Proč je vyžadována ekologická likvidace vozidel?

Lenka Němcová
23. února 2023
2 minuty čtení

Stojí vám doma staré, případně dokonce úplně nepojízdné auto, a vy přemýšlíte co s ním? Rádi byste si ho nechali na náhradní díly. Tuhle možnost zákon nepřipouští, musíte ho nechat zlikvidovat, a to ekologicky. U firmy, která se tím přímo zabývá.

Ekologická likvidace vozidel je nařízena zákonem č. 185/2001 Sb. Zákon o odpadech. Tento zákon nepřipouští jinou možnost zániku vozidla než jeho předání profesionálům, kteří se o něj postarají. Bez potvrzení o ekologické likvidaci vám auto na úřadě neodstraní z registru vozidel. Jedinou další variantou je odcizení či zničení při havárii, ovšem pro tyto varianty musíte mít doklad, nejčastěji od Policie ČR.

Ekologická likvidace pomáhá naší planetě

Ekologická likvidace vozidel je přínosná především pro naši planetu, zamezuje tomu, aby se nebezpečné odpady dostaly do životního prostředí. Kromě toho zajišťuje maximální recyklaci materiálů, které se v autech nachází.

Zpravidla to funguje tak, že se auto rozebere, co jde použít na náhradní díly, to se použije. Zbytek se recykluje. Je-li využitelnost náhradních dílů vysoká, vy, jako majitel auta, dostanete zaplaceno. Likvidace auta vám tedy může ještě vydělat.

Nejde o žádnou složitou záležitost

Pro vás jako majitele auta k likvidaci celá ta zákonná povinnost neznamená nic složitého. V ČR působí firmy, kterým stačí zavolat, ony si pro váš vůz přijedou, podle jeho stavu a využitelnosti na náhradní díly vám vyplatí peníze na ruku, vydají potvrzení o ekologické likvidaci a je vyřízeno. S potvrzením si pak už jen zajdete na úřad, aby auto vyřadili z registru vozidel, a s dokladem o vyřazení se obrátíte na pojišťovnu, aby zrušila povinné ručení.

Ekologickou likvidací se zabývá například společnost Zlikvidujauto.cz působící v regionech Frýdlantu, Turnova, Mladé Boleslavi, Liberce, Semil, Tanvaldu, Jablonce nad Nisou. Vyplácí až 10 000 Kč a v případě zájmu za vás vyřeší i odhlášení auta z registru vozidel.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky