Ženy vyhrály vleklý boj o rovnoprávné močení. Amsterodam bude od října instalovat další veřejné toalety

Adam Valový
20. srpna 2024
5 minut čtení

Amsterdam je známý svou progresivitou a otevřeností. Ale nebylo tomu tak vždy. Nyní slaví vítězství v boji za rovnoprávnost, které ženy, které dosáhly toho, že město začne od října instalovat další veřejné toalety. Jedná se o výsledek dlouholetého boje za „rovnoprávnost při močení“.

Na začátku byla pokuta za močení na veřejnosti

Celý příběh začal téměř před deseti lety. Tehdy dostala jednadvacetiletá studentka Geerte Piening pokutu za veřejné močení. Po noci strávené s přáteli v baru zjistila, že v okolí není žádná přístupná toaleta, a taky byla nakonec nucena vykonat potřebu v uličce, zatímco ji přátelé kryli. Jenomže ne dostatečně. Za tento čin byla pokutována částkou 120 dolarů. Díky tomu se věci daly do pohybu. Incident se stal katalyzátorem pro veřejnou diskusi o nespravedlivém nedostatku veřejných toalet pro ženy.

Piening pokuta silně rozhořčila. Napsala dopis, ve kterém svůj trest zpochybnila a upozornila na nerovnováhu mezi téměř třemi desítkami veřejných pisoárů pro muže a pouhými třemi veřejnými toaletami pro ženy. Nejde přitom pouze o ženský problém, potíže mají také lidé na vozíku a další, kteří potřebují snadný přístup k toaletám. Její dopis však zůstal dlouho bez odpovědi, a až o dva roky později byla předvolána k soudu, kde soudce její pokutu snížil, ale zároveň prohlásil, že měla použít pisoár. Tento absurdní návrh vyvolal vlnu nevole.

Když se ženy spojí, jen tak něco je nezastaví

Případ mladé ženy přitáhl značnou mediální pozornost a spustil vlnu protestů po celé zemi. Ženy sdílely na sociálních sítích fotografie, na kterých se pokoušely ve složitých pózách použít mužské pisoáry, čímž chtěly ukázat, jak je doporučení soudce nerealistické. Protesty brzy přerostly v organizované akce, v rámci kterých se ženy po celé zemi spojily a začaly požadovat změnu.

Piening se nakonec spojila s členkou městské rady Ilanou Rooderkerk a společně vytvořily návrh zákona, který volal po rozšíření počtu veřejných toalet. V dubnu tohoto roku byl konečně schválen a první nová veřejná toaleta bude instalována v Oosterparku v říjnu. Město plánuje investovat do projektu přibližně 4,3 milionu dolarů, i když přesný počet nových toalet zatím znám není.

Piening je nadšená a uvedla: „Trvalo to dlouho, ale je velmi dobré, že se to konečně děje.“ Toto vítězství není jen o instalaci několika nových toalet; je to symbolická výhra za rovnoprávnost a důkaz, že vytrvalost a odvaha mohou vést ke skutečné změně. Amsterdam tímto krokem opět ukázal, že je městem, které naslouchá svým obyvatelům a neváhá podniknout kroky k dosažení spravedlnosti, i když jde o něco tak zdánlivě banálního, jako jsou veřejné toalety.

Proč je vůbec v Amsterodamu tolik veřejných záchodků pro muže?

Veřejné záchodky v Amsterdamu vznikly z nutnosti. Čtvrť červených luceren neboli Red Light District je místem proslulým neopakovatelnou atmosférou a přitahuje davy turistů – především mužského pohlaví. A právě pánové se po několika pivech často ocitají v situaci, kdy si potřebují ulevit. Město se kvůli tomu dlouho potýkalo s tím, že muži v opilosti často využívali nejbližší stěny domů.

Red Light District je zároveň jednou z nejstarších částí Amsterdamu. Většina budov pochází ze 17. století a močení na jejich fasády rozhodně nebylo žádoucí i z tohoto důvodu. Město tedy stálo před rozhodnutím, jak tento problém vyřešit. Mohli nasadit více policistů, kteří by strávili noci pokutováním hříšníků za vykonávání potřeby na veřejnosti, ale to se nejevilo jako příliš efektivní, protože se většinou jednalo o turisty, kteří město rychle opustí. Místo toho se Amsterdam rozhodl pro praktičtější řešení – instalaci veřejných pisoárů na kritických místech.

Tyto záchodky se staly tak běžnou součástí městského prostředí, že je dnes najdete v různých částech Amsterdamu. Původní návrhy byly kovové a často odváděly moč přímo do kanálů, ale modernější verze jsou plastové a připojené k městské odpadní vodě, což je ekologičtější řešení. Je ironií, že toto praktické zařízení má i svou estetickou stránku – veřejné záchodky v Amsterdamu se staly součástí jeho identity a jedním z drobných, ale nezaměnitelných symbolů města.

Většina veřejných záchodků však byla určena pouze pro muže, a to nejen v Red Light District. V dohledné době se situace změní – v Amsterodamu se objeví pisoáry, které budou moct bez obav využívat i dámy.

Zdroj: https://www.newser.com/story/349666/women-win-urination-equality-fight-in-amsterdam.html, https://www.amsterdamlogue.com/urinals-in-amsterdam-an-unusual-tourist-attraction-of-sorts.html

Kategorie:

Evropa, Nizozemsko,

Poslední aktualizace:  20. srpna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky