Máte doma dítě s poruchou učení? Nepropadejte panice!

Adam Valový
3. května 2018
3 minuty čtení

Dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, dysortografie – souhrnně také poruchy učení, jsou strašákem pro řadu rodičů a v neposlední řadě také dětí. Má vaše dítko potíže s počítáním nebo čtením? Nebo jednoduše píše stylem, za který by se nemusel stydět ani študovaný doktor? Nepropadejte panice, rozhodně se nemusí jednat o některou z výše uvedených poruch učení. Přesnou diagnózu stanoví pracovník pedagogicko-psychologické pracovny, ke kterému vypíše doporučení obvodní lékař nebo školní psycholog. A v případě, že se některá z poruch u vašeho dítka vyvine, ani to není důvodem k tomu, aby na něj učitel a ostatní spolužáci nahlíželi skrz prsty.

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Lenoch a lajdák

I tak bohužel oslovovali někteří učitelé malého Káju. Špatně četl, písmenka se mu pletla, a i když strávil nad slabikářem třeba celé odpoledne, ve škole mu to bylo takřka k ničemu. Paní učitelky to přisuzovaly jeho lajdáctví a neochotě věnovat svůj čas bohulibější činnosti, než lítání po venku. To, že přečetl slabikář tam i zpět, to už ale nevěděly. Až jednoho dne Kája donesl potvrzení, na základě kterého byl vyřčen jasný ortel – ne lenost a lajdáctví, nýbrž porucha učení stojí za špatným čteným projevem. Maminka Káji dostala na výběr – buď svého syna nechá ve stávající třídě, ve které může čerpat řadu úlev, nebo jej nechá zapsat do třídy speciální, v rámci které budou s malým Kájou pracovat speciální pedagogové využívající řadu praktických pomůcek, se kterými se v klasických školách nesetká.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Porucha učení na objednávku

Bohužel stále častěji se stává, že ctižádostivé (nebo možná trošku pohodlnější) maminky dělají ze svého žáčka dysgrafika, dyslektika apod. na objednávku. Že to zní podivně? Zkrátka a dobře se jim zdá, že dítko špatně čte, nebo škaredě píše, případně mu nejde počítání a rodiče v dnešní době nemají vskutku tolik času, aby se matematice věnovali po dlouhých večerech. A aby dítko nenosilo špatné známky, raději mu pořídí papír „usvědčující“ ho z poruchy učení. O tom, na kolik je takové jednání (a)morální a pro vývoj budoucího studenta škodlivé, o tom by už měl přemýšlet každý z rodičů, který se k takovému kroku uchýlí.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Děti a rodina,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky