K zamyšlení: Jak děti vnímají rozvod rodičů?

Adam Valový
4. května 2018
3 minuty čtení

Krásné bílé šaty, honosné svatební dary, nádherná svatební cesta – to vše skončilo v té nejobyčejnější krabici vzpomínek založené někde ve sklepě, či na půdě. Na krásu a noblesu svatebního dne si už Martin s Renatou ani nevzpomenou. O to více je zajímá, kam založili předmanželskou smlouvu a kdo dostane děti. Ano – přesně tak končí každé druhé manželství v České republice. Důvodem jsou nejčastěji finanční neshody, nevěra, alkoholismus nebo rozdílné názory na život, které se zkrátka ani svatbou nesjednotily. Tím, kdo však rozvod rodičů nejvíce odskáče, jsou bezesporu děti.

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Pomsta matky

Ať už se dva lidé rozvádějí na základě různorodých důvodů, stále zde převládá názor, že děti by měly zůstat u matky. Pokud má žena dostatečný příjem, o své děti se stará, nevykazuje známky psychické poruchy, konzumace alkoholu nebo jiných drog, ve většině případů jí soud děti svěří. Otci nařídí placení výživného a časové intervaly, ve kterých se může s dětmi vídat. Tím činnost soudu končí. A stále častěji přibývá případů, kdy se ženy svým bývalým manželům mstí tím nejhorším způsobem – skrz děti. Odepírají jim stanovené návštěvy, vymlouvají se na nemoc, v krajním případě dělají vše proto, aby otec dítěte již své dítko nikdy neviděl. K tomu jim slouží řada léček a zákeřností, nad kterými občas zůstává samotný rozum stát.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Dopady na dítě

Rozvod rodičů je pro dítě v první fázi nepřekonatelným zásahem do života. Z psychologických jevů se může objevit nechutenství, noční děsy, deprese nebo naopak hyperaktivita. Z jevů fyziologických je to noční pomočování, bolest břicha, bolest hlavy, která může vést až k nepříjemným migrénám.  Dítě takto vyjadřuje obavy z budoucnosti. Může zároveň odmítat nového partnera nebo utíkat k rodiči, se kterým nežije. Projev nespokojenosti je samozřejmě dán povahou i věkem dítěte. Zároveň se na něm podílí také chování rodičů i samotný průběh rozvodu.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Děti a rodina,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky