Plavci si v Chorvatsku stěžují na ryby, které jim okusují nohy. Nejsou nebezpečné, „jen“ velmi nepříjemné

Adam Valový
16. srpna 2024
3 minuty čtení

V posledních týdnech se na mnoha chorvatských plážích řeší nezvyklý problém, který přitahuje pozornost jak odborníků, tak veřejnosti: malé ryby okusující plavce. Jedná se nejen o neobvyklý, ale také o poněkud nepříjemný jev.

Útočníkem jsou cejni, lákají je jizvy a mateřská znaménka

Hlavními pachateli útoků jsou malé rybky z rodu cejnů. Ty se obvykle živí odstraňováním parazitů z větších ryb a savců. Když na svých běžných hostitelích nenaleznou dostatek potravy, přecházejí na jiný zdroj – lidské tělo. Pro cejny jsou přitom obzvláště lákavé jizvy, mateřská znaménka a drobné rány, které na lidské kůži snadno naleznou.

Podle odborníků je zvýšená aktivita těchto ryb způsobena teplejšími vodami, které urychlují jejich metabolismus – a tím zvyšují jejich potřebu potravy. Turista jménem Ivica, který trávil dovolenou se svou rodinou na jedné z chorvatských pláží, pro německý Bild uvedl, že mu ryba začala jemně okusovat patu. Zpočátku to byly jen lehké kousance, ale pak se staly agresivnějšími a dokonce mu utrhly kousek kůže. Tento příběh ilustruje, jak nečekané a nepříjemné tyto útoky mohou být.

Potápěč a podvodní badatel Velimir Vrzić uklidňuje veřejnost tím, že kousnutí těchto ryb bývá neškodné, protože cejni nemají zuby jako dravé ryby. Přesto doporučuje lidem s otevřenými ranami, aby se pro svůj vlastní klid moři vyhýbali . Cejni jsou běžnými obyvateli Středozemního moře a jsou zvyklé na lidskou přítomnost, což z nich činí neškodné, ale obtěžující společníky.

Setkání s cejnem na talíři je mnohem příjemnější

Rybářka Lidija Vidasová z Tunera Fishing Club v Jadranovu popisuje cejny jako noční ryby, které loví v proudech. Připravují je grilované nebo vařené, ale musí to být větší kusy. To naznačuje, že navzdory nepříjemným setkáním s plavci, mají cejni také svou hodnotu jako součást místní kuchyně.

Odborníci však varují, že změny v teplotě moře mohou přivést do oblasti nové, potenciálně nebezpečnější druhy ryb. Proto je důležité chránit ekosystém Jadranu a sledovat jeho vývoj. Místní odborníci považují ochranu moře za naprosto zásadní.

Zdroj: https://www.bild.de/leben-wissen/reisen/kroatien-fische-knabbern-schwimmer-im-mittelmeer-an-66bd9f9fd746e8088c01e99f

Kategorie:

Cestování, Chorvatsko, Evropa,

Poslední aktualizace:  16. srpna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky