, a až 11 tisíc mikroplastů při vysoké konzumaci měkkýšů, jako jsou slávky a škeble. Tyto mikroplasty se ukládají v lidském těle a mohou způsobit dlouhodobé zdravotní problémy. Chronická expozice mikroplastům může vést k zánětům a oxidačnímu stresu, což má za následek zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Z dokumentu od WWF vyplývá, že se ve Středozemním moři nachází nejvyšší koncentrace mikroplastů, jaká kdy byla v mořských hlubinách zaznamenána, a to 1,9 milionu úlomků na metr čtvereční – v důsledku kontaminace vody každoročně předčasně zemře přibližně 1,4 milionu lidí na celém světě.
Za posledních dvacet let vzrostl počet úmrtí v důsledku moderních zdrojů znečištění ovzduší a vody o 66 % a překonal hranici 9 milionů ročně. Znečištění se tak stalo hlavním environmentálním rizikovým faktorem pro nemoci a předčasná úmrtí na celém světě.
Dopady znečištění na mořský ekosystém
Kromě zdravotních rizik pro lidi má znečištění Středozemního moře také devastující dopady na mořský ekosystém. Toto moře sice tvoří pouze 0,7 % světové mořské plochy, ale je domovem 7,5 % světové mořské fauny a 18 % mořské flóry. Těžké znečištění negativně ovlivňuje jinak bohatou biodiverzitu, a v konečném důsledku ohrožuje celý ekosystém. Výsledkem je koneckonců i pokles rybolovu, což má vážné důsledky pro obživu tisíců rybářů, kteří jsou na daném odvětví závislí.
Dá se s tím něco udělat?
Na Středozemní moře bychom možná měli pohlížet i z jiného úhlu než „jen“ jako na atraktivní dovolenkovou destinaci. Je to oblast s bohatou přírodní rozmanitostí a významným kulturním dědictvím. A pokud každý jednotlivec nezmění svůj přístup k ochraně přírody, možná nebude trvat dlouho, aby se vysnění dovolená proměnila v noční můru. Znečištění tohoto regionu se neustále zhoršuje, a pokud se situace nezlepší, může se stát, že budoucí generace již nebudou moci zažít tu krásu, kterou dnes tolik lidí vyhledává.
Přestože je současná situace kritická, stále existuje naděje. Na úrovni jednotlivců jde především omezení používání plastů, zodpovědné nakládání s odpady a podpora organizací, které se zaměřují na čištění oceánů. Ochrana Středozemního moře totiž není jen záležitostí regionálních vlád – na stavu životního prostředí se podílíme všichni.