Jídlo a pochoutky

Ořechovka, zcela delikátní záležitost!

O tom, že nadměrné množství alkoholu škodí po fyzické i psychické stránce člověka, víme. Známé jsou však i informace o prospěšných látkách obsažených například v pivu či vínu. Jak je to s likéry, konkrétně s ořechovkou, si povíme nyní.

Z bohatství přírody

Ořechovka, jak už samotný název napovídá, je primárně vyráběna z plodů ořešáku vlašského. K přípravě se používají ještě nezralé ořechy, kvalitní líh, ideálně 40%, dále několik druhů bylin, koření a pro sladší chuť i cukr, případně med. Tradice velí sklízet ořechy 24. června, na svatého Jana. V tu dobu jsou ořechy ještě zelené, nemají na sobě tvrdou skořápku. Ačkoliv lze poměrně snadno tento alkoholický nápoj vyrobit doma v kuchyni, současný trh nabízí širokou škálu tmavohnědých likérů báječné chuti a rozmanitých druhů. Není totiž ořechovka jako ořechovka. Kromě tradiční známé Sudličkovy ořechovky můžete nalézt i specialitky typu Ullersdorf ořechovky, do níž výrobci přidávají pro ozvláštnění chuti vanilku. Známý český prodejce destilátů Pan Alfréd nabízí i Chvalešovický ořechový likér s přídavkem lesního medu.

Ne nadarmo je ořechovka nazývána žaludeční likér

Už naše babičky užívaly jednu kávovou lžičku ořechovky každé ráno nalačno jako lék. Vzhledem k tomu, že jde o zcela přírodní nápoj, působí prospěšně na lidský organismus, a to především na zažívání. Do všeobecného povědomí se dostaly i blahodárné účinky na činnost jater nebo pročištění krve. A není se čemu divit. Samotné ořechy jsou dnes právem označovány za superpotravinu, jelikož pomáhají odstranit desítky zdravotních obtíží, zároveň jsou bohatým zdrojem vitamínů.

Najde uplatnění i v kuchyni

Protože se ořechovka vyznačuje naprosto jedinečnou hořko-sladkou chutí, je zřejmé, že šikovné české hospodyňky pro ni najdou místo i v kuchyni.Ořechovka totiž dokáže báječně dochutit kdejaké dezerty či cukroví. Dost často se stává také tajnou ingrediencí míchaných koktejlů.

Další články

 10 zdravých potravin, které podporují hubnutí

Zlatý kořen zdraví: Kurkuma a její účinky na lidské zdraví

Zásady správného grilování hamburgerů

Jaké přínosy pro zdraví má heřmánek pravý

Co to je káva a kam se vydat za tou nejlepší?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *