Postapokalyptické rekreační středisko s výhledem na Jaderské moře se chystá povstat z popela
Kdysi oslnivé letovisko, dnes jen pozůstatky válečné zóny. Tak by se dal popsat osud Kupari v bývalé Jugoslávii. V 60. letech minulého století toto rekreační středisko s výjimečnou pláží a modernistickou architekturou uchvacovalo davy. Nacházelo se jen 15 minut jízdy jižně od Dubrovníku v Chorvatsku a představovalo oázu relaxace pro jugoslávskou elitu.
Vzestup a pád Kupari
Příběh Kupari začíná v poválečném období, kdy byl znárodněn malý předválečný hotel a jugoslávské ozbrojené síly se rozhodly vybudovat rozsáhlé rekreační centrum pro své příslušníky. Dominantou areálu se stal hotel Pelegrin, impozantní modernistická stavba s více než 400 pokoji, navržená v roce 1963 nadějným bosenským architektem Davidem Fincim. Hotel se stal ikonou a uchvacoval odvážnou fasádou a kaskádou betonových a kamenem obložených balkonů s výhledem na Jadran.
Během let se komplex rozrostl o další hotely a budovy a pojmout dokázal až 1600 rekreantů a 4000 hostů v nedalekém kempu. Podle historika architektury Borise Vidakoviće šlo o revoluční počin: „Když byl postaven hotel Pelegrin, objevoval se na obálkách architektonických časopisů. Byl to průkopník nové generace pobřežních projektů.“
Bohužel, sláva Kupari netrvala věčně. Jugoslávská válka v 90. letech zanechala na letovisku hluboké jizvy. I když samotné bombardování nepoškodilo Pelegrin tak moc, chátrání v následujících dvou desetiletích mu dalo zničující ránu. Bez údržby a bez povšimnutí se kdysi impozantní stavba proměnila v ruinu.
Naděje na obnovu
Přestože se zdálo, že Kupari je odsouzeno k zániku, v roce 2022 se objevila nová naděje. Projekt revitalizace převzala singapurská hotelová společnost a plánuje do roku 2025 proměnit ruiny v luxusní resort. Místní obyvatelé i turisté s napětím sledují vývoj a doufají, že se Kupari vrátí do své někdejší slávy a stane se znovu symbolem luxusu a moderní architektury.
Příběh Kupari je příběhem vzestupu a pádu, války a zkázy, ale také příběhem naděje a resilience. Je to příběh, který připomíná pomíjivost slávy a zároveň ukazuje sílu lidské touhy po obnově.
Několik dalších zajímavostí o Kupari: V hotelu Pelegrin se kromě rekreace konaly i konference a kulturní akce. Vystupovali zde slavní jugoslávští i zahraniční umělci.
V areálu se nacházely také sportovní areály, bazény, tenisové kurty a kino.
Po válce sloužilo Kupari jako kasárna pro jugoslávskou armádu a později pro mírové jednotky OSN.
V roce 2009 se v Kupari konal festival elektronické hudby, který přilákal tisíce návštěvníků.
Dnes je Kupari oblíbenou destinací pro urbex fotografy a filmaře.
Ať už se chystáte do Kupari za prací, zábavou nebo jen za poznáním, jedno je jisté: toto místo ve vás zanechá silný dojem.