Kdy odejít ze vztahu

Adam Valový
26. ledna 2023
7 minut čtení

Zde je několik faktorů, které je třeba zvážit, abyste věděli, kdy od vztahu odejít. Dochází ke zneužívání, nevěře, nedostatku respektu, komunikace, lásky, pozornosti?

Odchod ze vztahu je také těžký a bolestivý. Zde je několik ukazatelů, které vám napoví, zda je čas jít dál.

Otázka, která se vynořuje před pohledem na tyto příznaky, je, zda je přijatelné odejít ze vztahu. 

Je ukončení vztahu přijatelné?

Samozřejmě je v pořádku vztah ukončit. Je přijatelné ukončit toxický vztah, protože vám to pomůže posunout se dál a osvobodit se od bolesti způsobené takovým nezdravým svazkem. Místo toho, abyste se cítili provinile, že jste se s někým rozešli, buďte hrdí na to, že máte dost síly postavit se sami za sebe!

Co znamená zdravý vztah? Znamená to, že se oba partneři cítí dobře sami se sebou i ve vztahu. Vzájemně se respektují a dokáží si otevřeně sdělovat své pocity. Mají také společné zájmy a dokážou dělat kompromisy.

Ve zdravém vztahu dodržujete své sliby, vážíte si času, který spolu trávíte, a také si rozdělujete povinnosti. Když do vztahu vkládáte většinu své energie a váš protějšek na to nereaguje, možná je čas odejít a hledat štěstí jinde.

Známky, že byste měli ukončit vztah:

Zkušenosti se zneužíváním:

Prvním znakem je, že dotyčná osoba je jakýmkoli způsobem zneužívána. Pokud se ocitnete ve vztahu s někým, kdo vás uráží nebo má negativní přístup, nezlepší se to a je na čase vše ukončit dříve, než se to vystupňuje. Zneužívání je velkým varovným signálem! Musí vám vadit víc než jen fyzické násilí. Zneužívání jakéhokoli druhu by nemělo být akceptováno, včetně slovního, emocionálního a sexuálního napadání. To se může podepsat na vašem sebevědomí a mnoha dalších psychických problémech.

Nedostatečné hranice:

Druhým znamením, že váš partner může být pro vás toxický, je, že nerespektuje hranice při komunikaci s ostatními. V takové situaci se i ty nejmenší neshody mohou změnit v plnohodnotné hádky, protože ani jedna ze stran nemá nastavená pravidla.

Kladení příliš mnoha otázek:

Třetí věc, kterou je třeba vzít v úvahu při rozhodování o tom, zda je vaše drahá polovička opravdu špatná, se týká toho, jak vytrvale se ptá. Otázky na to, kde jste byli a co děláte v kteroukoli denní i noční dobu. Zdravý vztah sice zahrnuje určitou úroveň komunikace týkající se každodenních aktivit, ale nikdy by to nemělo dojít tak daleko, že je jedna osoba neustále vyslýchána.

Nedostatek hodnot:

Pokud ve vztahu pociťujete nedostatek hodnoty, je na čase ho ukončit. Ať už se jedná o oceňování vašich názorů nebo zájmů, nedostatek respektu ze strany partnera nebo pocit, že jste neustále bráni jako samozřejmost. Výsledek je vesměs stejný: měli byste se ovládnout a přerušit s touto osobou vztahy dříve, než bude pozdě. 

Nedostatek uznání:

Pokud jste ve vztahu s někým, kdo si neváží vašeho úsilí, musíte se zamyslet nad tím, co tato osoba chce. Zamyslete se nad tím, kdy ocenil něco, co jste pro něj udělali, a kolik úsilí věnuje tomu, aby byly jeho potřeby uspokojeny. Pokud na jedné straně spektra není nic než ocenění, zatímco na druhé straně existují pouze požadavky, pak by možná bylo nejlepší z tohoto vztahu odejít!

Nedostatek komunikace:

Stejně jako v každém jiném vztahu, i v milostném vztahu je klíčová komunikace. Pokud cítíte, že v otázce snadné komunikace stojí zeď, je načase dát přednost sobě a odejít. Snadná komunikace vám totiž pomůže sdílet vaše emoce, což je základem silného, intimního vztahu.

Neschopnost komunikovat o obtížných tématech může také naznačovat problematickou dynamiku vztahu. Pokud jedna osoba nechce o problémech mluvit nebo společně rozhodovat, protože se raději vyhýbá konfliktům za každou cenu, pak je velká pravděpodobnost, že nastane okamžik, kdy se na obou stranách začne hromadit nelibost.

Ignorantské chování:

Dalším znakem je, když se váš partner vymlouvá na své negativní chování – například na to, jak se chová k ostatním, kolik času tráví s rodinou a přáteli atd. – místo aby se k němu přiznal. A pokud za věci vždycky může někdo jiný (nikdy ne on), může to být další známka toho, že tento vztah už pro vás nemusí být vhodný.

Jen vy jste ochotni dělat kompromisy:

Jedním z významných znaků je jednostranný vztah. Ať už jde o vynakládání úsilí, kompromisy či oběti nebo o to, že dáváte více, než dostáváte. Takové úsilí musí být oboustranné. Pokud jste jediným, kdo vynakládá úsilí, pak je čas se rozloučit.

Stydíte se za tělo:

Nikdo by neměl tolerovat hanobení těla. Pokud vás váš partner ponižuje kvůli tomu, jak vypadáte, pak víte, co máte dělat. Svědčí to o tom, že váš partner je nezralý a protivný. Nezaslouží si váš čas ani úsilí. Když jste s někým takovým, snadno se začnete vidět ve špatném světle, což může vyvolat deprese. 

Nerespektuje vás:

Pokud vás váš partner neustále shazuje, znevažuje nebo se vám na veřejnosti vysmívá, nestojí za to, abyste si ho udrželi. Takové chování je nepřijatelné a ponižující. Pokud to váš partner dělá, neváží si vás a nikdy si vás vážit nebude.

Nevěra:

Pokud vám byl partner nevěrný, je to další znamení, že je čas jít dál. Podvádění není nikdy přijatelné, a pokud vás podvede, je pravděpodobné, že to v budoucnu udělá znovu. Nezáleží na tom, zda nevěru přijal, nebo ne, pokud k tomu dojde, musíte vztah ukončit.

Nedostatek zájmu a vášně:

A konečně, Je čas se rozejít, pokud máte pocit, že už pro vás nemají vášeň, když jste jediní, kdo se snaží udržet vztah. To je znamení, že možná neinvestují do vás a vašeho vztahu. Ukazuje to, že láska vyprchala a vy se musíte poohlédnout po někom, komu na partnerovi záleží. 

Odchod ze vztahu je vždy bolestivý. Jakmile však toxický vztah opustíte, budete rádi, že jste to udělali. Budete mít více času a energie zaměřit se na své štěstí.

Pokud vám některý z těchto příznaků připadá povědomý, možná je čas přehodnotit svůj vztah. Ukončit ho dříve, než jsou rány příliš hluboké, je z dlouhodobého hlediska lepší pro všechny zúčastněné.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky