Roztoczanský národní park: Neobjevený poklad Polska

Lenka Němcová
7. června 2024
4 minuty čtení

Když přemýšlíte o své příští dovolené, možná vás napadne Itálie, Francie nebo třeba exotické destinace. Ale co takhle Polsko? Země, která skrývá nejedno překvapení. Jedno z nich je Roztoczanský národní park, klenot na samém východě Polska, který čeká na své objevení. V jeho srdci leží Zwierzyniec, malebné městečko obklopené zelenými, hustými lesy, jen třicet kilometrů od Zamośći. Pojďte se s námi ponořit do jeho historie a krás.

Zwierzyniec má bohatou historii, sahající až do šestnáctého století, kdy Jan Zamojski, významný státník a šlechtic, získal toto místo díky rozhodnutí sejmu v roce 1598. Zamojski zde nechal zřídit loveckou oboru, obehnanou třicetikilometrovým plotem, a dřevěnou vilu ve stylu italské renesance. Tato vila, s impozantní jídelnou, tanečním sálem, knihovnou a kaplí, se stala útočištěm pro polské krále, kteří zde často hostili lovecké zábavy. Zamojski zde postavil také hospodářské budovy a krásné zahrady, které jsou dodnes svědky jeho vkusu a zájmu o přírodu.

Po smrti Jana Zamojského jeho potomci pokračovali v rozvoji Zwierzyniece. V sedmnáctém století zde žila Marie Kazimíra d’Arquien, francouzská šlechtična, která zde vytvořila rezidenci královského stylu. Park, umělý rybník s ostrovy a dlouhý kanál, po kterém se plavily gondoly, to vše svědčí o jejím vytříbeném vkusu. A právě zde, ve stínu těchto krásných míst, se zrodila láska mezi Marií Kazimírou a Janem Sobieskim, pozdějším polským králem a hrdinou bitvy u Vídně.

Dnes je Zwierzyniec branou do Roztoczanského národního parku, který vznikl v roce 1974 a rozkládá se na ploše téměř osmi a půl tisíce hektarů. Tento park je doslova obrovským kyslíkovým stanem, kde najdete pozůstatky původního evropského pralesa. Procházky mezi bukovými, habrovými a jedlovými porosty jsou balzámem na duši. Park je také domovem mnoha zvířat, od jelenů a srnců po rysy, vlky a různé druhy ptáků. A nezapomeňme na polské koníky, potomky divokých tarpánů, kteří zde žijí v přirozeném prostředí.

Zwierzyniec není jen přírodou a historií, ale také místem neobvyklých památek. Kostel sv. Jana Nepomuckého na ostrově rybníka je barokní klenot, který stojí za návštěvu. A pak je tu sloup s tajemným okem prozřetelnosti, pravděpodobně vystavěný zednářskou lóží v roce 1852. A co teprve jediný památník na světě, který připomíná vítězný boj proti kobylkám? Tento příběh z roku 1860, kdy invaze kobylek hrozila zničit úrodu, je fascinující. Díky úsilí lesníka Edmunda Znatowicze a místních obyvatel se podařilo zničit přes sedmdesát osm tisíc litrů kobylek a zachránit region před pohromou.

Ale Roztoczanský národní park není jen o historii. Je to místo, kde se můžete vypravit na procházku přírodou, obdivovat křišťálově čisté potoky, nebo se jen tak ponořit do ticha lesa. Můžete zde také navštívit farmu Florianka, kde uvidíte polské koníky na pastvinách, nebo se projít kolem rybníka Echo.

A když už budete v této oblasti, nezapomeňte navštívit Guciów, malebnou usedlost s dřevěnými staveními z osmnáctého století. Tato místa, nominovaná do soutěže Sedm nových divů Polska, vás přenesou o několik století zpět. V krčmě, kde se podávají tradiční jídla podle receptů ze sedmnáctého a osmnáctého století, si můžete pochutnat na kopřivové polévce, pirozích se škvarky nebo vepřovém se zelím. A pokud máte rádi minerály a meteority, určitě vás zaujme malá expozice plná těchto přírodních pokladů.

Roztoczanský národní park a Zwierzyniec jsou místy, kde se snoubí příroda, historie a kultura. Jsou to místa, kde si můžete odpočinout od každodenního shonu, nadechnout se čerstvého vzduchu a objevit kouzlo úplně obyčejného, a přitom nádherného Polska. Tak co, vydáte se s námi na cestu?

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/polsko-tip-na-vylet-cestovani-roztoczansky-narodni-park-zwierzyniec.A240509_142946_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Cestování, Evropa, Polsko,

Poslední aktualizace:  24. června 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky