Děti a rodina

Máte doma dítě s poruchou učení? Nepropadejte panice!

Dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, dysortografie – souhrnně také poruchy učení, jsou strašákem pro řadu rodičů a v neposlední řadě také dětí. Má vaše dítko potíže s počítáním nebo čtením? Nebo jednoduše píše stylem, za který by se nemusel stydět ani študovaný doktor? Nepropadejte panice, rozhodně se nemusí jednat o některou z výše uvedených poruch učení. Přesnou diagnózu stanoví pracovník pedagogicko-psychologické pracovny, ke kterému vypíše doporučení obvodní lékař nebo školní psycholog. A v případě, že se některá z poruch u vašeho dítka vyvine, ani to není důvodem k tomu, aby na něj učitel a ostatní spolužáci nahlíželi skrz prsty.

Lenoch a lajdák

I tak bohužel oslovovali někteří učitelé malého Káju. Špatně četl, písmenka se mu pletla, a i když strávil nad slabikářem třeba celé odpoledne, ve škole mu to bylo takřka k ničemu. Paní učitelky to přisuzovaly jeho lajdáctví a neochotě věnovat svůj čas bohulibější činnosti, než lítání po venku. To, že přečetl slabikář tam i zpět, to už ale nevěděly. Až jednoho dne Kája donesl potvrzení, na základě kterého byl vyřčen jasný ortel – ne lenost a lajdáctví, nýbrž porucha učení stojí za špatným čteným projevem. Maminka Káji dostala na výběr – buď svého syna nechá ve stávající třídě, ve které může čerpat řadu úlev, nebo jej nechá zapsat do třídy speciální, v rámci které budou s malým Kájou pracovat speciální pedagogové využívající řadu praktických pomůcek, se kterými se v klasických školách nesetká.

Porucha učení na objednávku

Bohužel stále častěji se stává, že ctižádostivé (nebo možná trošku pohodlnější) maminky dělají ze svého žáčka dysgrafika, dyslektika apod. na objednávku. Že to zní podivně? Zkrátka a dobře se jim zdá, že dítko špatně čte, nebo škaredě píše, případně mu nejde počítání a rodiče v dnešní době nemají vskutku tolik času, aby se matematice věnovali po dlouhých večerech. A aby dítko nenosilo špatné známky, raději mu pořídí papír „usvědčující“ ho z poruchy učení. O tom, na kolik je takové jednání (a)morální a pro vývoj budoucího studenta škodlivé, o tom by už měl přemýšlet každý z rodičů, který se k takovému kroku uchýlí.

Další články

Kdy je vhodné koupit dítěti telefon: Zvažovaní faktorů a rozhodovací proces

Jaký přínos má pro děti hraní s autíčky a autodráhou?

Vybrat kočárek zvládnete levou zadní. Jen musíte vědět, jak na to

Jak levně pořídit potřeby pro děti i vychytávky do kuchyně?

Hit jménem malování podle čísel. Proč je tak populární?

Další články