Děti a rodina

K zamyšlení: Jak děti vnímají rozvod rodičů?

Krásné bílé šaty, honosné svatební dary, nádherná svatební cesta – to vše skončilo v té nejobyčejnější krabici vzpomínek založené někde ve sklepě, či na půdě. Na krásu a noblesu svatebního dne si už Martin s Renatou ani nevzpomenou. O to více je zajímá, kam založili předmanželskou smlouvu a kdo dostane děti. Ano – přesně tak končí každé druhé manželství v České republice. Důvodem jsou nejčastěji finanční neshody, nevěra, alkoholismus nebo rozdílné názory na život, které se zkrátka ani svatbou nesjednotily. Tím, kdo však rozvod rodičů nejvíce odskáče, jsou bezesporu děti.

Pomsta matky

Ať už se dva lidé rozvádějí na základě různorodých důvodů, stále zde převládá názor, že děti by měly zůstat u matky. Pokud má žena dostatečný příjem, o své děti se stará, nevykazuje známky psychické poruchy, konzumace alkoholu nebo jiných drog, ve většině případů jí soud děti svěří. Otci nařídí placení výživného a časové intervaly, ve kterých se může s dětmi vídat. Tím činnost soudu končí. A stále častěji přibývá případů, kdy se ženy svým bývalým manželům mstí tím nejhorším způsobem – skrz děti. Odepírají jim stanovené návštěvy, vymlouvají se na nemoc, v krajním případě dělají vše proto, aby otec dítěte již své dítko nikdy neviděl. K tomu jim slouží řada léček a zákeřností, nad kterými občas zůstává samotný rozum stát.

Dopady na dítě

Rozvod rodičů je pro dítě v první fázi nepřekonatelným zásahem do života. Z psychologických jevů se může objevit nechutenství, noční děsy, deprese nebo naopak hyperaktivita. Z jevů fyziologických je to noční pomočování, bolest břicha, bolest hlavy, která může vést až k nepříjemným migrénám.  Dítě takto vyjadřuje obavy z budoucnosti. Může zároveň odmítat nového partnera nebo utíkat k rodiči, se kterým nežije. Projev nespokojenosti je samozřejmě dán povahou i věkem dítěte. Zároveň se na něm podílí také chování rodičů i samotný průběh rozvodu.

Další články

Kdy je vhodné koupit dítěti telefon: Zvažovaní faktorů a rozhodovací proces

Jaký přínos má pro děti hraní s autíčky a autodráhou?

Vybrat kočárek zvládnete levou zadní. Jen musíte vědět, jak na to

Jak levně pořídit potřeby pro děti i vychytávky do kuchyně?

Hit jménem malování podle čísel. Proč je tak populární?

Další články

1 komentář

Přidat komentář
  • Je to jednoznačne trauma pre deti a nejedno sa z toho nevie dostatočne dobre spamätať.