Filmy

Napoleon v podání Ridleyho Scotta: Upoutávka nového historického velkofilmu ukazuje bitvu u Slavkova

Historický velkofilm Napoleon v podání Ridleyho Scotta (tvůrce klasik jako Gladiátor, Vetřelec či Blade Runner) se pravděpodobně zařadí mezi skvosty. A pokud ne, minimálně půjde o velkolepou podívanou. Svým způsobem to potvrzuje nová dvouminutová ukázka, která se věnuje výhradně slavné bitvě u Slavkova. Tato řez se odehrála 2. prosince 1805 nedaleko Brna a vstoupila do dějin jako „bitva tří císařů“.

Ochutnávku Scott věnova epickému střetnutí, při němž Napoleon v podání herce Joaquina Phoenixe předvádí své taktické mistrovství. Navzdory početní nevýhodě drtivě zvítězí nad vojsky Ruského impéria a Rakouského císařství.

Scott danou scénu pojal jako k mrazivý a potemnělý masakr zachycující napětí a dramatické okamžiky boje. Ukázka zdůrazňuje okamžik, kdy oslabené a rozdělené koaliční vojsko nemůže ustoupit kvůli zamrzlým rybníkům (Žatčanský a Měnínský – dnes již neexistují) a následně padá za oběť Napoleonovu taktickému geniu. Režisér vyzdvihnul moment, kdy Napoleon využil situaci a nechal nepřítele ostřelovat, což znamenalo definitivní porážku pro koalice.

Nezapomínejme však na to, že filmová verze mnohdy zkresluje historické události ve prospěch dramatického efektu. Skutečný průběh bitvy byl pravděpodobně mnohem složitější a méně dramatický. Led navíc podle historiků praskal spíše pod náporem koňských kopyt a dělostřeleckých povozů než kvůli samotné dělostřelbě.

Napoleon každopádně slibuje ambiciózní mapování velké části kariéry francouzského císaře a jeho vztahu s Josefínou, kterou hraje herečka Vanessa Kirby. Snímek má premiéru 23. listopadu a bude trvat 158 minut. Později se k fanouškům bude dostupná ještě rozšířená varianta, která bude trvat o celé dvě hodiny déle. V dalších rolích se objeví hvězdy jako Rupert Everett, Tahar Rahim, Matthew Needham nebo Paul Rhys.

Samotný Ridley Scott, navzdory věku (oslavil pětaosmdesát let) ukazuje, že má filmovému světu stále co nabídnout. Vedle Napoleona se po přerušení kvůli hollywoodské stávce vrací k natáčení dlouho očekávaného Gladiátora 2. Opět dokázal, že jeho tvůrčí plamen je stále živý a plný energie.

Další články

Godzilla x Kong: Nové imperium – trailer je konečně tady!

Já, legenda 2: Nová kapitola postapokalyptického dobrodružství s Will Smithem a Michaelem B. Jordanem

T.I.M.: Sci-fi o tom, když je robot stane posedlým svou tvůrkyní

Furiosa: Sága Šíleného Maxe – Návrat do fenomenálního apokalyptického světa

Upír v rodině: Netflix rozjasní Štědrý den brazilskou komedií

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *