Slunce, moře a klid: Kam vyrazit před hlavní sezónou

Lenka Němcová
3. června 2024
7 minut čtení

Kdo by nechtěl utéct před každodenním stresem a užít si pár dní u moře dřív, než na pláže dorazí tisíce návštěvníků? Konec května představuje v jižní Evropě a okolí ideální čas pro dovolenou. Voda se začíná příjemně ohřívat, počasí je slunečné, a davy turistů se teprve chystají vyrazit na své letní cesty. A co je nejlepší? Ceny letenek zastavily svůj růst a na mnoha trasách se vrátily na úrovně před pandemií.

Dobrá zpráva pro cestovatele

Ceny letenek se v posledních měsících stabilizovaly a na řadě relací se dostaly na předkoronavirové hodnoty. To je skvělá zpráva pro všechny, kdo plánují cestu k moři. I když ceny ubytování zůstávají vyšší, stále existuje mnoho dovolenkových destinací, které jsou finančně dostupné. Trocha plánování ale neuškodí, zvlášť pokud chcete najít ideální poměr mezi cenou a kvalitou.

Kam se vydat, abyste neplatili majlant

Existují místa, kam se můžete dostat za velmi nízké ceny, ale na místě vás mohou čekat vyšší náklady za služby. To platí například pro Rakousko, Spojené království nebo část Francie. Na druhou stranu, destinace jako Turecko nebo Egypt mohou mít vyšší ceny letenek, ale náklady na místě jsou mnohem nižší než v západní Evropě.

Sledujte počasí

Předtím než vyrazíte, doporučujeme prostudovat klimatické tabulky dané oblasti. Některé destinace mohou na fotografiích vypadat krásně, ale mohou být také nejdeštivějšími místy v Evropě mimo letní sezónu. Například návětří Černé Hory nebo Albánie. Naopak, pokud nemáte rádi sucho a vedro, vyhněte se pouštním oblastem, jako jsou závětří Kanárských ostrovů nebo pobřeží Maroka.

Pět skvělých tipů na dovolenou před sezónou

1. Kréta, Řecko

Kréta je jedním z nejoblíbenějších řeckých ostrovů a na konci května je zde již příjemně teplo, ale bez davů turistů. Moře se začíná ohřívat a pláže jsou prázdné. Ubytování je zde cenově dostupné a letoviska nabízejí skvělé služby.

2. Andalusie, Španělsko

Jižní část Španělska je ideální destinací pro ty, kdo chtějí spojit dovolenou u moře s kulturním poznáním. Města jako Malaga nebo Granada nabízejí nejen krásné pláže, ale i bohatou historii a úchvatnou architekturu. Navíc ceny jsou mimo sezónu příznivé.

3. Algarve, Portugalsko

Portugalské Algarve je známé svými úchvatnými plážemi a dramatickými útesy. Na konci května je zde již dostatečně teplo na koupání, ale pláže nejsou přeplněné. Ceny ubytování jsou nižší než v hlavní sezóně a oblast je snadno dostupná z Lisabonu.

4. Dubrovník, Chorvatsko

Dubrovník je perla Jadranu a na konci května zde ještě není tolik turistů. Historické centrum města je na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí nespočet krásných zákoutí. Moře je již příjemně teplé a ceny ubytování jsou příznivé.

5. Malta

Malta je ideálním místem pro dovolenou před sezónou. Ostrov nabízí nejen krásné pláže, ale i bohatou historii a kulturu. Na konci května je zde již teplo, ale davy turistů teprve přijíždějí. Ceny letenek i ubytování jsou v tomto období velmi příznivé.

Závěr

Pokud chcete zažít klidnou dovolenou u moře, konec května je ideální čas vyrazit. Ceny letenek jsou příznivé, počasí je skvělé a turistů je ještě málo. Ať už se rozhodnete pro Řecko, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko nebo Maltu, můžete se těšit na nádherné pláže, skvělé jídlo a spoustu zážitků. Tak neváhejte a naplánujte si svůj únik k moři ještě dnes!

Kdo si chce užít pár dní v teple u moře dřív, než do dovolenkových lokalit dorazí tisíce návštěvníků, neměl by váhat – konec května představuje v jižní Evropě a okolí ideální čas. Je to období, kdy se voda ohřívá, ale davy ještě nedorazily. Přináším prověřené tipy na místa, která jsou vlídná k peněžence a mají vysokou pravděpodobnost pěkného počasí i před hlavní letní sezonou.

Dobrá zpráva na úvod: ceny letenek zastavily dlouhotrvající růst a na mnoha trasách se dostaly na úroveň, která se příliš neliší od předkoronavirových časů. A byť se o ubytování to samé říct nedá, mnoho dovolenkových cílů v Evropě a blízkém okolí je finančně snadno dostupných.

Trocha plánování přesto neuškodí. Existují místa, kam se můžete dopravit velmi levně, ale pak zaplatíte víc za služby na místě. To platí například pro Rakousko, Spojené království nebo část Francie. Naopak za individuální dopravu třeba do Turecka nebo Egypta si zpravidla něco připlatíte, zato v místě je pak útrata v porovnání se západní Evropou nesrovnatelně nižší.

Než si poskládáte cestu, je dobré nastudovat klimatické tabulky. Abyste až na místě nezjistili, že jste se vydali do oblasti, která sice vypadá na fotografiích krásně, ale také patří kromě vysokého léta mezi nejdeštivější v Evropě. Třeba návětří Černé Hory nebo Albánie. Nebo jste nepřijeli do pouště, kterou možná nemáte rádi, jako je závětří Kanárských ostrovů nebo pobřeží Maroka.

Prvním tipem je Řecko. Řecké ostrovy jako Kréta nebo Rhodos jsou v tomto období skvělou volbou. Moře už je příjemně teplé a slunce svítí prakticky každý den. Ceny ubytování a stravování jsou stále ještě mimo sezónní špičku, takže si můžete dopřát luxus za rozumnou cenu.

Druhým místem, kam byste se měli podívat, je Turecko. Oblast okolo Antalye nabízí krásné pláže, teplé moře a vynikající kuchyni. Turecko je navíc známé svými all-inclusive resorty, které jsou před sezónou cenově velmi příznivé. Navíc si zde můžete dopřát i různé výlety do historických míst nebo na krásné přírodní scenérie.

Další destinací je jižní Španělsko, konkrétně Andalusie. Costa del Sol, neboli Pobřeží slunce, je známé svým stabilním a příjemným počasím. Kromě relaxace na pláži můžete navštívit města jako Malaga nebo Marbella, která nabízejí bohatou historii a kulturu.

Pokud preferujete exotiku, zkuste Egypt. Hurghada a Sharm El Sheikh jsou destinace, kde je teplota moře i vzduchu v květnu ideální. Egypt je cenově dostupný, ať už jde o letenky, ubytování nebo jídlo. Navíc můžete využít možnost potápění a objevování podmořského světa Rudého moře.

Posledním tipem je Kypr. Tento ostrov ve východním Středomoří je známý svým příjemným klimatem a čistými plážemi. Kypr nabízí mix řecké a turecké kultury, což se odráží i v místní kuchyni. Kromě krásných pláží zde najdete i zajímavé historické památky a přírodní parky.

Takže neváhejte, sbalte kufry a vyrazte za sluncem, než přijdou letní davy. Nejenže si užijete klidnější atmosféru, ale také ušetříte peníze. Předsezónní dovolená je skvělou příležitostí, jak si užít teplé moře a krásné počasí bez stresu a návalu turistů.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/dovolena-u-more-pred-sezonou-tipy-na-vylet-destinace-letenky-koupani-relax.A240514_104421_kolem-sveta_hig

Poslední aktualizace:  3. června 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky