Tepelné čerpadlo: Levný, komfortní a ekologický zdroj tepla

Lenka Němcová
3. července 2016
3 minuty čtení

Trápí vás výdaje za teplo a hledáte způsob, jak výrazně ušetřit? Možností, jak vytápět dům a ohřívat vodu je celá řada, ale většina zdrojů tepla nabízí jen některé požadované vlastnosti. Uhlí a dřevo patří k nejlevnějším, ale nepříliš komfortním zdrojům. Na druhé straně stojí elektrokotle a plynové kotle, jejichž obsluha je pohodlná, ale účty za teplo vysoké. Ale co když vám záleží i na ekologickém aspektu vytápění? Měli byste si snad pořídit kotel na biomasu? Pokud vás neodradí vyšší vstupní investice, začněte se zajímat o výhody tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo vzduch voda má jedinou nevýhodu. Investice oproti kotlům vyšší, ale na druhou stranu se rychle vrátí i s úroky. K obrovským výhodám tepelného čerpadla patří nízké provozní náklady, minimální nároky na údržbu a v případě kvalitního zařízení i vysoká spolehlivost. Jedná se o nejefektivnější zdroj tepla, protože využívá energii z okolního prostředí a vrací ji formou tepelné ztráty vytápěného objektu. Pro uživatele to znamená jediné – platí pouze za elektřinu, kterou zařízení potřebuje k provozu.

Ale co ta vysoká cena… vždyť tepelné čerpadlo do rodinného domu stojí více než dva kondenzační kotle. Pokud však porovnáte provozní náklady s ostatními zdroji tepla pro vytápění a ohřev vody, zjistíte, že se tepelné čerpadlo vyplatí. V případě novostavby či domu, kde ještě není zaveden plyn, musíte připočítat také náklady za přivedení plynu a vybudování rozvodů. Po porovnání rozdílů mezi vstupními a provozními náklady zjistíte, jestli je pro vás pořízení tepelného čerpadla finančně zajímavé.

Bereme-li v úvahu rodinný dům s tepelnou ztrátou 8 kW, ve kterém bydlí 4 osoby a používají tepelné čerpadlo i k ohřevu vody, pak je doba návratnosti cca 5 let. Podívejte se na ceník tepelných čerpadel a vypočítejte si přesnější částku.

Podrobné informace o konkrétním řešení vám rádi poskytnou odborníci z PZP HEATING a.s. Česká výrobní společnost se vývojem a výrobou tepelných čerpadel zabývá již přes 20 let a nabízí špičková zařízení využívající teplo ze vzduchu, země a vody.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  12. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky