Každý nápoj vyžaduje jiný druh sklenice. Víte, kterou kdy použít?

Lenka Němcová
2. září 2022
3 minuty čtení

Různé nápoje vyžadují různé typy sklenic, aby skutečně vynikla jejich chuť a umocnil se zážitek z pití. Například správně odměřený koktejl bude chutnat lépe, pokud ho budete pít ze sklenice, která odpovídá velikosti vašich úst. Stejně tak káva v odpovídající izolační sklenici nebo šálku udrží dlouho příjemnou teplotu, a tedy o originální chuť. Výběru sklenic na nápoje je potřeba věnovat náležitou pozornost.

Nejčastěji vybíráme sklenice na víno

Na co se při jejich výběru zaměřit jako první? No přece na druh vína, který z nich budete pít. Věděli jste ale, že různým druhům vín prospívá podávání v různě tvarovaných sklenicích? Například pro červené víno je ideální sklenice s velkou miskou a dlouhou stopkou, protože umožňuje vínu dýchat a zabraňuje zahřívání nápoje rukou. Naopak sklenice na bílé víno mají menší plochu ústí, a tudíž i menší povrch, který by víno provzdušňoval. Díky tomu lze zabránit jeho příliš rychlé oxidaci. Flétny na šampaňské mají ještě menší povrch, protože díky němu si šumivé víno dokáže zachovat bublinky.

Sklenice na kávu

Někdo si raději dopřeje kávu nebo čaj ze sklenice na horké nápoje, jiný nedá dopustit na klasický porcelánový hrnek. Pokud preferujete sklo, vsaďte v tomto ohledu na to borosilikátové. Právě to pomůže udržet váš nápoje déle teplý a vy se zároveň nepopálíte o horké stěny sklenice. Jak je to možné? Borosilikátové sklo je výborný tepelný izolant. Celý efekt je ještě znásoben dvojitou stěnou, jejíž části jsou odděleny vrstvou vakua, které také výborně izoluje. O dokonalý zážitek při pití kávy je tak postaráno.

A jaký kávový nápoj patří do sklenice?

Ve sklenici rozhodně vyzkoušejte irskou kávu nebo horké kávové koktejly, jako je například Hot Toddy. Důležité je, aby měla sklenice rukojeť umožňující nápoj pohodlně držet v ruce. Ze sklenice si ale můžete vychutnat také oblíbenou kávu s rumem. Jak zařídit, aby vaše káva chutnala vždy skvěle? Zaměřte se na to, jak vybrat filtrační konvici, která vám zajistí nepřetržitý přísun čisté vody bez nežádoucích příměsí, které by vám doma mohly kazit chuť horkých nápojů. Vodu z filtrační konvice můžete samozřejmě konzumovat také napřímo.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky