Šedé dovozy technologií pro sauny. Jak je poznat a proč se jim vyhnout?

Adam Valový
19. září 2020
3 minuty čtení

Šedý dovoz není ničím neobvyklým, a to nejen v případě saunových technologií. Setkáte se s ním v podstatě u všech dražších výrobků, ať už jde o spotřebiče nebo elektroniku. Měli byste ho však umět rozeznat a velkým obloukem se mu vyhnout.

Chystáte se pořídit saunová kamna a našli jste značkovou variantu o tisíce korun levněji než v autorizovaných obchodech? Z velké slevy se raději moc neradujte, protože v tomto případě je dost možné, že jde o šedý dovoz.

Co znamenají šedé dovozy?

Jako šedé dovozy či šedé trhy se označuje jednání, kdy obchodníci prodávají zboží, které není určené pro český trh, častokrát dokonce ani pro ten evropský. Tím pádem nemusí splňovat normy a regulace z hlediska bezpečnosti či zapojení do elektrické sítě. V některých případech mohou takové výrobky být dokonce nebezpečné životu.

Dalším problémem je nákup bez záruky. Prodejci bývají častokrát podezřelí, nemají za sebou dlouhou historii a je možné, že pár měsíců od vašeho nákupu už firma ani nebude existovat. Do autorizovaného servisu pro danou značku se vydat také nemůžete, výrobek, který není určený pro český trh, vám nepřijmou.

Jak poznat saunové technologie z šedého dovozu?

V prvé řadě by vám měla přijít podezřelá nízká cena. Samozřejmě se může stát, že má zrovna obchod velké slevy či speciální akci, proto zase nemůžete všechny obchody se slušnými cenami házet do jednoho pytle. Proto si o firmě něco zjistěte. Podívejte se po internetu, jaké zkušenosti s ní mají jiní zákazníci. Dále sledujte i vzhled webové stránky, její přehlednost a strukturu. Jestliže web vypadá stvořený narychlo, nebo na něm nedokážete najít obchodní podmínky či kontakt, mějte se na pozoru.

Nakupujete-li HARVIA kamna, můžete se podívat přímo na seznam oficiálních dodavatelů. Pokud se rizika nakupování na šedém trhu i tak bojíte, kontaktujte přímo společnost HARVIA. Poradí vám, zda danému obchodníkovi můžete věřit.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky