Mezi šamany v Amazonii: Cesta za hranice vlastní mysli

Adam Valový
2. listopadu 2024
8 minut čtení

Když mě šaman Paulo zasvěcoval do tajů amazonských rituálů, netušil jsem, že kromě léčivých rostlin objevím i sám sebe. Příběh o měsíci stráveném hluboko v džungli, kde každý den testoval hranice mé odvahy i představivosti.

Trvalo přesně šest hodin plavby po řece Rio Negro, než zmizely poslední známky civilizace. Motorový člun se proplétal mezi větvemi stromů zatopených černou vodou a já jsem přemýšlel, jestli jsem se nezbláznil. Směřoval jsem do srdce amazonské džungle za šamany kmene Tukano, abych strávil měsíc učením se o jejich léčivých rituálech. Tehdy jsem ještě netušil, že to bude zkušenost, která navždy změní můj pohled na svět.

Kontakt, který změnil vše

Celá cesta začala zdánlivě nevinným emailem od Marka, brazilského antropologa, kterého jsem potkal před rokem v Praze na přednášce o amazonských kmenech. „Jedu za měsíc do Amazonie. Mám kontakt na šamana, který přijímá učně. Zajímá tě to?“ Během týdne jsem měl koupené letenky do Manausu.

Dnes, když sedím v pohodlí své pracovny a píšu tyto řádky, si uvědomuji, jak naivní bylo vyrazit do džungle jen na základě jednoho emailu. Ale někdy jsou ty nejlepší příběhy výsledkem právě takových impulzivních rozhodnutí.

První noc v džungli

Vesnice kmene Tukano se skládala z několika tradičních malocas – velkých společných domů se střechou z palmových listů. Když jsme dorazili, slunce už zapadalo a džungle ožívala nočními zvuky. Šaman Paulo, asi šedesátiletý muž s pronikavýma očima a klidným výrazem, nás přivítal tradičním způsobem – nabídl nám čerstvě připravený yoco, stimulující nápoj z liány.

„První týden budeš jen pozorovat,“ řekl mi prostřednictvím Marka, který tlumočil. „Džungle tě musí nejdřív poznat.“ Netušil jsem, jak pravdivá ta slova budou.

Lekce pokory

Třetí den mého pobytu jsem se vydal sbírat léčivé byliny s Paulovým synem. Bylo to jen pár set metrů od vesnice, ale stačila chvíle nepozornosti a ztratil jsem ho z dohledu. Panika, která mě zachvátila, když jsem si uvědomil, že jsem sám v džungli, byla ochromující. Trvalo dvacet minut, než mě našel. Smál se mému strachu. „Džungle není nepřítel,“ vysvětloval. „Ale musíš se naučit její jazyk.“

Rituál, který změnil všechno

Po dvou týdnech pozorování přišla nabídka zúčastnit se prvního léčivého rituálu. Začal po západu slunce v malé chýši zvané casa sagrada. Paulo připravoval posvátný nápoj ayahuascu – směs liány Banisteriopsis caapi a listů rostliny Psychotria viridis. Proces přípravy trval celý den.

„Ayahuasca není droga,“ vysvětloval Paulo. „Je to učitel. Některé lekce jsou příjemné, jiné bolestivé. Ale všechny jsou důležité.“ Varoval mě, že první zkušenost může být náročná. Měl pravdu.

Následujících šest hodin bylo nejintenzivnějších v mém životě. Ayahuasca mi ukázala věci, které jsem potřeboval vidět, ne ty, které jsem chtěl vidět. Byl to proces očisty – fyzické i psychické. Když rituál skončil, cítil jsem se jako znovuzrozený.

Každodenní život v džungli

Život v komunitě Tukano měl svůj pevný rytmus. Vstávalo se před úsvitem, kdy džungle ožívala zpěvem ptáků. Snídaně byla jednoduchá – čerstvé ovoce a maniok. Dopoledne jsme trávili sběrem bylin a přípravou léčiv. Paulo mě učil rozeznávat rostliny a jejich vlastnosti.

„Tady v džungli máme lék na všechno,“ říkával. „Problém moderního člověka je, že zapomněl naslouchat.“ Postupně jsem se učil rozpoznávat desítky rostlin určených pro různé účely. Některé léčily fyzické nemoci jako horečku či bolesti kloubů, jiné pomáhaly s psychickými problémy jako úzkost nebo nespavost. Fascinující bylo, jak přesně dokázal Paulo určit, kterou rostlinu který pacient potřebuje, často jen na základě krátkého rozhovoru a pozorování.

Nebezpečí číhá všude

Život v džungli nebyl jen o duchovních zážitcích. Jednou v noci jsem se probudil s nesnesitelnou bolestí v noze. Při svitu baterky jsem uviděl brazilského tuláka – jedovatého pavouka, který se ukryl v mé botě. Následující dva dny byly plné horečky a halucinací. Paulo mě léčil směsí bylin a zpěvem. Přežil jsem, ale získal jsem zdravý respekt k džungli.

Moderní svět vs. tradiční medicína

Během mého pobytu jsem byl svědkem fascinujícího střetu světů. Do vesnice občas přicházeli lidé z města hledající pomoc s problémy, které západní medicína nedokázala vyřešit. Paulo je všechny přijímal se stejným klidem. „Nemoc často začíná v duši,“ vysvětloval. „Moderní lékaři léčí tělo, ale zapomínají na ducha.“

Síla léčivých rituálů

Postupem času jsem se seznámil s celou škálou tradičních léčebných metod. Rapé, posvátný tabákový prášek, se stal součástí mých ranních rituálů. Jeho aplikace do nosních dírek byla zpočátku nepříjemná, ale účinky na jasnost mysli byly nepopiratelné. Během svého pobytu jsem zažil i intenzivní očistný rituál s kambo, sekretem amazonské žáby, který místní používají k posílení imunitního systému. Nejvíc mě však fascinovala sananga, oční kapky připravované z kořene speciální rostliny. Nejen že zlepšovaly fyzické vidění, ale podle šamana otevíraly i třetí oko.

Poslední dny

Když se blížil konec mého pobytu, Paulo mi řekl něco, co si budu pamatovat navždy: „To, co ses zde naučil, není určeno jen pro tebe. Je to dar, který musíš předát dál.“ Dal mi malý balíček s léčivými bylinami a požehnal mi na cestu.

Co jsem si odnesl?

Měsíc v amazonské džungli mi dal mnohem víc než jen znalost léčivých rostlin. Naučil jsem se vnímat svět jiným způsobem. Pochopil jsem, že respekt k přírodě není jen fráze, ale nutnost pro přežití. Začal jsem naslouchat vlastnímu tělu způsobem, který jsem dřív neznal. Nejvíc mě však překvapilo poznání, že nemoc není nepřítel, kterého je třeba porazit, ale zpráva, kterou je třeba pochopit.

Praktické informace pro zájemce

Pro ty, kteří by chtěli podniknout podobnou cestu, je důležité důkladně se připravit. Spolehlivý kontakt je naprosto klíčový – džungle je plná podvodníků a šarlatánů. Před odjezdem si důkladně prověřte reference svého průvodce nebo šamana. Je třeba počítat s tím, že budete zcela odříznutí od civilizace – v džungli není signál ani internet. Kvalitní cestovní pojištění je nutností, stejně jako dostatečná časová rezerva. Džungle má svůj vlastní rytmus a nespěchá.

Když dnes přemýšlím o své cestě do Amazonie, uvědomuji si, že to bylo víc než jen dobrodružství. Byla to cesta k pochopení, že existují jiné způsoby léčení a vnímání světa. Paulo mi na rozloučenou řekl: „Džungle ti dá přesně to, co potřebuješ, ne to, co chceš.“ Měl pravdu. A já jsem za tu zkušenost navždy vděčný.


Poznámka: Všechny rostlinné ceremonie popsané v článku jsou tradiční léčebné metody praktikované pod dohledem zkušeného šamana. Nikdy se nepokoušejte o podobné rituály bez odborného vedení zkušeným průvodcem.

Zdroj: Autorský text

Poslední aktualizace:  2. listopadu 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky