Prameny Salzburku: Tajemství kvality a dědictví

Lenka Němcová
3. května 2024
4 minuty čtení

Salzburk, rakouská perla obklopená alpskou krásou, nezapře svůj půvab. Ale co dodává tomuto městu jeho jedinečnou chuť a život? To je voda, pramenící z místních zdrojů, která je nejen základem života pro místní obyvatele, ale i magnetem pro turisty po celém světě.

Rakouský Salzburk se může pochlubit mnoha atrakcemi pro návštěvníky, ale mezi nejzajímavějšími je jistě „šampaňské z Untersbergu“. Tento osvěžující nápoj teče z více než padesáti fontán, které jsou rozmístěny po celém městě. Stačí si vzít lahev a můžete si zdarma natočit svůj vlastní džbánek této vody, která si získala světovou proslulost.

Voda v Salzburku a její historie

Historie vody v Salzburku sahá až do římských dob, kdy se město nazývalo Juvavum. Už tehdy obyvatelé využívali podzemní a dešťovou vodu, kterou shromažďovali v podzemních cisternách ve čtvrti Kaiviertel a na dnešním náměstí Makartplatz. Později, v dvanáctém století, byl postaven umělý kanál nazvaný Almkanal, který přiváděl vodu z řeky Königsseeache v Grödigu do starého města. Toto bylo první vodní dílo svého druhu ve střední Evropě.

Nicméně, potřeby města neustále rostly a v sedmnáctém století rozhodli salcburští arcibiskupové, že nejlepším způsobem, jak zabezpečit dostatek vody, bude přivážet ji z pramenů hory Untersberg. Původní pokusy o vytvoření potrubí v roce 1654 skončily neúspěchem kvůli tlaku, ale projekt byl nakonec dokončen o dvě století později. Díky 3 237 trubkám z modřínového dřeva se voda poprvé dostala do města a obyvatelé mohli začít čerpat vodu ze studny Residenzbrunnen na náměstí Residenzplatz.

Dnes má voda ve městě s více než sto padesáti tisíci obyvateli vynikající kvalitu a je důkladně monitorována. V salcburských domech teče voda z kohoutků naprosto čistá, díky přirozené filtraci ve skalách Untersbergu se nemusí upravovat. Místní vodárenská laboratoř pravidelně provádí analýzy a kontroluje kvalitu vody každý týden.

Muzeum vody

Zajímavým prvkem Salzburku je i interaktivní muzeum WasserSpiegel, které se nachází na kopci Mönchsberg. Tato instituce přibližuje historii zásobování města vodou od minulosti až do současnosti. Turisté zde mohou prozkoumat vodárenství, různé technologie a dokonce ochutnat místní „šampaňské z Untersbergu“. To vše dělá z muzea nejen informační, ale i zábavnou zastávku pro každého návštěvníka.

Klášterní chléb

Kromě historie vody si můžete v Salcburku vychutnat i jeho chléb. Klášterní pekárna, která začala péct chléb již ve 12. století, dodnes vyrábí tradiční pečivo, které si získalo obdiv jak místních obyvatel, tak turistů. Pekárna je otevřená veřejnosti a návštěvníci mohou sledovat celý proces pečení na vlastní oči.

Voda ze Salzburku není jen životodárným zdrojem, ale také zdrojem obdivu a inspirace. Její jedinečná chuť a čistota odráží péči a úsilí, které město věnuje svému bohatému dědictví a kvalitě života svých obyvatel i návštěvníků.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/salcburk-historie-rakousko-voda-muzeum-vody-tip-na-vylet.A240327_161308_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Cestování, Evropa, Rakousko,

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky