Od vojenské základny po ráj pro turisty: Historie lázní Bad Saarow

Lenka Němcová
27. října 2024
6 minut čtení

Bad Saarow jsou malebné lázně nedaleko Berlína. Jejich fascinující historie by mohla být klidně základem filmového scénáře. Poklidný kout Braniborska totiž zažil vše – od zlatých let jako oblíbené letovisko bohatých Berlíňanů přes okupaci vojenskými jednotkami až po renesanci moderního lázeňského střediska. Co kdysi lákalo bankéře a umělce, dnes přitahuje turisty z celého světa, kteří hledají odpočinek a přírodní krásy. Termální prameny, rašelinová bahna a klidná atmosféra jsou znovu v popředí, a Bad Saarow dnes opět září jako perla Braniborska.

Lázně pro bohaté a slavné

Příběh lázní Bad Saarow začal na počátku 20. století, kdy berlínská Landesbanka AG investovala do výstavby letních rezidencí pro zámožné Berlíňany. Z oblasti, která byla do té doby spíše zapomenutým koutem Braniborského markrabství, se stalo populární letovisko pro elitu. Elegantní vily, golfová hřiště a tenisové kurty přitahovaly slavné osobnosti z Berlína – od bankéřů a intelektuálů až po herce z filmové scény. Legendární boxer Max Schmeling si Bad Saarow oblíbil natolik, že zde strávil osm let života, a dokonce si zde v roce 1933 vzal za manželku českou herečku Annu Ondrákovou.

Zlatá éra Bad Saarow však netrvala dlouho. Druhá světová válka přerušila poklidný a uvolněný styl života a letovisko bylo přeměněno na vojenskou základnu Luftwaffe, kde se testovaly nové zbraně. Toto období přineslo dramatické změny, kdy byly místní vily a letní sídla využívány pro zcela jiné účely, než pro jaké byly původně stavěny.

Vojenská historie a sovětská okupace

Bezprostředně po válce, tedy v roce 1945, Bad Saarow obsadila Rudá armáda a oblast se stala součástí sovětské okupační zóny. Co dříve bylo letoviskem bohémské společnosti, se proměnilo v místo izolované od světa. Sovětská armáda zde měla rekreační zařízení, ministerstvo obrany NDR spravovalo penzion a Vojenská lékařská akademie zde provozovala středisko zaměřené na dopingový výzkum. Bad Saarow bylo uzavřeno pro většinu obyvatel a přístup měli jen „vyvolení“.

Teprve po pádu železné opony a sjednocení Německa začalo toto kdysi slavné místo znovu rozkvétat. Braniborské lázně si vzpomněly na svou zašlou slávu a začaly investovat do modernizace. Termální prameny, historické vily a lázeňské domy prošly rekonstrukcí a Bad Saarow znovu získalo statut lázeňského města, který mělo už od roku 1923.

Termální prameny a léčivé bahno

Bad Saarow má své kořeny v přírodních bohatstvích, především v termálních pramenech a rašelinových bahnech, které byly objeveny již ve středověku. Využívat se začaly během první světové války, kdy němečtí důstojníci využívali bahenní koupele k léčbě zranění. Dnes se termální vody a rašeliniště staly magnetem pro pacienty i turisty, kteří touží po odpočinku a regeneraci.

Moderní lázeňské centrum Saarow Therme nabízí návštěvníkům relaxaci v bazénech se slanou termální vodou o teplotě 35 °C, vířivky, masážní sprchy a podvodní gejzíry. Lázně jsou vyhledávány především pro léčbu poruch vegetativního nervového systému a onemocnění pohybového aparátu. Pro mnohé návštěvníky je to ideální místo k odpočinku na několik dní daleko od stresu velkoměsta.

Historická procházka Bad Saarow

Bad Saarow ale není jen o lázeňství. Městečko je plné nádherných historických staveb a nabízí návštěvníkům jedinečnou procházku historií a architekturou. Zásadní roli v rozvoji obce sehrál zahradní architekt Ludwig Lesser, který při plánování města dbal na zachování přírodních krás. Díky jeho vizi jsou ulice města lemovány stromy a keři, což vytváří harmonický celek mezi přírodou a architekturou.

Při procházce městem můžete obdivovat nádherné vily, které kdysi sloužily elitě sovětské armády, ale také historické objekty jako nádraží, poštu nebo vodárenskou věž. Některé z těchto budov nabízejí výhled na romantické Scharmützelské jezero, které se stalo oblíbeným místem pro koupání, plachtění, potápění a rybaření.

Scharmützelské jezero – ráj pro milovníky vodních sportů

Scharmützelské jezero je skutečnou perlou Bad Saarow. S délkou deset kilometrů láká v létě tisíce návštěvníků, kteří se sem vydávají za vodními sporty i klidnou relaxací na břehu. Pokud jste nadšenci do plachtění, potápění, rybaření nebo jen hledáte místo k odpočinku, Scharmützelské jezero vám nabídne vše, co si můžete přát.

Zajímavostí je, že k jezeru se můžete dostat nejen po souši, ale i po vodě. Berlín totiž spojuje s Bad Saarow vodní cesta přes Storkowerský kanál, a tak stačí nasednout na loď a nechat se unášet přímo k břehům tohoto kouzelného jezera.

Bad Saarow dnes

Bad Saarow se po letech izolace a vojenské přítomnosti vrátilo ke svému původnímu poslání – být místem odpočinku a klidu. Moderní lázně, termální prameny, nádherná příroda a historické vily lákají turisty z celého světa. Toto kouzelné městečko na břehu Scharmützelského jezera je ideálním místem pro relaxaci, ale také pro ty, kteří se chtějí vydat na cestu historií a objevovat fascinující příběh tohoto jedinečného lázeňského letoviska.

Zdroj: https://underagreysky.com/2013/01/03/a-bad-saarow-diary/

Kategorie:

Cestování, Evropa, Německo,

Poslední aktualizace:  28. října 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky