Trápí vás snížená mobilita? udělejte svou domácnost bezpečnější

Adam Valový
29. dubna 2018
3 minuty čtení

Pokud máte sníženou mobilitu nebo žijete s někým takovým, jistě vás bude zajímat, jak svou domácnost vylepšit, aby byla mnohem bezpečnější. při jsme pro vás něco ty, díky kterým minimalizujete množství rizik.

Většina lidí tuší, že lidé s omezenou mobilitou mají doma sprchový kout a madla, která jim umožňují pohodlné vstávání. tím však výčet příslušenství pro postižené osoby ani zdaleka nekončí. Ta trhu je podstatně více zlepšováků usnadňujících život potřebným.

Vstup do domu

Před vchodem do domu by nemělo být nic, přes co může imobilní osoba zakopnout nebo uklouznout. Pokud k vchodovým dveřím vedou schody, nemělo by po obou stranách schodiště chybět zábradlí, případně nájezd pro vozík. Někteří lidé barví schody do domu na bílo aby byly  lépe vidět. To se hodí především osobám se zrakovými potížemi.

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Schody

Pokud jsou v domě nějaké schody, pak je nejlepším řešením motorizované křeslo neboli výtah, který s dotyčnou osobou vyjede nahoru nebo dolů. Některým lidem však stačí vhodně zvolené zábradlí. Opět by mělo být po obou stranách.

Koupelna

Když přijde řeč na bezpečnost, tak je koupelna jedním z nejdůležitějších míst v domě, kde by se měla aktivně řešit. Sprchový kout by měl být dobře dostupný (tzn. průchozí), neměly by v něm chybět madla a protiskluzové materiály. K mání jsou speciální stoličky, které se vyrábí v různých tvarech a velikostech. Jistě najdete takovou, která vám nabídne dostatečný komfort

Zároveň byste měli zvážit madla vedle záchodu.  výrazně usnadňují vstávání i usedání na mísu.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Obývací pokoj

Jak udělat bezpečnějším obývací pokoj? V prvé řadě byste měli odstranit rizikové příslušenství, jako například koberečky či překážející nábytek. Opět jsou důležitá madla v blízkosti židlí a zvukový alarm pro případ, že imobilní osoba spadne na zem.

Jak můžete vidět, nabízí se spousta možností, jak vylepšit, aby v něm mohly komfortně žít i osoby se sníženou mobilitou. Dům by neměl dotyčného omezovat, a naopak mu nabídnout možnost, jak si život užívat plnými doušky.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Bydlení,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky