Nejsevernější město na světě Longyearbyen má ještě jedno smutné prvenství

Adam Valový
16. července 2024
3 minuty čtení

Znáte Longyearbyen? Chlubí se titulem nejsevernějšího města na světě! Leží na 78° zeměpisné šířky, jen 1 300 km od severního pólu a děje se v něm něco neuvěřitelného. Město, které po staletí žilo z těžby uhlí a jehož jméno získalo po zakladateli – americkém magnátovi, se stává nejrychleji se oteplujícím místem na Zemi.

Ironie osudu? Možná. Zní to úsměvně, ale realita je krutá: Longyearbyen, který za sto let vytěžil přes 20 milionů tun černého zlata, se stává obětí klimatických změn. Teploty zde od 70. let stouply v průměru o 3 až 5 °C, což je dvakrát až třikrát více než jinde na světě. Pokud se nic nezmění, do konce století se tu můžeme setkat s oteplováním o 10 °C!

Život v permafrostu je drsný

Představte si život v místě, kde je tma téměř čtyři měsíce v roce, kde teploty klesají pod bod mrazu od října do května a kde je země celoročně zmrzlá. To je Longyearbyen – nejsevernější město světa. Právě kvůli permafrostu (věčně zmrzlé půdě) je zde zakázáno pohřbívat mrtvé. Důvodem je fakt, že se ve zdejších podmínkách nerozkládají těla.

Tání permafrostu a jeho dopady

Avšak s oteplováním přichází i chaos. Permafrost taje, a to doslova rekordním tempem. Jen za 5 let se hloubka tání ztrojnásobila z 1 metru na 3! Následky jsou děsivé: laviny a sesuvy půdy ohrožují domy, které se často nachází na svazích hor.

Některé budovy se snaží zachránit zpevňováním základů, ale to je na rozmrzajícím permafrostu jen dočasné řešení. Nejvíce ohrožené domy je nutné bourat a jejich obyvatelé se stěhují do jiných částí města. To ale není snadné, protože na Špicberkách je s bydlením velký problém.

Smutné memento: lavina v roce 2015

V prosinci 2015 se na Longyearbyen snesla lavina, která zabila dva lidi. 5 000 tun sněhu se rozprostřelo na ploše 200 metrů a poprvé v historii se lavina dostala tak daleko do města. Norský ministr pro klima a životní prostředí to označil za „začátek ničivých změn“, které region v příštích letech čekají.

Budoucnost Longyearbyenu je nejistá

Longyearbyen se stává symbolem klimatických změn. Město, které po staletí žilo v souladu s drsnou arktickou přírodou, se nyní musí vypořádat s jejími nejničivějšími silami. Budoucnost Longyearbyenu je nejistá a jeho obyvatelé žijí v neustálém strachu z další laviny, sesuvu půdy nebo jiných katastrof. Příběh Longyearbyenu je varováním pro nás všechny. Ukazuje nám, co se může stát, když necháme klimatické změny bez povšimnutí.

A co můžeme udělat pro záchranu míst, jako je Longyearbyen?

Odpověď je jednoduchá: Musíme jednat. Měli bychom bojovat za snížení emisí skleníkových plynů a chránit naši planetu. Jinak se Longyearbyen a města jemu podobné brzy promění na smutnou vzpomínkou na to, co jsme kvůli nezopovědnému přístupu ztratili.

Zdroj: https://www.energy-observer.org/resources/longyearbyen-spitsbergen-fastest-warming-city

Kategorie:

Cestování, Evropa, Norsko,

Poslední aktualizace:  16. července 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky