The Zone of Interest: Drsné drama o životě Rudolfa Hösse

Adam Valový
24. října 2023
3 minuty čtení

Jonathan Glazer je režisér známý pro svůj minimalistický přístup a vizuální bravuru. Nyní se vrací na filmové plátno s dílem, které se odklání od běžných žánrů a cílí na temné a nesmírně kontroverzní téma. Jeho nový film The Zone of Interest nám přináší drsnou pravdu o životě Rudolfa Hösse – osvětimského velitele, jehož jméno je spojeno s jedním z nejtemnějších období lidské historie.

Jeho nový film získal Velkou cenu na festivalu v Cannes a slibuje nám jedinečný pohled na temnou kapitolu lidstva. Glazer se nebojí vystavit zrůdu, kterou Höss jednoznačně byl, ale také nám ukazuje, jak se tato zrůdnost promítala i do jeho osobního života. Höss totiž na jednu stranu stál za hrozným utrpením a smrtí tisíců nevinných lidí v koncentračním táboře Osvětim, a na druhou stranu se vracel domů, kde ho čekala rodina a zdánlivě normální život.

Film se odehrává v Hössově vile a zahradě, kde je vidět, jak si rodina snaží oddělit svůj každodenní život od hrůz, které se děly za zdí tábora. Tato zdánlivě obyčejná rodina je ale komplikovaným symbolem komplicity, protože věděla o tom, co se děje za zdí, a přesto zavírala oči.

V traileru vidíme, jak Hössovy děti zkoumají zuby jeho obětí, což nám připomíná, jak byla tato rodina zasažena nechutností a krutostí, kterou páchal jejich otec a manžel. Glazer nám tak přináší děsivý pohled na morální zkázu, kterou představoval Höss, a na komplikovanou otázku komplicity, která je stále relevantní i v dnešní době.

Film The Zone of Interest dorazí do Česka 15. února díky distribuční společnosti Aerofilms. Je to jednoznačný kandidát na letošní Oscary a získal si obrovskou podporu kritiků. S 93 procenty pozitivních recenzí na serveru Rotten Tomatoes a celkovým hodnocením 8,7 z 10 možných bodů je tento film považován za jedno z nejlepších letošních děl.

Jonathan Glazer diváky znovu přesvědčil o svém umění a schopnosti bravurně pojmout i velmi kontroverzní téma.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Filmy a seriály,

Poslední aktualizace:  24. října 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky