Bydlení a styl

Tepelné čerpadlo: Levný, komfortní a ekologický zdroj tepla

Trápí vás výdaje za teplo a hledáte způsob, jak výrazně ušetřit? Možností, jak vytápět dům a ohřívat vodu je celá řada, ale většina zdrojů tepla nabízí jen některé požadované vlastnosti. Uhlí a dřevo patří k nejlevnějším, ale nepříliš komfortním zdrojům. Na druhé straně stojí elektrokotle a plynové kotle, jejichž obsluha je pohodlná, ale účty za teplo vysoké. Ale co když vám záleží i na ekologickém aspektu vytápění? Měli byste si snad pořídit kotel na biomasu? Pokud vás neodradí vyšší vstupní investice, začněte se zajímat o výhody tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo vzduch voda má jedinou nevýhodu. Investice oproti kotlům vyšší, ale na druhou stranu se rychle vrátí i s úroky. K obrovským výhodám tepelného čerpadla patří nízké provozní náklady, minimální nároky na údržbu a v případě kvalitního zařízení i vysoká spolehlivost. Jedná se o nejefektivnější zdroj tepla, protože využívá energii z okolního prostředí a vrací ji formou tepelné ztráty vytápěného objektu. Pro uživatele to znamená jediné – platí pouze za elektřinu, kterou zařízení potřebuje k provozu.

Ale co ta vysoká cena… vždyť tepelné čerpadlo do rodinného domu stojí více než dva kondenzační kotle. Pokud však porovnáte provozní náklady s ostatními zdroji tepla pro vytápění a ohřev vody, zjistíte, že se tepelné čerpadlo vyplatí. V případě novostavby či domu, kde ještě není zaveden plyn, musíte připočítat také náklady za přivedení plynu a vybudování rozvodů. Po porovnání rozdílů mezi vstupními a provozními náklady zjistíte, jestli je pro vás pořízení tepelného čerpadla finančně zajímavé.

Bereme-li v úvahu rodinný dům s tepelnou ztrátou 8 kW, ve kterém bydlí 4 osoby a používají tepelné čerpadlo i k ohřevu vody, pak je doba návratnosti cca 5 let. Podívejte se na ceník tepelných čerpadel a vypočítejte si přesnější částku.

Podrobné informace o konkrétním řešení vám rádi poskytnou odborníci z PZP HEATING a.s. Česká výrobní společnost se vývojem a výrobou tepelných čerpadel zabývá již přes 20 let a nabízí špičková zařízení využívající teplo ze vzduchu, země a vody.

Další články

Zajištění bezpečí pro děti v bytě: Co by rodiče měli vědět

Minimalismus v praxi: Jak vytvořit jednoduchý a elegantní interiér

Byty Vackov se rozrůstají, máte šanci najít si domov

Kam umístit infrapanely

Jak dodat svému domovu čistý a jasný vzhled na léto

Další články

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Komfortní vytápění to možná je, ale ty pořizovací náklady jsou strašně vysoké. My jsme si koupili krbová kamna s výměníkem, která stála podstatně míň a topíme topnými peletami, které objednávám z https://www.premium-pelety.cz/ . Topení je tak také levné a ekologické a žádnou extra práci s tím nemám.