Nejpodceňovanější postava ze Simpsonových Aneb skrytá brilance Lennyho Leonarda

Adam Valový
4. září 2023
4 minuty čtení

Simpsonovi jsou nedílnou součástí populární kultury již více než tři desetiletí a jejich rozsáhlý soubor postav zahrnuje ikonické postavy jako jsou pan Burns, náčelník Wiggum, Moe Szyslak, Seymour Skinner, klaun Krusty a samozřejmě rodina Simpsonových. Nicméně postava, která je často mezi fanoušky opomíjena, se jmenuje Lenny Leonard. Nenápadný obyčejný muž dabovaný Harrym Shearerem možná nemá nápadnou osobnost, ale stabilně v seriálu přispívá nenápadnými, ale překvapivě hlubokými vtipy.

Lennyho skromné počátky

Lenny Leonard se poprvé objevil v první sérii pořadu v epizodě „Ve víru vášně“. Zpočátku byl jen postavou v pozadí – obyčejný kolega Homera v jaderné elektrárně a spolustolovník v Moe’s baru. V těchto raných sériích byla postava Lennyho poměrně bezvýznamná, ale s postupujícím vývojem seriálu se jeho obyčejnost stala zdrojem komické geniality.

Postmoderní obyčejný muž

Na rozdíl od mnoha postav, které jsou zakořeněny ve stereotypech, je Lenny trochu více postmoderní. Jeho dlouhý běh jakožto obyčejného muže mu umožnil postupný vývoj až do podoby, která reflektuje sama sebe. Tento progres byl výrazně popohnán v epizodě osmé série „Hurikán Ned“, kdy Flanders ve vzteku označí Lennyho za špínu, ačkoli ho vlastně nepoznává. Lennyho zmatená odpověď, „Hej, jsem tady jen pár minut, co se děje?“ perfektně vystihuje jeho nevinně obyčejnou osobnost.

Osamělý, ale přesto spojuje

V pozdějších sériích má postava Lennyho spíše melancholický tón. Epizody jako „Marge prodává nemovitosti“ a „Asociace Mensy zachraňuje Lízu“ odhalují osamělou, osobitější stránku Lennyho života. Jeho problémy s osamělostí a nedostatkem výrazných rysů osobnosti ho činí postavou, s níž diváci mohou až nečekaně soucítit. Lenny reprezentuje nevzrušující, bezcílnou stránku pozadí postav v reálném světě.

Lenny a Carl – poněkud nesourodá dvojka

Postava Lennyho často splývá s postavou Carla Carlsona, jeho kolegy a alko-kamaráda. Tato dynamická dvojice sama o sobě představuje zdroj humoru, a Lennyho posedlost Carlem se stává středobodem epizod jako „Speciální čarodějnický díl XVI“ a „Napůl slušný návrh“. Zatímco povaha jejich vztahu zůstává nejasná, pravidelně vyvrací očekávání a přidává další osobnostní vrstvy do jejich postav.

Lennyho upřímná náklonnost ke Carlovi je demonstrována v dojemných chvílích, jako když založí noviny nazvané „The Lenny Saver“ s titulkem „Pravda o Carlu: Je skvělý!“ Bez ohledu na to, zda jde o romantickou přitažlivost nebo ne, Lennyho skutečná náklonnost k jeho příteli dodává hloubku jeho postavě a přináší osvěžující pohled na přátelství ve Springfieldu.

Surreální humor

Lennyho humorná stránka vyniká spíše v pozdějších sériích seriálu. Opakující se gag, kdy mu velmi často „něco“ spadne do oka, propůjčuje jeho postavě dotek surrealismu. Tato vlastnost, v kombinaci s jeho nenápadnou obyčejností, z něj dělá jednu z nejvýraznějších postavy moderních sitcomů. Lennyho humor je v porovnání s některými dalšími postavami mnohem svěžejší, a dost možná proto, že se rozvíjel dlouhodobě v průběhu celého seriálu.

Co dodat závěrem? V seriálu plném postav s výraznými charaktery je Lenny Leonard jako přehlížený, ale o to zářivější klenot. Jeho vývoj z upozaděného komparzisty na postavu, s níž diváci mohou soucítit, je dechberoucí. Lennyho schopnost bavit diváky skrze svou obyčejnou, všední osobnost, jen potvrzuje genialitu ikonického seriálu. A i když ho fanoušci často přehlíží, Lenny Leonard vždy zůstane jednou z nejpropracovanějších postav.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  4. září 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky