Záhada stavby pyramid odhalena. Vědci přišli na to, jak staří Egypťané přepravili kameny

Adam Valový
19. července 2024
3 minuty čtení

Vědci konečně poodhalili roušku tajemství nad stavbou pyramid! Tým z univerzity v Severní Karolíně ve Wilmingtonu s největší pravděpodobností vyřešil hádanku, jak se starověkým Egypťanům podařilo postavit tyhle monumentální stavby před více než 4000 lety.

Tajemství tkví v dávno ztraceném rameni Nilu, které kdysi protékalo podél pyramidálního komplexu v Gíze a dalších 30 pyramid v okolí. Tato vodní cesta je sice dnes skrytá pod vrstvami písku a úrodné půdy, ale svého času sloužila jako klíčový dopravní kanál pro přepravu masivních kamenných bloků a dalších materiálů nutných k jejich budování.

Archeologové už dlouho tušili, že Egypťané museli k transportu těžkých nákladů využívat vodu. Až dosud ale nikdo s jistotou nevěděl, kudy přesně řeka tekla a jak blízko se nacházela k pyramidám. Profesor Eman Ghoneim (jeden z autorů studie) uvedl: „Bylo jasné, že musela existovat vodní cesta, ale nikdo nevěděl, kde přesně leží, jaký má tvar, jak je velká a jak blízko pyramid se nachází.“

Tým výzkumníků se pustil do mapování ztracené řeky s využitím nejmodernějších technologií. Kombinovali radarové satelitní snímky, historické mapy, geofyzikální průzkumy a vrtání sedimentů. Výsledky jejich úsilí, publikované v časopise Nature, přinesly senzační objev.

Dříve skryté říční rameno, pojmenované Ahramat, měřilo úctyhodných 64 kilometrů na délku a dosahovalo šířky mezi 200 a 700 metry. Podél jeho břehů se tyčí 31 pyramid, postavených v rozmezí let 4 700 a 3 700 př. n. l.

Objev Ahramatu vrhá nové světlo na fascinující historii starověkého Egypta a jeho stavebních mistrů. Díky tomuto objevu můžeme lépe porozumět tomu, jak se jim podařilo vybudovat tak monumentální stavby, které dodnes uchvacují naši představivost.

Odhalení ztracené řeky otevírá dveře k dalším výzkumům a možným objevům. Vědci se domnívají, že Ahramat mohl sloužit i k dalším účelům, kromě přepravy materiálu pro stavbu pyramid. Mohlo se jednat o důležitou obchodní cestu, zdroj vody pro zavlažování nebo dokonce o posvátné místo.

Ať už Ahramat plnil jakoukoli další funkci, jeho objev je bezpochyby významným milníkem v archeologii a egyptologii. Pomáhá nám lépe pochopit genialitu starověkých Egypťanů a jejich fascinující kulturu.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s43247-024-01379-7

Kategorie:

Afrika, Cestování, Egypt,

Poslední aktualizace:  19. července 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky