Technologie

Ochrana klimatu je potřebná

Ochrana klimatu je potřebná

Ochrana klimatu je pro většinu západních zemí tématem číslo jedna a není se čemu divit. Nejenže se díky tomu může dát příroda zase zpátky do pořádku, ale zároveň je možné hodně ušetřit.

Snížení energetické závislosti při vaření

Výroba elektřiny a těžba plynu mají nemalý podíl na klimatických změnách v ČR, potažmo ve světě. Než se najdou nové způsoby, které nebudou pro přírodu tak zatěžující, je potřeba se chovat trochu úsporněji, než bychom asi chtěli. Kupodivu není potřeba začít fungovat jako ve středověku.

důsledky změny klimatu je klidně možné bojovat třeba i u kuchyňské plotny. Vařit se dá totiž mnohem šetrněji, než je běžné. Stačí používat pár šikovných triků, které vaření notně urychlí. Jedním z nich je i používání pokličky.

Využívání pokličky však není maximum, čeho je možné v tomto ohledu dosáhnout. Ještě o pár levelů dál je vaření v papiňácích. Tlakové hrnce jsou doslova zázrak, jelikož se v nich dá ukuchtit víceméně všechno během několika málo minut při nízkých energetických výdajích.

Hodně lidí má z těchto hrnců docela hrůzu. Každý asi slyšel o explodujících papiňácích, avšak to se jednalo o zastaralé verze. Modely posledních několika generací již disponují velmi sofistikovaným ochranným systémem, jenž případné výbuchy zcela vylučuje.

Šetrnější doprava

Šetrnější k přírodě může být člověk i v rámci dopravy. Spalovací motory mohou velkou měrou za zvýšený výskyt emisí CO2 v ovzduší. Omezení používání aut je nejlepší cestou, jak alespoň malou měrou přispět ke zlepšení klimatu.

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe

Planetu zatím máme pouze jednu jedinou a nevypadá to, že bychom snad měli v dohledné době dostat nějakou náhradu. Proto bychom se o ni měli starat co nejlépe. K tomu velkou měrou přispívají i různé ekologické soutěže typu E.ON Energy Globe, kde se vybírají ty nejlepší projekty, které mají nějakou měrou pozitivně ovlivnit změny klimatu.

Zapojit se do této soutěže a podpořit inovativní projekty můžete i vy. Například hlasování o divokou kartu, tedy o projekt, který široká veřejnost pošle přímo o finále, ve kteérm bude soutěžit o prvenství s projekty, které vybrali členové Akademie věd či Karlovy univerzity. .

Další články

Chytrá domácnost: Jak inteligentní systémy pomáhají ušetřit energií a chránit životní prostředí

Štít neviditelnosti: Hi-tech vychytávku můžete mít doma i vy

Budoucnost VR her je nejistá: Lidem se při hraní dělá zle!

Nové iPhony 15 jako plnohodnotné herní konzole? Zahrajete si na nich nejlepší tituly!

Revoluce v mobilní fotografii: Nové senzory od Samsungu slibují extrémní rozlišení

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *